reklama

Učaroval vám nábytek z palet? V Liberci vznikla sdílená dílna, kde si ho můžete sami vyrobit

Návštěvníci nejčastěji vytvářejí postele či skříňky, ideální je i pro případ, že si chcete vyrobit něco atypického Foto: Návštěvníci nejčastěji vytvářejí postele či skříňky, ideální je i pro případ, že si chcete vyrobit něco atypickéhoFoto: archiv Josefa Chmurčiaka

Nábytek z palet je sexy, a tak není divu, že jeho kouzlu propadl kdekdo. V bytě si ho ale člověk nevyrobí, ne každý má dostatečný prostor a nářadí. Aspoň pro Liberečáky se situace řeší tím, že mohou využít sdílenou dílnu, kde je všemu naučí a svůj vysněný kousek si i vyrobí.

Stejně jako existuje spolubydlení či spolujízda, začala opatrně vystrkovat růžky místa, kde můžete sdílet prostor, nářadí či vybavení, které potřebujete jen nárazově. Psali jsme už o sdílené šicí dílně, teď se nám v hledáčku ocitla liberecká sdílená dílna, kde si můžete vyrobit nábytek z palet. Ta vznikla na konci loňského roku a nabízí volně k dispozici prostory vybavené truhlářské dílny. Vše je na “hobby” úrovni právě proto, aby mohl stroje ovládat každý a nejednalo o profesionální stroje, kde je třeba mít zkoušky.

"Líbí se mi myšlenka využití materiálu, který má již za sebou svůj životní cyklus a znovu ho využijeme na tvorbu něčeho originálního," říká zakladatel dílny Josef Chmurčiak Foto: "Líbí se mi myšlenka využití materiálu, který má již za sebou svůj životní cyklus a znovu ho využijeme na tvorbu něčeho originálního," říká zakladatel dílny Josef ChmurčiakFoto: archiv Josefa Chmurčiaka

"Ačkoliv je možné dílnu použít na jakoukoliv práci se dřevem, věnujeme se hlavně tvorbě z palet. Líbí se mi myšlenka využití materiálu, který má již za sebou svůj životní cyklus a znovu ho využijeme na tvorbu něčeho originálního. V dílně jsou k dispozici palety v několika provedeních a rozměrech, avšak všechny jsou použité. Vybírám vždy jenom kvalitní kusy, tak aby z nich bylo možné vybrat použitelné dřevo. Je třeba je tedy nakupovat, protože ty které dostanete zadarmo, jsou z pravidla už nepoužitelné pro další práci," vysvětluje zakladatel dílny Josef Chmurčiak.

Výrobu zvládnou i ženy Foto: Výrobu zvládnou i ženyFoto: archiv Josefa Chmurčiaka

V praxi to tedy funguje tak, že někde na netu uvidíte báječný kousek nábytku vyrobený z palety. Pokud si sami nechcete shánět materiál, získáte ho v dílně, kde se můžete přihlásit i na workshop, kde se s paletami naučíte pracovat. Zde můžete i promyslet, jak by šel daný kus nábytku vyrobit.

Návštěvníci nejčastěji vytvářejí postele či skříňky, ideální jsou palety i pro případ, že si chcete vyrobit něco atypického. "Vyráběli jsme dětské pískoviště, lavičky, křesla, květníky a vše má vždy unikátní vzhled. V tuto chvíli nejčastěji vyrábíme zahradní nábytek, kde je pomocí několika jednoduchých postupů velmi jednoduché zrealizovat takové sezení," vysvětluje Josef Chmurčiak. Výrobu zvládnou i ženy. Všem zde pomůže zkušený instruktor.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Palety doma využijete na tisíc způsobů Foto:

Návod krok za krokem: Vyrobte si do obýváku stylový obklad ze starých palet

Vintage obklad z palet za jedno odpoledne. Vyzkoušejte to!

Článek

Nemusíte mít doma šicí stroj, a přesto si můžete ušít, co potřebujete Foto:

Propadněte kouzlu šicího stroje. V Pokoji číslo 10 vás šít naučí. Třeba závěsy

Potřebujete si ušít něco do bytu, ale nemáte pořádný šicí stroj, nebo šít dokonce vlastně vůbec neumíte? Sdílená šicí dílna je pro vás to správné místo.

Článek

Tento dům je postavený de facto z odpadu Foto:

Tenhle skvělý dům postavili z vyřazených palet a slámy

Tento dům je postavený de facto z odpadu.

reklama