reklama

V pátek 13. víc pokoušíme osud než jindy

Pátek 13. Foto: Pátek 13.Foto: Thinkstock

Češi nejsou příliš pověrčivý národ, existenci nadpřirozených jevů a osudu ale v žádném případě nezavrhujeme.

Pátek 13. je mysteriozní datum, vnímá ho tak 90 procent Čechů. Přestože se o něm mluví zejména jako o datu, které přináší neštěstí, mnoho lidí ho naopak považuje za svůj šťastný den. Lze to říct i jinak, podle průzkumu pověrčivosti ho za smolný považuje pouhých 6 procent lidí, dalších 39 procent očekává, že jim může přinést něco neočekávaného, a to často i v pozitivním smyslu. Právě dnes si tak mnoho lidí půjde koupit los, nebo vsadí čísla do loterie, a to přesto, že to normálně nedělají.

"V pátek 13. pravidelně registrujeme vyšší zájem o naše mimořádná slosování Sportky. Tehdy své štěstí často zkoušejí i lidé, kteří jinak loterie vůbec nehrají. Také v našem průzkumu zhruba 27 procent respondentů potvrdilo, že by si raději vsadili právě v tento den,“ říká Václav Friedmann, tiskový mluvčí společnosti SAZKA.

Oblibě se těší i číslo 13, které za své oblíbené označilo celých 16 procent lidí. "V České republice však v tomto ohledu s velkým náskokem kraluje především číslo 7, to za šťastné považuje celých 28 % lidí,“ vysvětluje Friedmann.

Není divu, že množství sázejících stoupá právě v pátek 13., v průzkumu pověrčivosti se 78 procent respondentů přiznalo, že věří v osud. Jen 19 procent dotazovaných naopak přiznalo, že na pověry absolutně nevěří, v životě ostatních má víra v nadpřirozeno alespoň nějaký prostor. S tím koreluje i skutečnost, že zhruba tři čtvrtiny Čechů čtou horoskopy. Asi polovina se zajímá také o to, v jakém znamení se narodili jejich blízcí.

Na pověry dáme

Z pověr lidé nejčastěji věří v tu, která říká, že nechtějí-li něco důležitého zakřiknout, musejí zaťukat na dřevo (76 procent). Zhruba 37 procent Čechů se pak domnívá, že rozbité zrcadlo znamená 7 let neštěstí. Jen 30 procent lidí se raději vyhne černé kočce, protože věří, že kdyby jim přešla přes cestu, přinese to smůlu.

Další zajímavosti z průzkumu:

• 78 % lidí věří v osud.

• 62 % respondentů má svá šťastná čísla. Nejčastěji jde o čísla 7 (28 %), 13 (16 %), 3 (9 %), 6 (9 %), 9 (8 %) a 5 (7 %).

• Asi 31 % Čechů má svůj talisman pro štěstí.

• Tři čtvrtiny (74 %) Čechů čtou horoskop.

• Celkem 51 % lidí se zajímá o znamení horoskopu svých blízkých.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Jakou vybrat?  Foto:

Bylinky podle znamení zvěrokruhu. Jaké pomůžou nejvíc právě vám?

Znáte to, někomu pomáhá heřmánek, někdo raději sáhne po dobromysli. Abyste vybrali opravdu správně, nahlédněte do bylinkového horoskopu...

 

reklama