reklama

Nádhera: Vietnam si postaví univerzitu utopenou v zeleni

Pater přibývá směrem k rohům areálu, který tak získává atypický vzhled. Foto: Pater přibývá směrem k rohům areálu, který tak získává atypický vzhled.Foto: Dezeen.com

Džunglí porostlé město dávno zaniklé civilizace bude připomínat areál soukromé vysoké školy ve vietnamském Ho Či Minově Městě.

Podle návrhu tamního architektonického studia Vo Trong Nghia Architects má na pozemku o rozloze 22 tisíc m2 vyrůst stavba ostře kontrastující s tím, co někdejší Saigon z hlediska urbanismu a architektury nabízí.

Hlavní úlohu přitom hrají stromy, které budou doslova všude – na střechách, terasách, balkonech, vnitřních prostranstvích. Areál kampusu soukromé univerzity FPT bude mít půdorys obřího obdélníku, jehož stěny se budou směrem k rohům stupňovitě zvyšovat. Základní tvar budovy tak bude v přímém protikladu s výškovými budovami typickými pro okolní zástavbou osmimilionového Ho Či Minova Města.

Takhle to vypadá, když zeleň ovládne město. Foto: Takhle to vypadá, když zeleň ovládne město.Foto: Dezeen.com

Architekti z Vo Trong Nghia Architects mají se zelení dostatek zkušeností – mezi jejich realizace patří hotel pokrytý popínavými rostlinami nebo dětská školka se zahradou na střeše. Univerzitní areál by měl podle nich získat díky zeleni dostatek stínu a mimo jiné tak ušetřit na klimatizaci. Kapacita areálu je až 5000 studentů, kteří by zde měli studovat a bydlet zároveň.

(mil)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

9Hours, Kjóto, Japonsko. Sci-fi hotel v hlavním městě Japonska je nazvaný podle nejčastější délky pobytu svých hostů: 1 hodina na sprchu, 7 hodin spánku, 1 hodina na odpočinek Foto:

Nejmenší hotely na světě. Spali byste ve spací kapsli?

Když člověk cestuje, je kolikrát nejdůležitější lokace hotelu, nikoliv velikost pokoje.

Článek

Spolupráce studentů a jejich mentorů se zadařila Foto:

Alpskou chatu navrhli studenti Harvardu

Tuto moderní chatku navrhli studenti z Harvardu a na místo, do překrásné scenérie slovinských Alp, ji přepravila armáda za pomoci vrtulníku a za asistence horské služby.


reklama