reklama

Ještě pořád jsou v Česku dvě oblasti, kde lze spolehlivě najít houby

Konečně rostou! Foto: Konečně rostou!Foto: Thinstock

Houby kvůli počasí letos nejenom zklamaly, ale začaly měnit i svůj tvar.

Letošní houbařský krok bude zapsán červenými písmeny jako rok špatný, slabý a nevstřícný vůči milovníkům těchto darů lesa. Těch několik příznivých týdnů nemůže zvrátit celkové hodnocení. Houby letos zklamaly na celé čáře.

Ve znamení václavek

Česká mykologická poradna v Praze v ulici Karmelitská 14 má v těchto dnech hodně práce. Přicházejí zde nálezci takových druhů hub, s kterými si nevědí rady. „Nejvíce lidé přinášejí václavky, protože si nejsou zcela jistí, zda jde skutečně o tuto chutnou a hojně se vyskytující houbu,“ řekla nám zapisovatelka České mykologické společnosti Helena Hamerská, která také pracuje v mykologické poradně. „Také zkušení houbaři mají dilema, zda jde o ten či onen druh hub, protože příroda se podepsala nejen na malém výskytu, ale i na tvarech hub. Například pečárka císařská v Praze v Kobylisích vyrostla do velikosti bedly vysoké. Nebo václavky mají kloboučky nadměrných velikostí a jejich třmen připomíná třmen hřibů. V případě, že nejste si jistí, o jaký druh houby se jedná, a nemáte čas zajít do houbařské poradny, raději se takového úlovku vzdejte a nejezte ho“ připomíná mykoložka.

Konečně rostou! Foto: Konečně rostou!Foto: Thinstock

Růst hub pomalu končí, přichází chladný listopad.

Helena Hamerníková upozorňuje na nálezy suchohřibů (babky), které na některých místech rostou hojně, ale velice brzy jsou napadeny plísní. Takovou houbu bychom neměli sbírat, protože obsahuje toxické látky škodící zdraví. Po požití takových hub můžou nastat střevní potíže připomínající otravu.

V této netypickém houbařské sezóně jsou ve zvýšené míře možné záměny. Na ně upozorní v poradně pokaždé, když nálezce přinese houbu bez spodní části, uřízlou nebo starší. „Houbař z Mladoboleslavska nám přinesl klobouček s kouskem třene líhy klubčité a byl si jist, že jde o čirůvku fialovou. Každý, kdo chce mít jistotu, musí k nám přinést celou houbu, čerstvou a neoschlou. I když v tomto případě šlo o jedlé houby a záměna nemohla způsobit zažívací potíže, někdy je taková záměna i životu nebezpečná,“ říká Hamerská.

Článek

V naší Encyklopedii najdete přehled hub. Podle aktuální mapy, kterou pro své členy připravuje Česká mykologická společnost, je jasné, že tato „hubená“ houbařská sezóna v podstatě končí. Houby téměř vůbec nerostou ve Středních Čechách, ale dlouho hledat se musí téměř na celém území republiky a podle členů ČMS snad jen s výjimkou Novohradských hor a Vysočiny je jejich uspokojivý nález pro laika téměř nemožný. I když někdo najde na jednom místě větší množství třeba křemenáčů, které rostou, v tom samém lese je už třeba nikde jinde neobjeví. Pouze václavky se vyskytují všude, jde snad o jedinou houbu, která letos nezklamala.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Čirůvka fialová (Lepista nuda) Foto:

Přehled podzimních hub: naučte se poznávat houby, které rostou na sklonku roku (1. část)

Mykologové tvrdí, že dobrý houbař přinese z lesa houby v každou roční dobu. I v zimě. Je škoda, že většina lidí houbaří jen pár měsíců v roce – obyčejně v červnu a pak v...

Článek

Václavka smrková/Armillaria ostoyae Foto:

Václavky jsou jedovaté houby. Přesto je jíme

Na václavky už v tuto dobu můžete vyrazit s koši.

reklama