reklama

Nejčastější chyby zahradních všeumělů

Původní rostliny mnohdy udělají větší parádu než exotické druhy Foto: Původní rostliny mnohdy udělají větší parádu než exotické druhyFoto: Thinkstock

Jestli existuje nějaká věc, kterou člověk nemá šanci udělat hned napoprvé dobře, pak je to zahrada.

Prolnout v jednom místě vlastní očekávání s možnostmi rostlin, povahou okolí a architekturou domu předpokládá cit a zkušenost nejméně ve dvou specializovaných oborech. Když se ale podíváme po zahradách kolem sebe, je nám zřejmé, že si to jejich strůjci včas neuvědomili. Poučte se z jejich chyb a zřiďte si zahradu, na které vám bude dobře.

Nenáviděné posezení

Mezi zahradními architekty kolují celé příběhy o lidech, kteří rádi pořádají večírky, a tak si na zahradě zřídili sezení – buď příliš velké, nebo příliš malé, ale hlavně pod okny dětského pokoje. Než tedy na zahradu cokoli umístíte, buďte ve střehu a nestaňte se aktéry dalšího zmaru.

Bazén

Jako každý statusový symbol stojí spoustu peněz. A míjí se účinkem. Když už ho musíte mít, dobře promyslete, kam s ním, protože bazén, to je někdy i výhled z obýváku na plasty zakrytou díru.

Trávník jako nevinný začátek úpadku

Původní typy rostlin mnohdy udělají větší parádu než exotické Foto: ThinkstockBudoucí zahradě překvapivě škodí i úzkostlivá snaha nic nezkazit. V podivnou kreaci se zvrhnou zahrady, které kvůli počátečním rozpakům kompletně pokryl trávník. „Lidi si na nich zakládají, pro nás je to příležitost k výdělku – jezdíme hnojit a vyhrabávat a nemusíme nic vymýšlet,“ pochvaluje si kobercový fenomén zahradník Pavel Suk.

Problém této nejsnazší a zdánlivě nejlevnější terénní úpravy je v tom, co po ní obvykle následuje. Zahradní elévové do trávníku posléze kladou jakékoli rostliny, které se jim líbí. Stromky a keříky přitom netvoří kompaktní záhon, ale body, které jen obtížně objíždějí sekačkou.

Paradox tuctové extravagance

Rozšířeným fenoménem je snaha vysazovat rostliny, které zaujmou na první pohled. Často se jedná o druhy, které z dané oblasti nepocházejí, a tudíž tam působí cize, ale tím pádem i výrazně okrasně. Zahradník Pavel Suk si všiml, že na venkově takové květiny vypadají docela dobře spíše jen u vchodu. Ve městě je to ale něco jiného. „Střetává se tam celý svět, navíc prostředí mezi betony exotické zahradnické výstřelky snáší lépe než pozemek v pěkné krajině, kde jsou věci z jiných končin přeci jen hodně vidět,“ neušlo praktikovi.

Kdo tady seče trávu? Foto: ThinkstockKdo tady seče trávu?Foto: Thinkstock

Touhu po zvláštnostech sleduje s pobavením. „Bohatí majitelé často zdůrazňují své úspěchy co největšími a ‚nejcizejšími‘ stromy. Těch je ovšem v zahradnictví hodně, takže nakonec o žádnou velkou raritu nejde. Nenápadná zahrada je paradoxně dražší,“ usmívá se zahradník, který by nejraději vzal rýč a květiny pobral na louce. Sám rostliny nevybírá jenom očima, ale i podle toho, jak voní. V tomto ohledu má radost ze zimolezu nebo tavolníku.

Potíž výše zmíněných rarit nejsou dané druhy rostlin, ale průhledná samoúčelnost jejich volby. To ale neplatí, pokud k těm druhům máte nějaký vztah.

Hynoucí rostliny ze supermarketu

Ať se zaměříte na jakékoli rostliny, obstarejte je v dobré kvalitě, nejlépe ze zahradnictví. K mizérii tuzemských zahrad přispívají zubožené květiny z hypermarketu. V akci jsou za polovic, ovšem nebývají pořádně zavlažované, a tak jim často přeschnou kořenové baly (jemné kořeny), což kytce nedává zrovna dobré startovní podmínky. Lépe je postaráno o ty ve specializovaných obchodech, kde se i dozvíte, kam kterou můžete zasadit.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Přírodní materiály, vintage styl spolu s uměleckými prvky oživí vaši zahradu Foto: flera.cz

6 praktických rad, jak na moderní zahradu

Budování zahrady je běh na dlouhou trať a změny potřebují čas. Přinášíme vám však i tipy, které vaši zahradu promění okamžitě.

Článek

Hlohyně Foto: cielaria com

Zahradníci varují před živým plotem z tújí

Pokud máte malou zahradu, nedělejte živý plot z tújí. Tento způsob ochrany pozemku před nechtěnými pohledy kolemjdoucích si fádností nezadá s betonem a zahradu opticky ...

Článek

Nenechte se odradit aprílovým počasím  Foto: thinkstock.com

Zahradníkův rok: Ať žije duben

Zkontrolujte zahradnické nůžky, očistěte sázecí lopatku a kolík a směle na zahradu! Duben je pro zahradníka hlavním měsícem v roce – vše, co teď uděláte, se vám desetkrát ...

 

reklama