reklama

Seznam míst, kde je možné v parcích legálně grilovat

Pikniková kultura je dnes městy podporována  Foto: Pikniková kultura je dnes městy podporována Foto: iStock

Pikniková kultura je správami našich měst směle podporována, a tak vznikají nová a nová místa, kde si můžete bezstarostně rozložit deku a rozpálit gril.

 

 

Veřejná místa ve městech se tak zpřístupňují a naše parky se začínají plnit lidmi stejně jako v Paříži nebo Londýně.

Piknik, to je jiný požitek z jídla Foto: Piknik, to je jiný požitek z jídlaFoto: iStock

V parcích bývá s ohněm problém. V těch, které má ve své správě Magistrát hlavního města Prahy, není povoleno rozdělávat otevřený oheň bez písemného souhlasu úřadu a uvědomění hasičů. Rezervace ani ohlášení ale není potřeba na piknikových místech. Grilovat takto můžete v Šimkových sadech v Hradci Králové v místech nerealizovaného japonského centra Nozomi. Grily jsou rozmístěné šikovně tak, aby u nich lidé měli pocit soukromí. A protože na Šimkovy sady se nevztahuje zákaz pití alkoholu, můžete grilovaný steak bez obav i řádně zapít.

Piknikové koše se dají koupit kompletně vybavené Foto: Piknikové koše se dají koupit kompletně vybavenéFoto: iStockZajít si na piknik či opékání není problém ani v Praze, kde je možné legálně rozdělat oheň a grilovat na dvanácti místech. Konkrétně se jedná o tato místa: Vítkov (2 místa – Pražačka a u Nových schodů), obora Hvězda (2 místa – pod rybníkem a u domu oborníka), Stromovka (4 místa – pod ulicí Gotthardská naproti bývalé myslivně, nedaleko Místodržitelského letohrádku, u Malé říčky a u spojovacího mostku na Císařský ostrov poblíž ulice Za Elektrárnou), Petřín (2 místa – v Lobkovické zahradě a nedaleko cestičky okolo Petřínské skalky poblíž Vlašské ulice), Ďáblický háj (V Lomu), Hloubětín (louka u Hořejšího rybníka), Kunratický les (vyhlídka, U Gizely), Hostivař (parkoviště u přehrady), Prokopské údolí (Klukovice u dětského hřiště), Chuchelský háj (V Lomu), Řepy/Motol (v areálu zdraví), Divoká Šárka (Na Rovinách).

Pikniková místa v pražských lesích, lesoparcích a parcích Foto: Pikniková místa v pražských lesích, lesoparcích a parcíchFoto: www.praha.eu

Ke standardnímu vybavení piknikového místa patří ohniště, dřevěný piknikový stůl s lavicemi a odpadkový koš. Pikniková místa budou postupně vybavena i mobilními toaletami. Třebaže se úřady dušují, že u každého piknikového místa budou pracovníci Lesů HMP pravidelně doplňovat i dřevo, na nic takového nespoléhejte a doneste si dřevěné uhlí.

Připravte si od každého trochu   Foto: Připravte si od každého trochu Foto: iStock

Zvýšeného zájmu o pikniky si začínají všímat i restaurace v parcích a nabízejí za pár stokorun různé piknikové koše. Takovou službu je možné využít například v Havlíčkových sadech anebo ve Stromovce.

Na některých piknikových místech, vám na objednávku koše také připraví Foto: Na některých piknikových místech, vám na objednávku koše také připravíFoto: iStock

V Brně je možné grilovat v parcích, které má ve správě brněnská městská část Brno-střed. Oblíbeným místem je tak například Kraví hora. V Olomouci by piknikové místo mělo vzniknout v centru poblíž rozária. V Ústí nad Labem to zatím není možné, za piknikové místo bojují i v Českých Budějovicích.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Už se těšíte?  Foto:

Grilovací vychytávky, které musíte mít

Gril nebo ohniště je u grilování základ. Pokud však pravidelně grilujete, určitě oceníte spoustu dalších praktických drobností.

Článek

Tak který si vyberete?  Foto:

Plyn, dřevo, elektřina, voda? Velký přehled grilů

Grilování se vyvíjí a přibývá principů, na kterých grily pracují. Některé z nich zdárně konkurují náročnému grilování na efektním, ale také problematickém dřevěném uhlí.

Článek

Nepoužívejte tekuté podpalovače na bázi alkoholu Foto:

Sedm rad, aby grilování nebolelo

Grilování je skvělá zábava, která však lehce může skončit úrazem.

Článek

Kompaktní přenosný vařič, gril a nabíječka v jednom Foto:

Gril, vařič a nabíječka na mobil v jednom? Jde to

Nepotřebujete zásuvku, jen pár šišek a dobijete si mobil.

reklama