Bydlení

20. ledna 2025 07:00

Ema Bártová

Stačí ustlat, vyhodit staré papíry, schovat kabely. A hned to doma bude vypadat uklizeně

Pořádek a příjemný dojem uklizeného prostoru můžete doma mít, i když nevyznáváte minimalismus. O tom, zda náš dům či byt vypadají spořádaně, někdy rozhodují maličkosti daleko spíše než to, zda je perfektně vyluxováno a setřená podlaha. V čem spočívá tohle kouzlo?

Uklízení může člověka poněkud skličovat, protože mu nikdy není konec. Občas není jasné ani to, kde s ním začít. A i když se někdy vážně snažíme a strávíme cíděním domácnosti celé hodiny, stejně nemusí být výsledný dojem zrovna ohromující.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Krásné bydlení bez utrácení: 5 tipů, jak ušetřit na dekoracích a zbytečně nevyhazovat peníze

Pokud se chcete cítit dobře a přitom se nestat otroky úklidu, běžte na to jinak. Zaměřte se na typická problematická místa a zdroje nepořádku, odstraňte je a dost možná s překvapením zjistíte, že vaše obydlí najednou vypadá mnohem elegantněji.

Nečekaná návštěva? Ať klidně dorazí. Navíc tím prospějete své psychice - vědci už nějaký čas upozorňují na to, jak nepořádek a pocit, že doma není uklizeno, působí na lidskou psychiku.

Citlivé lidi nepořádek drtí

Nedávno v časopise Personality and Social Psychology Bulletin vyšla studie, která ukázala, že citliví lidé kvůli nepořádku doma trpí neustálou únavou a mají sklony k depresím. A bylo přitom jedno, že by někdo mohl jejich obydlí považovat za uklizené.

Existuje také studie dokládající, že lidé trápící se neuspořádanou domácností mají tendenci tento stres zajídat stejně jako jakýkoli jiný.

12 věcí, kvůli nimž to vypadá, že nemáte uklizeno

Nemusíte hned mýt šuplíky i zespoda, abyste se začali cítit lépe. Naopak, někdy stačí začít dělat pár maličkostí jinak a k tomu občas něco vyhodit. Podívejte se na následující tipy. To jsou hlavní viníci, kteří přispívají k chaosu v našich domovech.

1. Netříděná pošta a všelijaké papírky

I když toho mnoho vyřizujete online, stejně vám pořád chodí nějaká pošta. Různá vyúčtování, letáčky, k nim občas sami přidáte nějaké účtenky, lístky z výstavy, která se vám líbila, a podobně. Vyhodit se to hned nedá a tak to nejspíš skladujete na poličce v chodbě, kuchyňské lince nebo parapetu.

  • Naučte se hromádku jednou týdně probrat a co nepotřebujete, nekompromisně vyhoďte.
  • Papírové vyúčtování převeďte na elektronické, podklady k zaplacení  - třeba za dětský kroužek - si ofoťte a uložte do počítače do složky k tomu určené, potvrzení o zaplacení si nechte poslat na mail.
  • Lístky z výstav a podobně si dávejte do krabičky, kterou si na to zavedete a která nebude tak na očích.
  • Ostatně, i na aktuální papírové dokumenty můžete pořídit nějaký úhledný stojánek, který jich pojme jen tolik, aby vás to nutilo je často přebrat.

INSPIRUJTE SE:  Kam doma schovat nepořádek: Návod pro všechny, kdo neradi uklízejí

2. Gauč zavalený polštářky

Polštáře jsou skvělé, protože dokážou doladit váš obývák a navodit v něm pocit útulnosti. Ale pokud jich je příliš mnoho a ještě jsou, co do vzorů a stylů, každý pes jiná ves, bude to nakonec spíše medvědí služba. Prostor bude vypadat přeplněně a neuspořádaně.

  • Nechte si jich jen několik, stylově a barevně sladěných. Šetřete výraznými vzory.

3. Příliš mnoho serepetiček

Máme tendenci porůznu po domácnosti vystavovat různé drobné věci, ať už jsou to kamínky, drobné dárky nebo suvenýry z cest. Mají pro nás sentimentální hodnotu, ale bohužel také přitahují prach a zásadně přispívají k tomu, že místnosti vypadají neuklizeně. Navíc svádí k tomu poblíž nich odkládat další věci.

Nejlepší způsob, jak s nimi naložit, je uložit všechny do nějaké krabice, kde zůstanou v bezpečí a čisté. Ale pokud chcete mít alespoň některé na očích, zásadně zredukujte jejich množství a ostatní ukliďte. Nebojte se vyhodit věci, které vám někdo dal a vy k nim vlastně nemáte žádný vztah nebo se vám prostě nelíbí.

  • Vhodným řešením mohou být zasklené vitríny nebo police - na věci se nebude tolik prášit a nebude tak snadné přidávat k nim něco dalšího.
  • A tip pro příště? Vozte si toho z cest méně, nebudete pak muset řešit kam s tím.

PŘEČTĚTE SI: Zapomenutý čistič našich babiček aneb Kde v domácnosti může být užitečný borax

4. Neustlané postele

Jednoduchým trikem, který prospěje pořádku i vaší psychice, je každodenní stlaní postele. Bývalý  americký admirál William H. McRaven na toto téma napsal dokonce celou knihu nazvanou Make Your Bed neboli Ustelte si. Přesněji řečeno, napsal knihu o tom, jak různé drobné návyky rozhodují o tom, jak se nám bude v životě dařit - a stlaní postele je podle něj prvním důležitým úkolem dne, který nám dodá energii do těch příštích. Můžete si to zjednodušit tím, že nebudete mít ne lůžku nic zbytečného.

5. Spotřebiče na pracovní desce

Pokud jste někdy zkoušeli vařit v kuchyni se zarovnanou linkou, víte, jak složité a nepříjemné to může být. Někdy přitom nejde ani tak o nepořádek, jako to, že je zde prostě moc věcí - nejen varná konvice, ale i kávovar, toustovač, sendvičovač, lis na citrusy...

  • Zkuste jim najít místo uvnitř linky, můžete to vzít jako záminku k tomu, abyste se zbavili jiného vybavení, které v nich zabírá místo a přitom ho nepotřebujete.
  • Spotřebiče, které nepoužíváte denně, budete možná moci dát třeba do police v chodbě.

6. Hromádky prádla

Prádlo pere pračka, mnohde i suší sušička, ale skládání či žehlení je stále na nás. Není to oblíbená činnost a navíc se na ni ne vždy dostává času. Výsledkem jsou hromádky vypraného prádla na křesle nebo na komodě v ložnici, které každého otráví, jen se na ně podívá. A po pár dnech vypadají ještě hůře, jak se v nich členové domácnosti snaží najít svoje oblíbené tričko a pár sourodých ponožek.

  • Naučte se skládat či žehlit prádlo třeba u jednoho dvou dílů vašeho oblíbeného seriálu, udělejte z toho pravidelný zvyk. Můžete u toho také telefonovat nebo poslouchat podcasty. Nakonec se na to ještě začnete těšit. Pokud je nesloženého prádla mnoho a skutečně na na něj nemáte čas, zkuste pro něj najít místo například ve skříni v ložnici.

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Žehlení snazší než dosud, vyzkoušejte naše praktické rady a užitečné tipy

7. Zamotané šňůry a kabely

Bezdrátové technologie tento problém částečně řeší, ale i tak máme pořád doma spoustu kabelů, protože milujeme velké televize, herní konzole, používáme notebooky a zařizujeme si domácí kanceláře. A pořád něco nabíjíme. Bohužel, nevzhledné kabely a šňůry dokážou i z toho nejuklizenějšího prostoru udělat prostor, v němž nám není dobře.

  • Naštěstí existuje spousta možností pro organizaci kabelů. Od minimalistických kabelových boxů po  různé kryty a vychytávky, které vás možná budou tát něco peněz, ale rozhodně se vyplatí. Zkuste se po nich podívat v obchodech.

8. Vstupní nepořádek

Dobrou náladu při příchodu domů může zkazit už první krok do předsíně, kde skoro zakopnete o  boty rozházené po podlaze, zatímco věšáky jsou zavalené oblečením, z nichž zdaleka ne všechno vaše rodina nosí. Neuklizená předsíň zvyšuje dojem, že je nepořádek v celé domácnosti.

  • Investujte do botníku, mějte tak akorát věšáků a úložných prostor, ale zároveň vyhoďte všechno, co už nikdo nenosí a nosit nebude.
  • Sezónní boty uložte do sklepa či komory.
  • A naučte sebe i ostatní obyvatele, že boty se nenechávají tam, kde je člověk skopne z nohou.

9. Přeplněná knihovna

Knihovna bývá pýchou domácnosti, ale pokud je přeplněná a knihy v ní nejsou srovnané, může způsobit, že váš obývací pokoj nebo pracovna působí chaoticky. Zvláště pokud máte tendenci před knihy dávat ještě různé drobnosti stylem "co mi zrovna od ruky odpadlo". Uspořádaná knihovna naopak působí uklidňujícím dojmem.

  • Přeberte knihy a pošlete dál ty, které vlastně doma mít nechcete nebo nepotřebujete. Můžete je nabídnout místní knihovně, dát do knihobudky nebo prodat prostřednictvím online antikvariátů, které si knihy vyzvednou u vás doma.
  • Zkuste si zvyknout, že do knihovny nic jiného než knihy nepatří.

10. Poloprázdné toaletní potřeby

Koupelna je mimořádně náchylná k tomu, že nebude vypadat uklizeně. Mimo jiné proto, že v ní máme mnoho nesourodých lahviček kosmetiky, z nichž mnohé nepoužíváme vůbec nebo je zatím nevyhazujeme, protože "na dně ještě trochu je". Proberte je a vyhoďte všechny zbytky nebo věci, které jste půl roku nepoužili. Můžete také pořídit barevně sladěné ručníky.

11. Otevřené police pro skladování

Tohle bude možná vyžadovat větší investici, ale pokud máte doma otevřené police a v nich nesourodou směs věcí, nebude to zkrátka nikdy vypadat dost uklizeně. Zvažte investici do jiného řešení nebo alespoň do stávajících polic pořiďte vkusné úložné boxy a do nich část předmětů, jako dětské hračky, časopisy nebo třeba turistické průvodce, uložíte.

  • Vězte, že otevřené police jsou výzvou a dobře budou vypadat jen tehdy, pokud v nich bude jen málo věcí.

PŘEČTĚTE SI TAKY:  Provětrejte svůj šatník a udělejte si pořádek ve skříni

12. Tříděný dopad

Je skvělé, že čím dál více lidí třídí odpad a nosí ho do příslušných kontejnerů. Někdo dokonce doma provozuje i bioodpad a přibývá obchodů, do kterých se dají vrácet zálohované PET lahve a plechovky. To všechno ale vyžaduje, abychom doma měli celkem značné skladovací prostory.

Výsledkem jsou kuchyňské kouty s hromadami plastů nebo papírů, které čekají, až je někdo odnese., stejně jako plastové lahve naházené na zemi ve spíži.

  • Lepší je zavést na to doma nějaký systém - sice také zabere nějaké místo, ale nebude to vypadat neuklizeně. A možná nemusí stát v kuchyni, možná mu bude lépe v chodbě?

Zdroje: declutterinminutes.com,  microfiberwholesale.comtomsguide.com


Přečtěte si také