reklama

Barvy v interiéru podle Feng shui. Žlutá rozvíjí představivost, červená hřeje, bílá chladí

Simona Sedláčková
5. února 2021
Barvy na nás mají možná mnohem větší vliv, než si uvědomujeme. I čínské učení Feng shui má svá barevná pravidla, podle kterých je každá barva vhodná pro určitou místnost v bytě, aby se nám v něm dobře žilo.
reklama

Feng shui nebo také Feng šuej, je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru. Snaží se nastolit harmonii barev, tvarů, materiálů, vůní i zvuků, aby se člověk mohl nerušeně věnovat práci i odpočinku. Jak vám ktakovému souladu mohou pomoct barvy?

Bílápodle učení Feng shui

Bílá barva je všeobecně, nejen podle učení Feng shui, vnímána jako barva čistoty a nevinnosti, ale také dokonalosti, světla, upřímnosti a logiky. Přináší nový začátek, je světlem, ale i prázdným listem či prázdnotou. Umí být velmi chladná.

Hodí se do všech tmavých místností snedostatkem denního světla, do koupelny, předsíně i kuchyně a jídelny. Pokud nepatříte mezi zimomřivé jedince, pak klidně i do obývacího pokoje nebo ložnice.

Červenápodle učení Feng shui

Červená barva bývá nejčastěji spojována se smyslností, sexem, ohněm a životní energií. I podle nauky Feng shui patří knejsilnějším barvám, které zvyšují fyzickou sílu, výkonnost a podněcují kakci. Červená barva také zahřívá a zlepšuje krevní oběh, ale nesprávně umístěná může vést až kneklidu, bolestem hlavy a nespavosti. Proto sní zacházejte jen velmi opatrně.

Vbytě můžete červenou barvu použít vpracovně, vmenší míře i vobývacím pokoji a pokud potřebujete povzbudit svou sexuální aktivitu, pak i vložnici, ale tam velmi opatrně, protože se potřebujete i vklidu vyspat. Proto vložnici volte červenou barvu jen na doplňcích. Červená barva nepatří do míst, která jsou určena krelaxaci a odpočinku.

Žlutápodle učení Feng shui

Žlutá je především barvou slunce, tepla, ale také ohně, i když už vmenší míře. Navozuje pocity dobré nálady, povznáší a uvolňuje, podporuje kreativitu a rozvíjí představivost.

Ve světlejším odstínu se dobře hodí do dětského a studentského pokoje, do pracovny, ale i do obývacího pokoje a do všech prostor, určených ke komunikaci a kzábavě. Výborně se hodí do kuchyně, protože podporuje chuť kjídlu i správné trávení.

Vsytém odstínu se opět nehodí do ložnice, je to i barva žárlivosti a nedůvěry.

Oranžovápodle učení Feng shui

Také patří, stejně jako červená, kbarvám ohně a aktivity. Symbolizuje radost, nadšení, komunikaci, mírní smutek, zbavuje strachu a nabíjí pozitivní energií. Oranžová je také symbolem přátelství a upřímnosti.

Pro své vlastnosti se výborně hodí do obývacího pokoje, studovny, ale také jídelny a kuchyně, protože podporuje chuť kjídlu.

Vložnici má trochu mírnější účinky než barva červená, ale také by se měla používat spíše střídmě a na menších plochách.

Hnědápodle učení Feng shui

Hnědá barva je spojována se zemí a půdou, symbolizuje domov, stálost, bezpečí a stabilitu, ale i konzervativnost a tradice. Na druhou stranu symbolizuje i stárnutí, deprese a smutek, proto se zdaleka nehodí pro každého a vždy ksobě potřebuje barvu, která místnosti dodá jas a optimismus.

Hodí se do obývacího pokoje nebo pracovny, ale potřebuje vyvážit, například žlutou nebo oranžovou barvou.

Zelenápodle učení Feng shui

Zelená je barvou přírody, harmonie, nové energie a znovunabyté síly. Tlumenější odstíny umí léčit, tišit, zklidňovat a harmonizovat, naopak jasné tóny povzbuzují myšlení a přemýšlení, podněcují knovým nápadům. Zelená symbolizuje nové začátky, jarní období, znovuzrození, růst a plodnost.

Zelená barva se výborně hodí téměř do všech místností kromě kuchyně a jídelny, ale tam především proto, že odraz zeleného světla na pokrmu ho zbarvuje do nepříliš lichotivých odstínů.

Zelená se hodí do všech prostor určených kodpočinku a regeneraci. Výborná bude vkoupelně, ložnici, obývacím pokoji i vdětském pokoji.

Modrápodle učení Feng shui

Modrá je barvou vody, která tiší a uklidňuje rozjitřenou mysl, podporuje myšlení a přemýšlení. Je symbolem stability, věrnosti a důvěry.

Modrá barva ochlazuje nejen city, ale i prostor, a proto se dobře hodí do ložnice. Právě pro tuto vlastnost pozor na její využití vkoupelně, ale zase na druhou stranu navozuje pocit čistoty a svěžesti.

Do kuchyní se hodí pouze vomezené míře, tedy jen vpřípadě, že potřebujete trochu zmírnit chuť na jídlo. Na hubnutí naprosto ideální!

Fialovápodle učení Feng shui

Fialová je silná a mocná barva, která je spojována smystikou, ale i sduševními chorobami. Podněcuje tvořivost a sklony kpřemýšlivosti, meditaci, posiluje intuici a moudrost, ale také podporuje lásku a zamilovanost. Jde o barvu změny.

Nejlépe se hodí do všech místností určených kodpočinku a meditaci, například do koupelny a vmenším množství i do ložnice.

Černápodle učení Feng shui

Černá barva symbolizuje tajemství, záhady, ale i originalitu a nezávislost. Je to i barva smrti, intrik, pomluv, čar a kouzel, noci a tmy. Snesou ji kolem sebe jen silní jedinci nebo ti, kteří se snaží něco schovat a zakrýt.

Ve všech místnostech by měla být využívána obezřetně a na menších plochách, spíše jako doplňková než jako barva hlavní.

Už jste si zkoušeli uspořádat byt podle učení Feng shui?

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: učeníbarvyFeng-shuifeng-šuejfeng shuičínskéčínskánauka
reklama