Velikonoce

20. března 2019 14:00

redakce Prima Zoom

Jak obarvit velikonoční vejce bez chemie? Zkuste přírodní modrou, oranžovou i růžovou

Snažíte se omezit vliv chemikálií na svůj život? Pak přemýšlejte i o zdánlivých maličkostech, jako jsou velikonoční vajíčka a jejich barvení. Poradíme, jak je obarvit přírodně.

Velikonoce plné jásavých barev, tradičních zvyků a radosti z přicházejícího jara jsou před námi. Asi už pomýšlíte na výzdobu a těšíte se na barvení vajíček s dětmi. Udělejte z tohoto krásného zvyku pro děti i malou učební pomůcku, kdy jim názorně ukážete, jak fungují přírodní barviva. Možná budou děti ze začátku škemrat o fixy a samolepky, ale až jim předvedete kouzlo, kdy se z běžného jídla uvolňuje barevný pigment, určitě zapomenou na chemické alternativy.

Je to mnohem jednodušší, než se zdá, a můžete si Velikonoce 2019 udělat v duchu ekologie a ochrany přírody i svého zdraví. Ušetříte také peníze, protože většinu ingrediencí na přírodní barviva najdete v lednici nebo ve spíži.

Barvy nebudou tak chemicky syté a zářivé, ale budou mít krásný rustikální a přírodní nádech. Skvěle se budou vyjímat v proutěném koši, na tradiční ošatce nebo bílém porcelánu.

Co budete potřebovat? Samozřejmě že vajíčka. Nejlepší jsou ta sbílou skořápkou, ale pokud je neseženete, nezoufejte, stejně se dá pracovat i sklasickými vejci. Pamatujte ale, že čím tmavší odstín skořápky, tím tlumenější bude výsledná barva. Na barvení budete také potřebovat bílý ocet a sůl.

Každá barva vyžaduje stejný proces – přiveďte kvaru 1 litr vody, 1 polévkovou lžící soli, 2 lžíce octa a 2 polévkové lžíce příslušného ovoce, zeleniny nebo koření k vytvoření barvy. Nechte vařit 30 minut a pak odstraňte hrnec z plotýnky. Ponořte do barevného nálevu předvařená vejce a nechte je tam tak dlouho, dokud se neobarví do žádoucího odstínu.

Jaké přírodní produkty vám udělají krásné barvy?

Pro tmavě modrou: Na vytvoření tmavě modrých vajíček budou nejlepší borůvky. Určitě jsou lepší ty naše české (i mražené) než jejich kanadské kolegyně a posloužit může i borůvkový kompot.

Pro světle modrou barvu: I když bychom od červeného zelí čekali červenou barvu, ve skutečnosti vám obarví vajíčka do bledě modra.

Pro béžovou: Krásně béžovou barvu vykouzlíte s pomocí obyčejné černé kávy.

Pro oranžovou: Nejlepší na přírodní oranžové odstíny bude cibule. Ale především její tmavá slupka. Můžete přidat i špetku kurkumy.

Pro žlutou: Žlutá vajíčka vypadají prostě skvěle. Na jejich sytý odstín použijte šafrán, kurkumu nebo mrkev. Nejlépe od každého trochu.

Pro zelenou: Zelená barva k jaru patří. Na kraslicích ji vykouzlíte pomocí petržele nebo špenátu. A listy nešetřete!

Pro fialovou: Pokud chcete mít elegantní fialová vajíčka, použijte jako barvivo červené víno.

Pro růžovou: Použijte řepu, ta udělá nejlepší růžový odstín.

ku

Sdílejte článek

Přečtěte si také