Velikonoce

27. března 2024 07:40

redakce Prima Living

Naučte se barvit kraslice bez chemie. Zkuste přírodní modrou, žlutou i růžovou

Chcete letos obarvit vejce bez chemie? Skvělý nápad! Vyzkoušejte přírodní barvení, které používaly už naše babičky. Má obrovskou výhodu, že se žádné zdraví škodlivé látky nedostanou skrz skořápku. Poradíme vám, čím kraslice obarvit přírodně a jaký postup je nejlepší.

Velikonoce plné jásavých barev, tradičních zvyků a radosti z přicházejícího jara jsou tady. Asi už máte hotovou velikonoční výzdobu, a tak se těšíte na barvení vajíček. Zapojte do zdobení kraslic děti a  udělejte z tohoto krásného zvyku pro děti i malou učební pomůcku, kdy jim názorně ukážete, jak fungují přírodní barviva. Možná budou děti ze začátku škemrat o fixy a samolepky, ale až jim předvedete kouzlo, kdy se z běžného jídla uvolňuje barevný pigment, určitě budou nadšené.

INSPIRUJTE SE: Super nápady na originální zdobení kraslic. Přírodní styl, žádné divoké barvy

Barvení kraslic přírodní cestou je mnohem jednodušší, než se zdá, a můžete si letošní Velikonoce udělat v duchu ekologie a ochrany přírody i svého zdraví. Ušetříte také peníze, protože většinu ingrediencí na přírodní barviva najdete doma v lednici nebo ve spíži.

  • Barvy nebudou tak syté a zářivé, ale budou mít krásný rustikální a přírodní nádech. Skvěle se budou vyjímat v proutěném košíku, na tradiční ošatce nebo bílém porcelánu.

Co na přírodní barvení kraslic potřebujete

Samozřejmě vajíčka. Nejlepší jsou vejce s bílou skořápkou, ale pokud je neseženete, nezoufejte, stejně se dá pracovat i s hnědými vejci. Pamatujte ale, že čím tmavší odstín skořápky, tím tlumenější bude výsledná barva.

Na barvení budete také potřebovat bílý nebo jablečný ocet a sůl. Na dokončení sádlo, máslo, olej nebo včelí vosk.

Jak při barvení vajec postupovat

  1. Přiveďte k varu 1 litr vody, 1 lžíci soli, 2 lžíce jablečného nebo bílého octa a 2 až 6  lžic  nastrouhaného, nakrájeného nebo drceného ovoce, zeleniny či koření k vytvoření barvy
  2. Nechte pomalu vařit asi 30 minut a pak odstraňte hrnec z plotýnky. Ponořte do barevného nálevu natvrdo vařená vejce a nechte je tam tak dlouho, dokud se neobarví do žádoucího odstínu, ideálně přes noc. Po vychladnutí je můžete dát do lednice.
  3. Obarvená vejce pak vyndáme a osušíme papírovým ubrouskem. Aby byly barvy na vajíčkách co nejvýraznější, potřeme je olejem, sádlem, máslem nebo včelím voskem.

Co použít na přírodní barvy kraslic

Borůvky = tmavě modrá

Na vytvoření tmavě modrých vajíček budou nejlepší borůvky. Určitě jsou lepší ty naše české (i mražené) než jejich kanadské kolegyně a posloužit může i borůvkový kompot.

Červené zelí = světle modrá

I když bychom od červeného zelí asi čekali červenou barvu, ve skutečnosti vám obarví bílá vajíčka do bledě modra.

Pomerančová kůra = oranžová

Nejlepší na přírodní oranžové odstíny získáte, když k usušené pomerančové kůře přidáte špetku kurkumy.

Cibulové slupky =  oranžová až hnědá

Barvení pomocí cibulových slupek je velmi známé a časté. Odstín záleží na síle a délce barvení.

Šafrán, kurkuma, mrkev = žlutá

Žlutá vajíčka vypadají prostě skvěle. Na jejich sytý odstín použijte nejlépe od každého trochu.

Petrželka, kopřiva, špenát = zelená

Zelená barva k jaru patří. Na kraslicích ji vykouzlíte pomocí rozmixované petrželky, kopřiv nebo špenátu. A listy nešetřete a můžete použít i mix bylin.

Červená řepa = růžová až fialová

Červená řepa pouští červenou barvu, proto ji používáme k obarvení vajíček na různé odstíny růžové až po fialovou.

Káva, skořice = béžová až hnědá

Krásně béžovou barvu vykouzlíte povařením vajec v silné černé kávě.

Hřebíček, bobkový list = hnědá

Hřebíček dokáže vytvořit hodně tmavě hnědou až černou barvu.

Zdroj: autorský text Adéla Skřivánková

Sdílejte článek

Přečtěte si také