Domácí hořčici bez zbytečné chemie připravíte celkem snadno. Zkuste i kremžskou
Štiplavá hořčice je u nás jednou z nejoblíbenějších pochutin. Má dost specifickou chuť a hodí se k uzeninám, masu i zelenině, do pomazánek, omáček, zálivek a marinád. Domácí hořčici klasickou plnotučnou i kremžskou bez chemických konzervantů si můžeme udělat celkem snadno sami z hořčičných semínek. A pak ji dochutit přesně podle svého gusta kurkumou, kari kořením, chilli papričkou, křenem nebo česnekem.
Základem hořčice jsou hořčičná semínka, známé koření z jednoleté hořčice seté (Sinapis alba). která se pěstuje i v Česku a je příbuzná řepce olejce. Semeno hořčice je kulaté a má štiplavou chuť. Barva semene může být bílá (žlutá), hnědá nebo černá. Koupíme je běžně v marketech nebo obchodech s kořením či zdravou výživou.
Bílá hořčice
Světlá kulatá semena jsou plody hořčice seté neboli bělohořčice setá (Sinapis alba). Mají štiplavou chuť a výrazné aroma, které se plně rozvine po rozdrcení. Jsou především surovinou k výrobě plnotučné hořčice, používají se také jako koření při konzervaci zeleniny, hub, masa a ryb.
Černá hořčice
Černá semena, plody brukve černé (Brassica nigra), jsou větší než bílá, mají velmi ostrou, palčivou chuť. Nechybí ve většině kari koření a kremžské hořčici.
NENECHTE SI UJÍT: Semena černé hořčice jsou malý zázrak. Hořčičná placka mírní kašel a bolest kloubů
Hnědá hořčice
Drobná světle hnědá hořčičná semínka, plody brukve sítinovité (Brassica juncea), mají výraznější a silnější chuť než bílá; využívají se zejména v indické kuchyni, a to i při vaření a pečení. Hnědá hořčice tzv. sareptská postupně nahrazuje v kremžských hořčicích hořčici černou.
Hořčičná semínka účinky
- Hořčičná semínka jsou zdrojem proteinů, enzymů, esenciálních olejů, vlákniny, vitaminů A, B, C, E a K, vápníku, železa, draslíku, zinku a selenu.
- V lidovém léčitelství se hořčičné semínko používá při nechutenství, špatné funkci střev a při náchylnosti k zácpě a plynatosti. Příznivě působí na trávení, pomáhá při cukrovce.
- Známé jsou takzvané hořčičné placky – drcená nebo mletá semena ve formě teplého obkladu, která pomáhají léčit revmatické bolesti kloubů a svalů.
- Hořčičný obklad přiložený na prsa podporuje odkašlávání při úporném kašli, je účinný rovněž při rýmě.
- Hořčičná koupel nohou pomáhá, když prochladneme a něco na nás leze.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pěstujte šalvěj hispánskou. Budete mít krásnou květinu a hlavně vlastní chia semínka
Domácí přírodní hořčice
Ingredience
- 200 g semen hořčice bílé
- 400 ml vinného nebo jablečného octa
- 200 ml suchého bílého vína
- asi 1 lžička soli
- 2 lžičky cukru nebo 3 lžičky medu
Příprava
- Smícháme ovocný ocet a bílé víno. Směsí zalijeme hořčičná semínka a necháme asi 3 hodiny nabobtnat (klidně i přes noc).
- Pak semena tyčovým mixérem rozmixujeme – strukturu pasty si zvolíme podle sebe, někdo má rád hořčici hladkou, někdo hrubou.
- Hořčičná semínka můžeme také nasucho pomlít či nadrtit nebo použít už koupená mletá semena; pak odpadá mixování.
- Hořčičnou pastu pečlivě promícháme se solí, cukrem nebo medem.
- Chceme-li mít typickou žluotoranžovou hořčici, přidáme do přírodní pasty asi půl lžičky kurkumy.
- Hotovou hořčici naplníme do skleniček a dáme do ledničky; snažíme se zkonzumovat do dvou týdnů.
- Hořčici můžeme i konzervovat: při 85 °C. Povaříme ji asi 20 minut.
Jak přírodní hořčici ochutit
Základní hořčice se dá ochutit kurkumou, kari kořením, černým pepřem, pomletou chilli papričkou, oreganem, mátou, lisovaným česnekem, strouhaným křenem apod. Záleží na chuti a invenci, vždy ale experimentujeme jen s malým množstvím.
Domácí kremžská hořčice
Ingredience
- 60 g bílých hořčičných semínek
- 140 g černých a hnědých hořčičných semínek
- 300 ml kvasného lihového octa
- 6 lžíc medu
- 2 lžíce oleje
- 1 lžička soli
Příprava
Hořčičná semínka zalijeme vodou a necháme namočená nejméně 12 hodin. Pak scedíme, propláchněte studenou vodou a nahrubo rozmixujeme. Do octa přidáme 200 ml vody, promícháme a nalijeme na semena. Přidáme tekutý med, olej a sůl, dobře promícháme. Hotovou hořčici dáme do čistých skleniček a uchováváme v lednici max. 3 týdny.
Zdroje: cs.wikipedia.org, vitalia.cz, fresh.iprima.cz