Kuchyně

16. března 2020 08:00

Lenka Valjentová

Doma upečené rohlíky jsou voňavé, na povrchu křupavé a uvnitř nadýchané

Nechcete zkusit domácí pečení rohlíků v troubě, abyste nemuseli do obchodu? Ochutnáte to nejčerstvější a nejvoňavější pečivo, které hned tak nekoupíte. Domácí rohlíky mají velmi jednoduchý recept, potřebujete jen pět základních surovin a přibližně dvě hodiny času i s kynutím. Voňavým, na povrchu křupavým a uvnitř nadýchaným doma upečeným rohlíkům nikdo neodolá, za to vám ručíme.

Recept na domácí rohlíky pečené v troubě

Ingredience

  • 500 g polohrubé mouky
  • 20 g čerstvého droždí
  • 1 lžíce sádla (nebo másla)
  • 1 lžička cukru
  • 1 lžička soli

Příprava kvásku

Nejdřív necháme vzejít kvásek. Droždí nasypeme do 140 ml vody, přidáme cukr a necháme asi 15 minut v teple kynout.

Příprava těsta

Mouku prosejeme do mísy, osolíme a uprostřed uděláme důlek. Do něj vlijeme vykynutý kvásek a začneme ho zapracovávat do mouky. Během míchání přidáme sádlo a postupně po lžících 140 ml vody. Až se vše dobře spojí, těsto propracujeme vařečkou v míse nebo hněteme rukama na pomoučené pracovní ploše kolem 10 minut. Když se těsto lepí na vařečku nebo na prsty, je potřeba v hnětení pokračovat. Hotové těsto uhladíme, překryjeme utěrkou a necháme na teplém místě 60–70 minut kynout.

Příprava rohlíků

Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál a promačkáme. Rozdělíme na 8–10 bochánků a necháme ještě zhruba 10 minut kynout. Pak každý bochánek rozválíme na oválnou placku a zarolujeme rohlíky. Rozložíme je na plech s pečicím papírem, potřeme osolenou vodou a necháme je ještě chvíli vykynout. Před pečením rohlíky můžeme posypat podle chuti mákem, kmínem, hrubou solí nebo sezamem či jinými semínky.

Pečení rohlíků

Do trouby předehřáté na 220°C, dáme misku s vodou, aby se udělala pára. Rohlíky pečeme 15–20 minut. Upečené křupavé rohlíky podáváme co nejdřív po vychladnutí. Dají se také zamrazit.

4 rohlíkové tipy a triky

  1. Když nemáme po ruce čerstvé droždí, použijeme balíček sušeného (7g). V tom případě neděláme kvásek, ale sušené kvasnice přidáme do mouky a do těsta přidáme 280 ml vlažné vody.
  2. Domácí rohlíky jsou méně slané, takže jsou ideálním pečivem na sladko s domácími zavařeninami a sladkými ochucenýmí másly, hodí se dobře k výrazné chuti paštik (například májky s brusinkami), česnekové nebo škvarkové pomazánky či bylinková másla.
  3. Pokud nestihneme všechny čerstvé rohlíky sníst, po pár dnech už tak dobře nechutnají. Ale nemusíme věšet hlavu, stačí je jen nahřát v troubě nebo toustovači a použít, jak jste zvyklí. Stačí chvilka a získáme opět křupavé rohlíčky.
  4. Ze starších domácích rohlíků se dají uvařit úžasné bramborové knedlíky. Kostky z rohlíků smícháme s nastrouhanými bramborami (1 větší bramborn a 1 rohlík), osolíme, vytvarujte knedlíčky, dáme do vroucí osolené vody a vaříme asi 7 minut.


Přečtěte si také