Na co si dát dobrý pozor při pečení s jedlou sodou. Nezaměňte ji za kypřicí prášek!
Jedlá soda má opravdu rozsáhlé využití, jedno z nejstarších je jako kypřidlo při pečení, které má za úkol těsto zvednout, zvláčnit a zvětšit jeho objem. Prozradíme, jak zacházet s jedlou sodou při pečení, na co si dát pozor i jaký je rozdíl mezi sodou a kypřicím práškem. Máme pro vás i recepty na koláč a perníčky s jedlou sodou.
Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný, NaHCO3,soda bikarbona) se zásaditým pH se dnes používá takřka všude v domácnosti i na zahradě, umí vyčistit šperky i matrace nebo připálené hrnce, poslouží jako hnojivo i ochrana rostlin před škůdci a chorobami.
Tradičně se ovšem jedlá soda používá především při pečení jako kypřidlo. Je základní součástí kypřicích prášků do pečiva. Zdálo by se, že je vlastně jedno, kterou ingredienci při pečení použijeme. A vidíte, není! Jedlá soda a prášek do pečiva při pečení fungují na jiném principu. Chemické reakce, při kterých se uvolňuje oxid uhličitý a unikající bublinky těsto kypří, zvětšuje se jeho objem, nadýchanost a vláčnost, jsou při použíti jedlé sody či prášku do pečiva odlišné. Jedlá soda tedy není to samé co kypřicí prášek.
Tradičně se jedlá soda používá při pečení jako kypřidlo. Je základní součástí kypřicích prášků. Zdroj: iStock
Jedlá soda v těstě
Jedlá soda je zásaditá látka, proto použijeme-li ji jako kypřidlo, musíme vždy do těsta přidat něco kyselého (acidního), například jogurt, podmáslí, acidofilní mléko, ocet, citronovou šťávu, med, přírodní kakaový prášek (ne kakao holanského typu), melasu nebo vinný kámen, abychom při pečení dosáhli správného efektu. Při kontaktu s teplem, tedy v troubě, zvětší jedlá soda objem těsta. Nedáme-li do těsta nic kyselého, jedlá soda je zbytečná a navíc může způsobit dost nepříjemnou mýdlovou pachuť.
Kypřicí prášek v těstě
Prášek do pečiva je směs zásadité jedlé sody, acidní složky, většinou fosforečnanu nebo vinného kamene, a škrobu či mouky. Na spuštění reakce v těstě stačí jen voda nebo mléko. Prášek do pečiva se tedy používá hlavně v receptech, které neobsahují žádnou kyselou ingredienci.
Jedlá soda versus prášek do pečiva
- Prášek do pečiva jedlou sodou a jedlou sodu práškem do pečiva nahradit můžeme. Měli bychom ovšem počítat s tím, že prášku do pečiva je potřeba třikrát až čtyřikrát víc než jedlé sody a naopak.
- V případě použití jedlé sody je potřeba také zvětšit objem kyselé ingredience, a pokud v receptu není, tak ji musíme přidat, aby v těstě proběhla chemická reakce.
Ovocný koláč s jedlou sodou
Ingredience
- 200 g polohrubé mouky
- 1 lžička jedlé sody
- 250 ml podmáslí nebo acidofilního mléka
- 70–80 g cukru
- 2 vejce
- 40 ml oleje
- 2 ml rumového aroma
- 450–500 g ovoce (švestky, meruňky, třešně, višně, broskve...)
- 1 vanilkový cukr
- tuk a mouka do formy
Příprava
Ovoce nakrájíme, případně vypeckujeme. Podmáslí utřeme s cukrem, rumovým aroma, vejci a olejem. Pak přidáme mouku smíchanou se sodou a umícháme dohladka. Těsto naneseme do vymazané a moukou vysypané koláčové formy a uhladíme. Ovoce rozložíme rovnoměrně na těsto – ovocem nešetříme – a posypeme vanilkovým cukrem. Vložíme do trouby předehřáté na 180 °C a pečeme přibližně 30 minut. Koláč necháme vychladnout.
Perníčky s jedlou sodou
Ingredience
- 560 g hladké mouky
- 400 g moučkového cukru
- 150 g medu
- 10 g jedlé sody
- 4 vejce
- perníkové koření podle chuti
Příprava
Zahřejeme med na asi 30 °C. Z mouky cukru, vajec, perníkového koření a sody vypracujeme těsto, do kterého přidáme med a znovu řádně propracujeme. Necháme odpočinout v chladu. Pak těsto rozválíme na placku silnou asi 4 mm a vykrajujeme nebo vyřezáváme různé tvary. Pečeme je na plechu vyloženém pečicím papírem v troubě vyhřáté na 200 °C asi 6 minut. Necháme vychladnout. Perníčky zdobíme bílkovou polevou.
Zdroje: Velká domácí kuchařka (Ladislav Nodl, Jarmila Mandžuková, Karina Havlů), alphafoodie.com, bhg.com, cs.wikipedia.org