Svěží meduňka je úžasná bylinka. Přináší pohodu, krásné sny a dobrou náladu

Máte špatné dny a chmury na duši, nemůžete usnout, zmáhá vás únava, stres a podráždění? Možná pomůže, když si vezmete na pomoc meduňku, svěží voňavou bylinku, která se coby přírodní lék na uklidnění těší té nejlepší pověsti.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je bylinka, která nádherně voní po citronu a má úžasné účinky. Především díky vonným silicím (citral, citronely, geraniol), které mají uklidňující až sedativní účinek, působí meduňka blahodárně na nervovou soustavu a psychiku, odstraňuje stres, uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, pomáhá při přepracovanosti, únavě, depresi, melancholii a psychickém vyčerpání.

Při zvýšené únavě a stresu doporučuji dát si dvakrát za den šálek voňavého meduňkového čaje nebo třikrát denně 10 kapek meduňkové tinktury či večer sklenku meduňkového vína. Mám sám na sobě vyzkoušené, že meduňka přináší klidný spánek a příjemné sny, pohodu a dobrou náladu, vysvětluje bylinkář Martin Kolár a pokračuje: „Na uklidnění jsou dobré karmelitánské kapky s meduňkou jako hlavní ingrediencí, které v 17. století začali vyrábět karmelitánští mniši v Paříži.  Čerstvé listy se hodí do ovocných i zeleninových salátů, koktejlů, limonád, jako ozdoba moučníků a dezertů. Recept na domácí karmelitánské kapky najdete zde.

Meduňkový čaj

Ingredience

  • 1 lžička sušené nebo 1 lžíce čerstvých lístků meduňky
  • 250 ml vroucí vody

Příprava

Meduňku přelijeme vroucí vodou, přikryjeme a necháme přibližně 10 minut vyluhovat. Scedíme.

Užívání

Meduňkový čaj pijeme vlažný, při nespavosti, stresu a nervozitě 2–3 šálky denně alespoň tři týdny. Čaj oslazený lžičkou meduňkového sirupu je prastarým uspávacím prostředkem.

Čajová směs proti stresu

Ingedience

Příprava

Všechny bylinky smícháme, 1 lžíci směsi zalijeme 350 ml vody, pomalu přivedeme k varu, asi 3 minuty povaříme, sejmeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Pak scedíme. Podle chuti můžeme přidat lžičku medu.

Užívání

Tahle čajová směs je účinný bojovník proti stresu a psychickému vyčerpání. Pijeme jednou až dvakrát denně.

Meduňkový sirup

Ingredience

  • 3 hrsti čerstvých lístků meduňky
  • 500 ml převařené vlažné vody
  • šťáva z jednoho velkého pomeranče
  • 1 balíček Cukru na sirupy

Příprava

Čerstvě utržené lístky meduňky zalijeme vlažnou převařenou vodou. Přidáme čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu a přisypeme cukr. Přikryjeme pokličkou a necháme nejméně 24 hodin v ledničce. Sirup scedíme a asi 5 minut povaříme. Naplníme do lahví, pečlivě uzavřeme víčkem a položíme asi na 20 minut naležato. Sirup můžeme zamrazit ve formičkách na led jako kostky ledu i s lístky meduňky,

Užívání

Meduňkový sirup – 1 lžíci sirupu rozmícháme ve vodě nebo čaji, pijeme při podráždění a nervozitě. Je skvělý také jako lék při kašli a rýmě.

Domácí meduňková tinktura

Ingredience

  • 10 lžic nasekané čerstvé meduňky
  • 250 až 300 ml vysokoprocentního čirého alkoholu

Příprava

Lístky meduňky promneme, zalijeme alkoholem a necháme tři týdny macerovat na teplém místě. Každý den protřepeme. Pak scedíme, listy důkladně vymačkáme a tinkturu nalijeme do lahviček. Uchováváme v temnu.

Užívání

Užíváme třikrát denně 10 kapek, při nespavosti jednorázově 25–30 kapek. Při bolesti hlavy si tinkturou můžeme potírat spánky. Tinktura je výborným prostředkem na zklidnění celého organismu, protože pozitivně působí na psychiku a nervovou soustavu, obecně navozuje dobrou náladu.

Meduňkové víno se skořicí a hřebíčkem

Ingredience

Příprava

Do bílého vína přidáme nasekané lístky meduňky a koření, dobře uzavřeme a necháme dva až tři týdny macerovat. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr. Uchováváme v ledničce.

Použití

Skleničku vychlazeného meduňkového vína si dáme večer po jídle, když nás přepadne melancholie, úzkost nebo obavy. Všechen stres jako by odplyne a bude se nám mnohem lépe a klidněji spát.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.czoblibenebylinky.czcs.wikipedia.org

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také