Bydlení

1. července 2019 14:00

Andrea Vránová

Jak na spáleniny od sluníčka: Pomažte se jogurtem, jezte vitamín E a nedrážděte kůži ropou

Že vás slunce dopálilo, poznáte snadno – oslepí vás růžová, červená až purpurová záře při pohledu na vaši pokožku. Zatímco světlejší odstín červené doprovází většinou jen pálení a svědění kůže, tmavší zarudnutí s sebou může přinést puchýře, nevolnost, bolest hlavy, závratě, horečky i zimnici.

Nedostatečná ochrana kůže před sluncem a (opakované) spálení se ale mohou propsat do budoucnosti předčasným stárnutím pokožky nebo rakovinou kůže. Neuhlídali jste míru slunění? Nebo vás račí krk trestá, aniž byste tušili, kde se tak náhle vzal? Projděte si následující tipy, které donutí padesát odstínů rudé kapitulovat. Se spáleninami se dá bojovat ekologicky!

Mokrý ručník, máta, mléko

Na žár platí chlad a nic než chlad. Neplést s mrazem! Mokrý ručník namočený ve studené vodě? Ano. Ve vychlazeném černém/mátovém čaji či v mléce? Ano. Ledové kostky? Leda snad zabalené v osušce nebo utěrce. Třísloviny v černém čaji podle všeho pomáhají vytahovat horko z kůže. Máta se zase těší popularitě pro svůj ochlazující efekt. Kdekoliv se budete pohybovat, nepřestávejte používat opalovací krém s SPF faktorem alespoň 30.

Více pijte

Při spálení se tělo chová, jako kdyby už nikdy nemělo dostat napít. Hicuje a žízní. Naordinujte si proto zvýšený příjem vody. Pitný režim tělo ochlazuje a zabezpečuje proti dehydrataci.

Nechte se zastínit

Doslova! Spálení pokožky se spálením pokožky nevynuluje. Co nejrychlejší hojení a nejmenší bolesti si a zajistíte setrváním mimo slunce. Týden v garáži asi dobrovolně nevydrží nikdo, tak se před sluncem alespoň zahalte. Do něčeho, co větrá a neotírá se o pokožku. A září na všechny strany – sytě zbarvené, tmavší oblečení dovede ochránit před UV paprsky víc než třeba bílá bavlna.

Bylinková koupel

Levandulový či heřmánkový olej ukolébá svědivou pokožku – přidejte pár kapek do koupele. Hrnek jablečného octa nebo dva hrnky jedlé sody zase dovedou srovnat pH pokožky. Zklidňující efekt mají i ovesné vločky nebo sója rozmíchané v koupeli.

Pomažte se jídlem

Rozmixovaná okurka zmírní bolesti, uvařené, vychladlé a rozšťouchané brambory pomůžou vytěsnit horko z pokožky. Tuhle službu prý dovede prokázat i kukuřičný škrob. Úlevu poskytne i jogurtový zábal. Pokud nebudete mít hlad, samozřejmě.

Pomůže vitamín E

Vitamin E dělá čest antioxidantům. Ovlivňuje tvorbu červených krvinek i obnovu buněk a tkání. Můžete ho zobat ve formě pilulek nebo polykat v kapkách. Nejšetrněji ho ale dostanete do těla pestrou, zdravou stravou.

Vitamin E dřepí v oříšcích (mandle, kešu, vlašské ořechy, buráky), olivovém oleji, slunečnicových semínkách, v oleji z pšeničných klíčků, v listech řepy nebo kapusty, mangu, avokádu, rajčatech i ve špenátu. Masožravci ho do sebe dostanou konzumací mořských šneků, husy, pstruha duhového, tresky, kuřecích stehen či vaječných žloutků. Dobře poslouží i krém obohacený o tento vitamin.

Zkuste aloe vera

Viva la aloe vera! Chladí a léčí popálenou kůži od pradávna. Na paty mu v péči o spálenou pokožku šlape snad jen aloe vera.

Nepoužívejte mýdlo

A tedy spálenou kůži. O čem je řeč? O mýdlech, co voní chemií. Jemné přírodní mýdlo vydezinfikuje pokožku nenásilně, parfemované vyvolá protiútok. Kůže zareaguje podrážděně a zatvrdí se v dalším hojení. Celkově si odpusťte přemíru tělových přípravků. Minimalismus léčí.

Nepusťte si ropu pod kůži

Ropa má schopnost horko zapouzdřit v kůži. Trochu absurdní ingredience konvenčních přípravků na spálenou pokožku, nemyslíte? Při aplikaci produktu s benzokainem se zase může zpomalit okysličování krve. Což v nejčernější vizi představuje smrt.

Nemačkejte, nepropichujte

Plácněte se přes prsty, kdykoliv vystřelí k puchýřkům na kůži. Zvěstují potenciální infekci a prodlouženou léčbu. Pokud prasknou samovolně, omyjte je jemným mýdlem, aplikujte vhodnou mast a zakryjte nepřilnavým obvazem. Naskákala vám vyrážka? Přestaňte mast okamžitě používat a alou k doktorovi!

A neloupejte

Sloupávání kůže je podobně návykové jako mačkání bublinkové fólie, víme. Lépe pro své brzké uzdravení ale uděláte pořádnou hydratací. Protože kdo maže, ten jede.

Nic nezabralo? Vezměte chemii na milost

Hydrocortison je prověřená mast na rudou, svědící pokožku. Ibuprofen zase uleví od bezprostředních nepříjemných stavů – zobněte ho co nejdříve po spálení. Pokud jste čarovali se všemi tipy výše a úlevu nevyčarovali nebo jste se spálili vážně hodně, na nic nečekejte a upalujte k doktorovi. Zmiňte, jaké léky a vitamíny berete. Některé jsou citlivé na UV záření.

text: Andrea Vránová

Podívejte se i na další články od autorky:


Přečtěte si také