Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Začala topná sezona. Ideální čas prověřit vytápění a uspořit tisíce

Zatímco heslo „zateplení“ se nese Českem jako kouzelné zaříkávadlo, seřídit si kotel, aby spotřebovával méně plynu, napadne málokoho. Příhodná topná soustava přitom oproti staré a zanedbané funguje o tisíce korun ročně levněji.
Vydáno: 02.10.2016
Musíme topit
Autor: Thinkstock Musíme topit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Někdy pomůže k velké úspoře i maličkost. V případě, že plynový kotel není starší než 20 let, pomohou termostatické hlavice a modernější prostorový termostat s možností programovat nastavení teplot vícekrát denně. V rodinném domě šetří asi 10 % oproti pokojovým termostatům tzv. ekvitermní regulace, kdy kotel topí podle venkovní teploty a teplotu v jednotlivých místnostech uživatel řídí termostatickými hlavicemi.

Litinový kotel je jako ruská limuzína

Pokud ale doma hučí starý litinový kotel, jehož komoru na uhlí kdysi jen doplnil plynový hořák, je to totéž, jako jezdit do práce volhou. Podstatný rozdíl je v regulaci, kdy u starých kotlů termostat jen zapínal a vypínal hořák.

 

Pohodlí domova...

Jak ušetřit za domácnost? První krok je "být on-line". Jaký je druhý?

Životnost plynových kotlů a karem je kolem 20 let. Tento spotřebič je už za zenitem Foto: junkers.de Foto: junkers.de

Oproti tomu dnešní kotle zvětšují nebo zmenšují plamen. Za předpokladu, že dům drží pohromadě a má komorová okna s dvojsklem, není takřka pochyb o tom, že investice 150 až 180 000 Kč do nové topné soustavy se vyplatí. Za tu cenu bude obsahovat velmi účinný kondenzační plynový kotel, který k ohřevu využívá i vodu ze spalin. Zatímco jiné aktuální kotle dosahují účinnosti 91 %, kondenzační kotel převrací standardní výpočty naruby, když podle nich vykazuje více než stoprocentní účinnost. Podstatu fungování kondenzačního kotle přibližuje srovnání teploty vypouštěných spalin.

Z kondenzačního kotle odcházejí spaliny o teplotě mezi 40 a 90 °C, přičemž ty z konvenčních kotlů mají teplotu 130 až 170 °C. Přestože vyžadují napojení na odpad, kam odtéká kondenzát, budou brzy poměrně rozšířené. Například v české metropoli totiž už jen kvůli vyhlášce o ochraně ovzduší ani jiný kotel instalovat nelze. Příslušnou normu splňují i atmosférické kotle s vodou chlazenými hořáky, ty jsou ale stejně drahé jako ty kondenzační. Zatímco kotle zastarávají poměrně rychle, staré dobré litinové radiátory přežijí i několik těchto spotřebičů. 

Dnes už na vše stačí jeden kotel. Ušetříte na revizi spotřebičů i za vyvložkování komínů Foto: junkers.de

Dnes už na vše stačí jeden kotel. Ušetříte na revizi spotřebičů i za vyvložkování komínů. Foto: junkers.de

(dah)

Litinové retro radiátory Fleurielle zdobí ornamenty typické pro dobu od poloviny 19. až po počátek 20. století

Výběr správného radiátoru? V hlavní roli psychika

Co všechno vám doma funguje díky elektřině?

Funkční domov: Dnes už jedině s elektřinou. Proč řešit její cenu?


Článek je zařazen v:
Reklama