návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Hloh je prastará bylina na srdce a na nervy. Léčí květy i plody

Lenka Valjentová Martin Kolár , Vydáno: 17.09.2021
Hloh je prastará bylina na srdce a na nervy. Léčí květy i plody
Autor: iStock Hloh je prastará bylina na srdce a na nervy. Léčí květy i plody
Hloh je půvabný keř, který na jaře zdobí bílými květy ne právě libě vonícími a na podzim drobnými červenými plody. Tenhle mohutný keř sit zaslouží naši pozornost hlavně jako efektivní přírodní lék na zlepšení činnosti srdce a prokrvení celého těla, hloh reguluje krevní tlak, je dobrou prevencí infarktu a anginy pectoris. Navíc taky uklidňuje a pomáhá proti nespavosti i stresu. Pro Římany byl květ hlohu erotickým symbolem. Keltské ženy se voněly esencemi z květů hlohu, aby byly sexuálně atraktivnějšími pro muže. Muži zase pili hlohový čaj, aby získali porozumění pro své partnerky. Dá se to vyzkoušet i dnes, přestože jsou květu a plodu hlohu připisovány účinky spíše v oblasti srdeční. Na podzim si můžeme nasbírat plody zvané hložinky a udělat z nich tinkturu proti stresu a chutnou marmeládu, na jaře léčivé květy na čaj proti nespavosti a kapky pro prevenci infarktu.

reklama

Hloh obecný (Crataegus laevigata či Crataegus oxyacantha) je známý keř, který může mít stromovitý vzrůst a dorůstá klidně do výšky sedmi metrů i více. Má trnité větve a střídavé listy. Během května a června kvete sněhobílými květy s narůžovělými prašníky se zvláštní, někomu nepříjemnou vůní. Na podzim v září a v říjnu dozrávají plody – červené malvice dlouhé asi 1 cm.

Hloh je prastará magická bylina na srdce a na nervy. Léčí květy i plody
Autor: iStock Hloh je prastará magická bylina na srdce a na nervy. Léčí květy i plody

Hloh léčivé účinky

„V současné fytoterapii se používají květy a plody hlohu zejména jako přírodní léčivo pro starší lidi, především na zlepšení činnosti srdce a krevního oběhu. Účinné látky rozšiřují tepny a cévy, zlepšují prokrvení celého těla, pomáhají při různých otocích, stresu, nespavosti, vysokém i nízkém tlaku, arytmiích a závratích. Doporučuji hloh jako prevenci ischemické choroby srdeční (anginy pectoris) a infarktu. Pro léčebné účely jsou vhodné květy a plody jen divoce rostoucích, bíle kvetoucích keřů,“ uvádí bylinkář Martin Kolár.

Na podzim v září až říjnu sbíráme v plné zralosti drobné červené plody hlohu zvané hložinky. Ty je potřeba sbírat, než se začnou scvrkávat a ještě před příchodem prvních mrazů, aby nedošlo k jejich znehodnocení a neztratily léčivé účinky.
Autor: iStock Na podzim v září až říjnu sbíráme v plné zralosti drobné červené plody hlohu zvané hložinky. Ty je potřeba sbírat, než se začnou scvrkávat a ještě před příchodem prvních mrazů, aby nedošlo k jejich znehodnocení a neztratily léčivé účinky.

Hloh na podzim: červené plody zvané hložinky

Na podzim v září až říjnu sbíráme v plné zralosti drobné červené plody hlohu zvané hložinky. „Plody je potřeba sbírat, než se začnou scvrkávat a ještě před příchodem prvních mrazů, aby nedošlo k jejich znehodnocení a neztratily léčivé účinky. Hložinky jsou chutné a dobře stravitelné. Obsahují cukry, pektiny, karoteny, vitamin C a B. Dají se použít na čaj, sirup, tinkturu nebo k výrobě chutné marmelády," doporučuje bylinkář. Plody si můžeme nasušit umělým teplem do teploty 60 °C. Musí zůstat tmavě červené, vrásčité a scvrklé, nesmí zhnědnout nebo zčernat.

Růže šípková (Rosa canina)

Keře s červenými plody udělají radost vám i ptactvu. Pěstujte hloh, dřín i šípkovou růži

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje: Na podzim vysazujte ptačí zob, dřín, hloh, kalinu a další

Hlohová tinktura z plodů proti stresu

Ingredience

  • 100 g dobře zralých hložinek
  • 500 ml vodky

Příprava

Zdravé nepoškozené hložinky bez stopek omyjeme a keramickým nožem nasekáme, dáme do sklenice, zalijeme alkoholem a postavíme na světlé a teplé místo. Po nejméně třech týdnech macerace scedíme přes plátno nebo kávovým filtr, přelijeme do lahviček a uchováváme na tmavém místě.

Užívání

Domácí tinkturu užíváme třikrát denně 15 až 20 kapek ve sklence vody ve stresových situacích a nadměrném psychickém vypětí. Lze použít k masírování otoků, bolavých svalů, při revmatismu i bolestech zad.

Hložinky jsou chutné a dobře stravitelné. Obsahují cukry, pektiny, karoteny, vitamin C a B. Dají se použít na čaj, sirup, tinkturu nebo k výrobě chutné marmelády.
Autor: iStock Hložinky jsou chutné a dobře stravitelné. Obsahují cukry, pektiny, karoteny, vitamin C a B. Dají se použít na čaj, sirup, tinkturu nebo k výrobě chutné marmelády.

Marmeláda z plodů hlohu

Ingredience

  • 1 kg očištěných hložinek
  • 500 g cukru (nejlépe hnědého třtinového)
  • asi 500 ml vody

Příprava

Hložinky pomačkáme, přidáme cukr a vodu a vše při mírné teplotě asi 20 minut povaříme za stálého míchání do změknutí. Vzniklou hmotu přecedíme přes síto, podle chuti ještě případně dosladíme a ještě povaříme při mírné teplotě (spíše necháme probublávat) do požadované konzistence. Plníme do sterilních nahřátých sklenic, zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Šípky plodových růží jsou plné vitaminu C. Připravíte z nich čaj, šťávu, sirup i marmeládu

Sběr a konzumace šípků není úplně triviální záležitostí, musíte se poprat s trny a chloupky ukrytými pod dužinou

Jděte k šípku! Aneb jak si udělat pořádné zásoby vitamínu C na zimu

Hloh na jaře: léčivé bílé květy

Pro léčebné využití se na jaře sbírají nezdřevnatělé konce větévek s listy a květy nebo samotné květy, ideálně ještě úplně nerozvité. Květ sušíme v tenkých vrstvách na stinném a dobře větraném místě. Pokud je květ správně usušený má svou původní barvu i typickou vůni. Listy s květem sušíme ve stínu na dobře větraném místě ve vrstvě asi 5 cm. Během sušení opatrně načechráváme. Z květů čerstvých či sušených se připravuje čaj, víno či lihová tinktura, která je jako přírodní lék nejefektivnější.

Hloh je stará bylina na srdce a na nervy. Pro léčebné využití se na jaře sbírají nezdřevnatělé konce větévek s listy a květy nebo samotné květy, ideálně ještě úplně nerozvité. 
Autor: iStock Hloh je stará bylina na srdce a na nervy. Pro léčebné využití se na jaře sbírají nezdřevnatělé konce větévek s listy a květy nebo samotné květy, ideálně ještě úplně nerozvité. 

Čaj z květů hlohu proti nespavosti

Ingredience

  • 1 vrchovatá lžička sušených květů hlohu (dá se použít kombinace s plody v poměru 1 : 1) nebo 2 rovné lžičky čerstvých
  • 250 ml vroucí vody

Příprava

Bylinu zalijeme vroucí vodou a necháme vyluhovat asi 10 minut. Scedíme.

Užívání

Čaj pijeme třikrát během dne, poslední asi 30 minut před spaním po dobu 4–6 týdnů. Čaj je nahořklý, ale dá osladit medem.

Hloh je stará bylina na srdce a na nervy: kapky z květů hlohu fungují jako prevence a podpora léčby anginy pectoris, doporučuje se i pro prevenci infarktu
Autor: iStock Hloh je stará bylina na srdce a na nervy: kapky z květů hlohu fungují jako prevence a podpora léčby anginy pectoris, doporučuje se i pro prevenci infarktu

Kapky z květů hlohu na zlepšení činnosti srdce

Ingredience

  • 1 díl čerstvých květů hlohu
  • 5 dílů vodky nebo čiré domácí pálenky

Příprava

Květy narovnáme do sklenice a zalijeme alkoholem. Uzavřeme a necháme nejméně dva týdny macerovat na světlém místě, ale ne na slunci. Občas důkladně protřepeme. Po maceraci směs přefiltrujeme přes kávový filtr a přelijeme do uzavíratelných lahviček.

Užívání

„Tinktura  má stimulační účinky na srdeční sval a jeho prokrvení, pomáhá snižovat krevní tlak. Funguje jako prevence a podpora léčby anginy pectoris, doporučuje se i pro prevenci infarktu," říká M. Kolár. Užíváme třikrát denně 15 až 20 kapek v jedné lžíci vody.

Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin

Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

Jak zpracovat úrodu rakytníku: Z oranžových plodů můžeme udělat domácí léčivý olej nebo tinkturu, rakytníkový sirup i džem

Jak zpracovat rakytník: Z oranžových plodů můžete udělat léčivý olej nebo tinkturu, rakytníkový sirup i džem

Hloh – nežádoucí účinky

Hloh nemá toxické ani jiné nežádoucí účinky, ale při užívání léků na srdce a cévy je nutné konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, neboť hloh může ovlivnit jejich působení.

Hloh je prastará bylina: Keltské ženy se voněly esencemi z květů hlohu, aby byly sexuálně atraktivnějšími pro muže. Muži zase pili hlohový čaj, aby získali porozumění pro své partnerky.
Autor: iStock Hloh je prastará bylina: Keltské ženy se voněly esencemi z květů hlohu, aby byly sexuálně atraktivnějšími pro muže. Muži zase pili hlohový čaj, aby získali porozumění pro své partnerky.

Hloh magický

Hloh patří mezi staré magické a erotické byliny. Traduje se, že Kristova trnová koruna byla vyrobena z hlohu. Ve středověku byl tento trnitý keř s bílými květy a červenými plody spojován s čarodějnicemi. Věřilo se, že čarodějnice na sebe může vzít kdykoliv podobu hlohu. Samostatně rostoucí hloh označoval místo, kde žily nadpřirozené bytosti. Pro Římany byl květ hlohu erotickým symbolem. Tyčky z hlohu se zarážely do země, např. u posvátných pramenů, jako symbol plodné síly vycházející z lůna přírody. Když hloh začal v květnu kvést, Keltové oslavovali konec zimy a příchod letního období. Vůně hlohového květu připomíná údajně ženskou sexualitu. Keltské ženy se voněly esencemi z květů hlohu, aby byly sexuálně atraktivnějšími pro muže. Muži zase pili hlohový čaj, aby získali porozumění pro své partnerky,“ vyjmenová magické schopnosti hlohu Martin Kolár a uzavírá: „Všechno tohle můžeme vyzkoušet i dnes, přestože jsou květu a plodu hlohu připisovány účinky spíše v oblasti srdeční.“

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sběr rakytníkových plodů je kvůli trnitým větvím spíš očistec. Pokud ale vytrváte a sklizeň šikovně zpracujete, budete mít dostatečný přísun céčka a dalších vitamínů na celý rok

Rakytník obsahuje 10x více vitamínu C než pomeranč. Jak ho pěstovat?

Šípky nejsou dobré jen na čaj nebo sirup

Blahodárné šípky: Využijte je pro své zdraví i krásu

Sbírejte kaštany! Přestanou vás bolet záda a nebudete mít rýmu

Sbírejte kaštany! Přestanou vás bolet záda a nebudete mít rýmu

O svátku Nanebevzetí Panny Marie si můžeme natrhat v přírodě, na zahradě či balkoně mariánskou kytici složenou ze sedmi nebo devíti oblíbených bylin

Sezona léčivých rostlin vrcholí! Byliny nasbírané v den Nanebevzetí Panny Marie mají léčivou i magickou moc

6 keřů pro jedlý živý plot

Jedlý živý plot: Zapomeňte na túje a vysaďte keře plné květů a chutných plodů

Co udělat, když kvete šeřík? Třeba domácí šeříkový sirup proti stresu!

Co udělat, když kvete šeřík? Domácí šeříkový sirup proti stresu!

Mozek a stres - to nejde dohromady

Stres může zhoršit paměť a zmenšit mozek

Srdce ničí bolest. Nejen ta fyzická, ale i psychická.

Řeč těla: Co nám říkají potíže se srdcem?

reklama

Článek je zařazen v: hloh , hloh obecný (Crataegus laevigata) , hloh hložinky , hloh květy , hloh magie a erotika , hloh kapky , hloh tinktura , hloh marmeláda , hloh léčivá bylina , hloh léčivé učinky , hloh nežádoucí účinky

reklama

Přečtěte si také