Proč se lidé stěhují do přívěsů? Jsou za tím peníze i romantika

Zejména mladí lidé volí bydlení na malém prostoru. Dům s několika ložnicemi, zahradou, bazénem a labradorem v boudě už není snem. Zatímco dřív se tento fenomén týkal zejména USA, dnes v minidomech žijí i Češi.

Malé domky vypadají romanticky, pronajali bychom si je na víkend, vyfotili si snimi pár fotek. Někteří lidé vnich ale bydlí nastálo. Byli to dobrodruzi, cestovatelé i kutilové, ale často stál za stěhováním se do minidomků jiný, prozaický důvod. Peníze.

Hlavně se nezadlužit

Pokud se mluví o minidomech, vždy se zmiňují náklady. Ať už přetváříte dodávku vletní byt, nebo stavíte dům znákladního kontejneru, vždycky významnou roli hrají nízké náklady. Bydlení je totiž čím dál tím dražší nejen vČesku. Zejména mladí lidé by si museli vzít hypotéky, které by spláceli roky, jen aby si pořídili malý tmavý byt ve městě. Upravený přívěs, který se dá zaparkovat kdekoli, je tak nízkonákladovým řešením zapeklité situace. Americký student Joel Weber se proslavil svým karavanem. Spočítal si totiž, že by mu po zaplacení školného a nájmu moc nezbylo. Omezil proto výdaje za bydlení, skaravanem parkuje nedaleko školy, a má tak peníze i na něco jiného než jen na poplatky.

A budoucnost má alternativnímu bydlení nahrávat. Už se mluví o tom, jak je třeba taková kuchyň zbytečnou místností, bez které se obejdeme. Lidé se proto smiřují stím, že velké domy měli jejich rodiče, oni je už mít nebudou. Někteří to tak dotáhli do extrému, kdy se zabydlují vkaravanech, které vylepšují různými vychytávkami a hrdě svoje výtvory ukazují médiím. Jedním znejznámějších příkladů je miniaturní dům, který si postavil teenager zamerické Iowy na zahradě svých rodičů. Se stavbou mu pomohli lidé zokolí a celý projekt ho vyšel na 33 tisíc korun.

Bydlím v autobusu

I když peníze hrají významnou roli, nelze zapomínat také na zmíněné kutilství a romantiku. Nejzajímavějšími podniky jsou přeměny starých autobusů. Vyřazená vozidla MHD se zbaví sedaček a vznikne poměrně velký prostor, který mnohdy odpovídá rozměrům garsonky.Vpřední části je zpravidla obývací prostor skuchyňským koutem, vzadní pak ložnice, kterou často doplňuje funkční koupelna stoaletou. Jediným problémem bývá počasí. Autobusy nenabízejí dostatečné zateplení.

O něco lépe jsou na tom domy přimontované kpodvozkům. Pak se objevují takové vychytávky jako jsou karavanové domy se skleníky nebo stromové domky připomínající šišky vyrobené ze skla. Fantazie tu dostává hodně prostoru… i když se jedná o minidomy. Ačkoli je minibydlení pořád doménou singl lidí nebo párů, mezi majiteli maličkých příbytků najdete i rodiny sdětmi, důchodce nebo třeba handicapované. Jejich příběhy si můžete přečíst vnásledujících článcích:

Už se dokonce objevují firmy, které se na stavbu minidomků soustředí. Zminiaturního bydlení se tak stává byznys. Pokud se ptáte, zda si někdo koupí mrňavý dům na kolech, odpověď je: Ano, koupí. Ceny předělaných dopravních prostředků nebo karavanů jsou totiž pořád nižší než ceny klasických nemovitostí. A jak dokazuje množství komerčních projektů, lze si zařídit pohodové a důstojné bydlení i na 26 m2. Pokud se rozhodnete stavět minidům svépomocí, můžete se inspirovat například stavbou z pytlů, která vás vyjde na zhruba 9000 korun.

Podívejte se také na projekt minidomu z pořadu Jak se staví sen. Designéři vybudovali bydlení pro důchodkyni, která žije v chatové osadě:

Svoboda!

Bydlení na kolech ocení zejména romantici, kteří touží po svobodě a cestách do dalekých koutů světa. Třeba jeden mladý pár zNěmecka se vpředělaném autobusu vydal zAljašky až do Mexika. Dalšími výhodami je osvobození od zmíněných hypoték a více času pro objevování sebe sama. Minidům se navíc uklízí kratší dobu než třípokoják. Podle majitelů minidomků se také člověk začne soustředit na to, co je vživotě opravdu důležité. Naučíme se bydlet smálem a zjistíme, že mnohé věci jsou jenom obyčejné harampádí.

Minibydlení také probouzí kreativitu a je útulné. Možná lidé ve svých domech o pár metrech čtverečních nevydrží roky, ale pomohou jim najít sebe sama a ušetřit za neustále rostoucí nájmy.

Češi vminidomech

Dokonce i našinci se už stěhují do minidomů. Přinesli jsme dva příběhy, které ukazují, jak útulně se dá bydlet (alespoň na cestách) vminiaturním domě, který původně sloužil jako dodávka. Veronika a Lukáš si přizvali na pomoc architektonické studio a společně vytvořili obytnou dodávku, ve které je prostor i pro kuchyňskou linku.

Druhý projekt se obešel bez architektonického řešení a posloužil mladému závodníkovi na horském kole Tomáši Zejdovi při jeho cestách Evropou. Opět přebudovaná dodávka nabízí jednoduché ale pohodlné bydlení pro mladého Čecha, který žije na cestách už patnáct let. Jeho byteček je skromný bez výrazných designových prvků, ale je útulný.


Přečtěte si také