návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Proč se lidé stěhují do přívěsů? Jsou za tím peníze i romantika

matoušhartman , Vydáno: 21.08.2019
Bydlení v minidomech 2
Autor: istock.com Bydlení v minidomech 2
Zejména mladí lidé volí bydlení na malém prostoru. Dům s několika ložnicemi, zahradou, bazénem a labradorem v boudě už není snem. Zatímco dřív se tento fenomén týkal zejména USA, dnes v minidomech žijí i Češi.

reklama

Malé domky vypadají romanticky, pronajali bychom si je na víkend, vyfotili si s nimi pár fotek. Někteří lidé v nich ale bydlí nastálo. Byli to dobrodruzi, cestovatelé i kutilové, ale často stál za stěhováním se do minidomků jiný, prozaický důvod. Peníze.

Svoboda!
Autor: unsplash.com Svoboda!

Hlavně se nezadlužit

Pokud se mluví o minidomech, vždy se zmiňují náklady. Ať už přetváříte dodávku v letní byt, nebo stavíte dům z nákladního kontejneru, vždycky významnou roli hrají nízké náklady. Bydlení je totiž čím dál tím dražší nejen v Česku. Zejména mladí lidé by si museli vzít hypotéky, které by spláceli roky, jen aby si pořídili malý tmavý byt ve městě. Upravený přívěs, který se dá zaparkovat kdekoli, je tak nízkonákladovým řešením zapeklité situace. Americký student Joel Weber se proslavil svým karavanem. Spočítal si totiž, že by mu po zaplacení školného a nájmu moc nezbylo. Omezil proto výdaje za bydlení, s karavanem parkuje nedaleko školy, a má tak peníze i na něco jiného než jen na poplatky.

Pro studenty ideální...
Autor: unsplash.com Pro studenty ideální...

A budoucnost má alternativnímu bydlení nahrávat. Už se mluví o tom, jak je třeba taková kuchyň zbytečnou místností, bez které se obejdeme. Lidé se proto smiřují s tím, že velké domy měli jejich rodiče, oni je už mít nebudou. Někteří to tak dotáhli do extrému, kdy se zabydlují v karavanech, které vylepšují různými vychytávkami a hrdě svoje výtvory ukazují médiím. Jedním z nejznámějších příkladů je miniaturní dům, který si postavil teenager z americké Iowy na zahradě svých rodičů. Se stavbou mu pomohli lidé z okolí a celý projekt ho vyšel na 33 tisíc korun.

Bydlím v autobusu

I když peníze hrají významnou roli, nelze zapomínat také na zmíněné kutilství a romantiku. Nejzajímavějšími podniky jsou přeměny starých autobusů. Vyřazená vozidla MHD se zbaví sedaček a vznikne poměrně velký prostor, který mnohdy odpovídá rozměrům garsonky.  V přední části je zpravidla obývací prostor s kuchyňským koutem, v zadní pak ložnice, kterou často doplňuje funkční koupelna s toaletou. Jediným problémem bývá počasí. Autobusy nenabízejí dostatečné zateplení.

Věřili byste, že tohle býval autobus?
Autor: profimedia.cz Věřili byste, že tohle býval autobus?

O něco lépe jsou na tom domy přimontované k podvozkům. Pak se objevují takové vychytávky jako jsou karavanové domy se skleníky nebo stromové domky připomínající šišky vyrobené ze skla. Fantazie tu dostává hodně prostoru… i když se jedná o minidomy. Ačkoli je minibydlení pořád doménou singl lidí nebo párů, mezi majiteli maličkých příbytků najdete i rodiny s dětmi, důchodce nebo třeba handicapované. Jejich příběhy si můžete přečíst v následujících článcích:

Bydleli byste v přívěsu?

Žijí s batoletem v přívěsu: Podívejte se, jak se rodina vyhnula dluhům

Autobus dostal i novou "fasádu"

Rodina udělala byt z autobusu. Jezdí s ním na dovolené. Jsou v něm i kamna!

Takhle vypadá moderní výminek

Tohle je moderní výměnek. Vaše babička by v něm byla šťastná. Nahradí domovy důchodců?

Dům vypadá jako z pohádky

GALERIE: Japonský lesní dům vypadá jako stan a má i bazén pro vozíčkáře. Podívejte se dovnitř

Už se dokonce objevují firmy, které se na stavbu minidomků soustředí. Z miniaturního bydlení se tak stává byznys. Pokud se ptáte, zda si někdo koupí mrňavý dům na kolech, odpověď je: Ano, koupí. Ceny předělaných dopravních prostředků nebo karavanů jsou totiž pořád nižší než ceny klasických nemovitostí. A jak dokazuje množství komerčních projektů, lze si zařídit pohodové a důstojné bydlení i na 26 m2. Pokud se rozhodnete stavět minidům svépomocí, můžete se inspirovat například stavbou z pytlů, která vás vyjde na zhruba 9000 korun. 

Podívejte se také na projekt minidomu z pořadu Jak se staví sen. Designéři vybudovali bydlení pro důchodkyni, která žije v chatové osadě: 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

LIVING NEWS: Marek Povolný vám vysvětlí, jak se stavěl montovaný dům z poslední epizody Jak se staví sen

Svoboda!

Bydlení na kolech ocení zejména romantici, kteří touží po svobodě a cestách do dalekých koutů světa. Třeba jeden mladý pár z Německa se v předělaném autobusu vydal z Aljašky až do Mexika. Dalšími výhodami je osvobození od zmíněných hypoték a více času pro objevování sebe sama. Minidům se navíc uklízí kratší dobu než třípokoják. Podle majitelů minidomků se také člověk začne soustředit na to, co je v životě opravdu důležité. Naučíme se bydlet s málem a zjistíme, že mnohé věci jsou jenom obyčejné harampádí.

Minidomy nás nutí hledat nová řešení
Autor: istock.com Minidomy nás nutí hledat nová řešení

Minibydlení také probouzí kreativitu a je útulné. Možná lidé ve svých domech o pár metrech čtverečních nevydrží roky, ale pomohou jim najít sebe sama a ušetřit za neustále rostoucí nájmy.

Češi v minidomech

Dokonce i našinci se už stěhují do minidomů. Přinesli jsme dva příběhy, které ukazují, jak útulně se dá bydlet (alespoň na cestách) v miniaturním domě, který původně sloužil jako dodávka. Veronika a Lukáš si přizvali na pomoc architektonické studio a společně vytvořili obytnou dodávku, ve které je prostor i pro kuchyňskou linku.

Jen jídelna se dovnitř nevešla

České bydlení na kolech: Podívejte se do minidomu o ploše 4,5 m2, který vytvořili Češi

Tomáš Zejda si plní další sen.

LIVING TALKS: Profesionální jezdec na horském kole Tomáš Zejda procestuje s dodávkou celý svět

Druhý projekt se obešel bez architektonického řešení a posloužil mladému závodníkovi na horském kole Tomáši Zejdovi při jeho cestách Evropou. Opět přebudovaná dodávka nabízí jednoduché ale pohodlné bydlení pro mladého Čecha, který žije na cestách už patnáct let. Jeho byteček je skromný bez výrazných designových prvků, ale je útulný. 

reklama

Článek je zařazen v: minidům , minidomky

reklama

Přečtěte si také