Design a architektura

17. června 2019 08:00

Markéta Kašková

8 nejšílenějších staveb od architekta Tančícího domu: Najdete je v USA i ve Španělsku

Řada projektů, včetně soukromé rezidence Franka Gehryho, zatočila se světovým vnímáním architektury. Jeho výtvory jsou uváděny jako jedny z nejvýznamnějších staveb současnosti. Mezi jeho nejznámější díla patří například Guggenheimovo muzeum v Bilbau, koncertní sál Walta Disneyho, Muzeum popové kultury v Seattlu nebo Tančící dům v Praze. Podívejte se na nejgeniálnější nápady Franka Gehryho, které se podařilo zrealizovat.

Tvůrce, jehož projekty fascinují svět,za svůj kreativní život navrhl nespočet nevídaných a průlomových objektů, které zahýbaly světovou architekturou.Devadesátiletý Frank Gehry se nebojí překračovat hranice a se svými projekty si doslova hraje do posledního detailu.Praha může být hrdá, že jedno zdělFranka Gehryho zdobí vltavský břeh. Podívejte se na neoriginálnější počiny tohoto geniálního tvůrce.

„Snažím se projektovat stavbyjako odpověď na lidské pocity.“

Život rodilého Kanaďana započal vroce 1929, ale architekt strávil skoro celý životvLos Angeles, kde nalezneme i několik jeho projektů. Jedinečnou tvorbu odstartovala přestavbadomu vLos Angeles, kde se jeho experimentální choutky naplno projevily. "Snažím se projektovat stavbyjako odpověď na lidské pocity," říká Gehry. Je tomu tak po celou dobu jeho extravagantní tvorby a smýšlení.

Koncertní sálWalta Disneyho,Kalifornie

  • Místo: 111 S Grand Avenue, Los Angeles, USA
  • Realizace: 23. října 2003

Nevídaná koncertní hala nese jméno jednoho znejslavnějších amerických producentů, scenáristů a umělců všech dob. Paní Disneyová již vroce 1987 přispěla 50 miliony dolarů na počáteční budování. Díky tomuto štědrému příspěvku mohla být vypsána soutěž, ve které zvítězil Frank Gehry. Dříve obyčejná čtvrť Bunker Hill dostává díky architektonickým skvostům nový kulturní rozměr.

V originální stavbě najdete dva sály a venkovní auditorium. Hlavní síňpojme neuvěřitelných 2265 lidí. Gehry na projektu spolupracoval sjaponským akustikem Yasuhisa Toyotou a na finálním projektu pracovali až do roku 2001. Původně měl být objekt postaven celý zkamene.

Tančící dům vPraze

  • Místo: Jiráskovo náměstí 1981/6 , Praha, Česká republika
  • Realizace: 1996

Na pravém břehu Vltavy na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí stojí budova, kterou pro svou originalitu zná celý svět. Ginger and Fred, jak se Tančícímu domu přezdívá, byl dokončen roku 1996. Projekt je reflexí kulturního bohatství naší země a zametá letité stopy podruhé světové válce, jelikož stojí na vybombardovaných základech činžovního domu, kde zemřelo 701 lidí. Projekt je tvořen ze dvou částí – statické a „roztančené“. Má představovat slavnou tančící dvojici Freda Astaira a Ginger Rogers, kteří tancují a oslavují konec totality. Dům dnes slouží jako kancelářské prostory, galerie, hotel a na terase je restaurace.

Frank Gehry nebyl v příběhu o Tančícím domě hned ze začátku. Hlavní myšlenka vznikla mezi Václavem Havlem a Vladem Milunićem, kteří byli několik let sousedé. Milunićbyl původně projektem pověřen sám, shodou okolností se dal dohromady s Frankem O. Gehrym a tak vznikla finální podoba projektu.

Dům Franka Gehryho

  • Místo: 1002 22nd Street, Santa Monica, USA
  • Realizace: 1978

Gehry začínal svou kariéru projektováním rodinných domů. Santa Monica se pyšní jeho výstředním domovem, který od samého začátku vzbuzoval obdiv i pohoršení zároveň. Jeho drátěný plot a různé vlnité plechy nejsou ani vdnešní době standardem rodinných domů.

Původně si Frank smanželkou koupili celkem normální bydlení vKalifornii, které nebylo ničím výstřední a jednalo se o nevýraznou budovu. Okolo původního domu však Gehry postavil dům nový, kam vedou různé průchozí otvory. Celý objekt tak dostal nový modernistický směr. Uprostřed nového obalu, který je tvořen zejména ze skla, betonu, plechu a dřeva najdeme i vyčnívající původní střechu. Vroce 1991 pak projekt prošel znovu rekonstrukcí a od té doby celý dům vypadá učesaněji.

American Center

  • Adresa: 51 rue de Bercy, Paříž, Francie
  • Realizace: 1988–94

Pro Gehryho se jednalo o zásadní a první mimoamerický projekt. Místo mělo za cíl sloučit prostor pro výstavy, představení, různé kanceláře a byty pro hostující umělce. Gehry pracoval především s vápencem, sklem a zinkem. Držel se konceptu tak, aby zapadal do Pařížské atmosféry. Reflektuje místo plné tance a radosti.

Americké centrum fungovalo jen do roku 1996, pak byla budova nabídnuta k prodeji. 28. září 2005 zde byla otevřena filmotéka Cinémathèque Française.

Muzeum populární kultury

  • Místo: 325 5th Avenue North, Seattle, USA
  • Realizace: 2000

Budova je na první pohled přehlídkou extravagance a dekonstruktivismu. Nalezneme zde prvky blobismu, který se vyznačuje oblými tvary. Naším nejznámějším představitelem blob architektury je bezesporu Jan Kaplický.

Budova podle Gehryho znázorňuje rozteklou kytaru a byla postavena na počest seattleského rodáka Jima Hendrixe, kterému je na projektu věnována fialová barva. Zlatá pak představuje Lese Paula, který je „otec zvuku“rock and rollové kytary, modrá patří výrobci hudebních nástrojů Fenderovi, který založil stejnojmennou firmu, a červená představuje auta, ve kterých cestují opravdové hvězdy.

Chiat Day

  • Místo: 340 Main Street, Venice, USA
  • Realizace: 1991

Chiat Day je komerční budovave Venicev Kalifornii o rozloze 7000 metrů čtverečních, které dominujeobří dalekohled. Její realizace se o několik let zpozdila poté, co dělníci na staveništi nalezli nebezpečné materiály, které vyžadovaly opatrné odstranění.

Guggenheimovo muzeum

  • Místo:Abandoibarra Etorb. 2, Bilbao, Španělsko
  • Realizace: 1997

Muzeum moderního umění je skvostem, aniž by ho člověk musel vidět zevnitř. Bylo vystavěno roku 1997 v průmyslové části města, uprostřed loděnic, doků a ocelářských továren. Budova připomíná historické stavby a reflektuje místní prostředí. Leží ve středu pomyslného kulturního trojúhelníku mezi muzeem Museo de Bellas Artes, baskickou univerzitou a radnicí.

Vize Gehryho byla jasná, její realizace představovala obrovský oříšek, který se musel vyřešit pomocí nových technologií, které napomohlykvlnitým ocelovým stěnám budovy. Nový grafický trojrozměrný program představoval revoluci vtehdejší architektuře, protože do té doby se takové programy používaly pouze v automobilovém a leteckém průmyslu.

Vitra Design Museum

  • Místo: Charles-Eames-Str. 1, Weil am Rhein, Německo
  • Realizace:1988–89

Malé muzeum je soukromým objektem firmy Vitra, která se specializuje na design. Poprvé mohla veřejnost do interiéru nahlédnout roku 1989. Muzeum je věnováno historickým a současným trendům průmyslového nábytku.

Muzeum se svými rozměry řadí kmenším objektům takového druhu, ale i přesto patří k jednomu znejdůležitějších muzeí tohoto druhu. Uvnitř nalezneme přes 3000 exponátů.

Podívejte se do galerie na nejlepší počiny tohoto geniálního umělce.

Markéta Kašková

Další články:


Přečtěte si také