Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak pěstovat zeleninu na balkoně a sklidit velkou úrodu? A které druhy se hodí?

Takové vlastní rajče, okurka....
Vydáno: 29.04.2015
Na balkoně můžete pěstovat i fazolky či hrášek
Na balkoně můžete pěstovat i fazolky či hrášek Autor: FTV Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Každý už někdy okusil, že rajče nebo salát z vlastní zahrádky chutná prostě jinak než ten koupený v obchodě. Bohužel mnoho lidí nemá možnost pěstovat si vlastní zeleninu na zahradě, ale každý má balkon, nebo aspoň parapet – a i trocha místa stačí.

Pěstování zeleniny je limitováno jediným kritériem, a to je dostatek světla. Dále je důležitá i orientace balkonu. „Pokud je váš balkon situován na jižní stranu a v létě je tam výheň, že byste si tam doslova usmažili vajíčka, pak bych doporučoval věnovat se spíše pěstování suchomilných rostlin, jako jsou například kaktusy. Se zeleninou byste zde moc nepochodili,“ říká zahradník David Brom.

Mykorhizní houby zadrží více vody

Další nezbytností k úspěšnému pěstování zeleniny je výběr vhodné nádoby na pěstování. Ideální je velký truhlík, do kterého se vejde minimálně 70 l zeminy. Takový rozměr zajistí dostatek prostoru pro kořeny a zároveň se nepřehřívá. Lze zde pak pěstovat i několik druhů zeleniny pohromadě.

Můžete vysázet více druhů zeleniny najednou
Můžete vysázet více druhů zeleniny najednou
FTV Prima

Pro pěstování zeleniny je dobré zvolit kvalitní substrát, který dokáže udržet velké množství vody. Dále se před výsadbou rostlin doporučuje přimíchat do zeminy dostatečné množství kravského nebo koňského hnoje s rohovinou. Toto organické hnojivo zajistí potřebnou výživu po celou sezonu. „Při výsadbě sazenic rajčat doporučuji ošetření mykorhizními houbami, které dokážou ve stísněném prostoru truhlíku udržet velké množství vody a pomůžou i s rozkladem hnojiv a přísunem živin rostlinám,“ říká David Brom.

Kombinace druhů zeleniny

Dalším krokem je naplánování vhodných druhů rostlin, které spolu půjdou kombinovat. Například lze vysadit do truhlíku balkonové papriky, které mají nízký vzrůst. A pod ně je možné na jaře vysít ředkvičku a dosadit několik sazeniček salátů nebo kedluben. Po sklizni salátů můžeme opět dosít například balkonový kopr, bazalku nebo saturejku. Do rohu lze zasadit listovou petržel a libeček. Jde také opět dosázet ředkvičku nebo i drobnou karotku. Poměrně s úspěchem je možné pěstovat hrášek nebo zelené fazolky. Zajímavou variantou jsou i roubované zeleniny, jako například lilek, paprika či rajče.

Rajčata sázejte jen s rajčaty

Výjimkou u pěstování s podsadbou jsou rajčata, jinak velice vhodná pro pěstování v nádobách. Tyto rostliny jsou vůči ostatním agresivní, a proto s nimi jiné rostliny těžko vydrží. Rajče potřebuje také velké množství vody, a tak je vhodnější pěstovat je samostatně v samozavlažovacích květináčích. Ty zajistí dostatek vody i v parných dnech. Je možné ale v květináči sesadit různé druhy rajčat. „Do květináče dejte jedno tyčkové rajče a jako podrost použijte malá koktejlová, převislá rajčata. Při výsadbě nezapomeňte na to, že rajče bude potřebovat oporu,“ doplňuje David Brom. Vhodnou oporou na upevnění je bambusová tyčka, na kterou rajče vyvazujte drátkem nebo plastikovými úponkami.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Medvědí česnek je nenáročný, potřebuje ale stín a dostatek vláhy, protože ve volné přírodě roste často u potoků či v lužních lesích

Jak si vypěstovat na balkoně nebo na zahradě medvědí česnek

Nalákat motýly můžete i na balkon. Například speciálním sprejem

Milujete něžné motýly? Osázejte pro ně balkon i zahradu

V květináčích umístěných na slunném místě se při troše péče daří pažitce, petrželce, šalvěji, rozmarýnu nebo majoránce

Základní pravidla pěstování bylinek na okně


Článek je zařazen v: Gondíci s. r. o. , zelenina , balkón
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama