Jak na to

22. října 2020 08:00

Matouš Hartman

10 věcí, které byste měli doma udělat, dokud na to máte čas

V Česku se snad nenajde nikdo, kdo by nyní netrávil víc času doma než kdykoli předtím. Využijte hodiny strávené v bytě nebo domě co nejefektivněji. Je ideální příležitost na to, abyste udělali dlouho odkládané činnosti.

Jakákoli aktivita je navíc dobrá pro naši psychickou pohodu. Nebudeme mít pocit, že jsme dny strávené doma promrhali a že je podzimdepresivní.

Naučte se plánovat

Dělat si plány na dovolenou moc nejde, ale můžeme si vytvořit plán jednotlivých dnů, abychom se vyhnuli pocitu, že jsme „zase nic neudělali“. Napište si na každý den několik aktivit, které chcete udělat. Mohou to být i jednoduché věci jako „jít do parku“, „jít na nákup“ nebo „uvařit polévku“. Když si večer odškrtáte, co jste stihli, bude vám hned veseleji.

Ukliďte spíž

Miniaturní místnost za kuchyní nebo chodbu má jednu velkou výhodu a zároveň úskalí… Dá se zavřít a nepořádek v ní není vidět. Když teď máte čas, vrhněte se na úklid spíže, vyhoďte staré potraviny, přerovnejte dózy s rýží, vločkami, moukou atd. Zároveň se zamyslete nad tím, co byste z potravin, které z útrob spíže vylovíte, připravili k večeři. Současná situace přímo vybízí k tomu, abyste byli kreativní v kuchyni a z mála se snažili dostat conejvíc.

Umyjte lednici

Asi nejotravnější kuchyňská práce, které se člověk vyhýbá jak čert kříži. Vždycky se najde výmluva, proč zrovna dnes lednici pořádně neumýt. Teď ale máte čas a potřebujete fyzickou aktivitu. Vydejte se do hloubi spodní přihrádky na zeleninu a zbavte se všeho, co mělo být už dávno v koši. Všechny potraviny z lednice vyndejte, přeberte je a vnitřek chladící skříně pořádně vymyjte a vydezinfikujte.

Vydrhněte koupelnu

Teď se přesuneme o kousek vedle, do koupelny. Ačkoli udržujeme umyvadlo, vanu i podlahu čisté, občas je potřeba vzít koupelnový úklid pěkně z gruntu. Teď je čas na to, abyste si vzali rukavice a s dezinfekcí se pustili do boje se špínou i v těch nejméně přístupných koutech za pračkou. Za odměnu vám bude příjemný pohled na perfektně čistou koupelnu.

Přerovnejte knihy

Tahle činnost bude mnohem příjemnější. Všichni, kdo máme doma knihovny, brzy vzdáme pečlivé řazení knih podle autorů. Mnohdy nové knihy pokládáme naležato na ty, které už v knihovně jsou. Pusťte si oblíbenou hudbu a knihy přerovnejte. Pokud chcete být kreativní, srovnejte je třeba podle barev!

Naučte se složitý recept

Ještě nikdy jste nepřipravovali svíčkovou nebo nepekli dort? Tak byste to měli zkusit. Možná nebudete hned na první pokus úspěšní, ale v současné situaci rozhodně nebudete mít pocit, že jste ztratili čas. O něj byste beztak přišli u seriálů nebo surfováním po internetu. Vytáhněte kuchařku Magdaleny Dobromily Rettigové a vyberte si nějakou lahůdku, kterou se nyní naučíte. Až se zas budeme moct potkávat s přáteli a širší rodinou, připravíte jim jídlo jako od šéfkuchaře. Pokud se nechcete pouštět do ničeho složitého, ale chcete, aby jídlo zapůsobilo, zkuste připravit dortíky Pavlova.

Udělejte čistku ve skříni

Jsou věci, se kterými se člověk loučí těžko. Třeba staré oblečení. Využijte volný čas na to, abyste tenhle blok překonali a provětrali šatník. Pandemie nám navíc ukazuje, že velkou část našeho oblečení ani nepotřebujeme. Opravdu musíme mít tři šedé svetry a dvoje bledě modré džíny? Stačil by od každého jeden kousek. Inspirujte se capsule wardrobe a popřemýšlejte, jak byste svůj šatník probrali.

Postarejte se o podzimní zahradu

Zdá se, že to nejlepší mají zahrady za sebou. Ano i ne. Je tu čas, kdy je potřeba sázet česnek, kdy byste měli vysadit stromy nebo živý plot. Podzim je také obdobím, kdy byste měli zasadit cibuloviny, aby vám na jaře hezky vykvetly. Práce na zahradě je v říjnu i v listopadu dost.

Vytvořte podzimní dekorace

A abyste nedělali jen to, co musíte, začněte vyrábět. Ideálně z toho, co nám dává matka příroda. Papírnictví budou zavřená, ale dá se improvizovat. Můžete totiž udělat dekorativní věnce z kaštanů nebo třeba obyčejných barevných listů. Pokud pěstujete vřes či vřesovec, máte o materiál na krásné podzimní dekorace vystaráno.

Nebo se už rovnou připravte na Vánoce

Nezdá se to, ale svátky se blíží. Trendem letoška jsou nostalgie i střídmost. Můžete tak vyrobit recyklované ozdoby nebo se pustit do přípravy DIY dárků. Mnoho vánočních dekorací vytvoříte z přírodních materiálů, které najdete na procházce lesem. Můžete třeba vyzkoušet bělené šišky, které se hodí do podzimních i vánočních dekorací.

Nápady na podzimní dekorace najdete ve speciálu:

Sdílejte článek

Přečtěte si také