K tradičnímu masopustu patří jitrnice a jelita, ale taky smažené koblihy a boží milosti
K tradičním masopustním oslavám patří nejen jitrnice a jelita, ale i smažené koblihy a boží milosti Zdroj: iStock
Masopustní veselí, to jsou bujaré průvody maškar, ale taky hromady dobrého, i když ne právě dietního jídla a pití. Jak vypadal tradiční masopustní jídelníček? Smažené koblihy a boží milosti jsou dvě z nejoblíbenějších masopustní dobrot, na kterých si v tento čas pochutnávali naši předkové. A my můžeme taky!
Tradiční masopust se pojí především s pestrobarevnými veselými maskami a různými lidovými tradicemi, ale taky s pořádným hodováním. K oslavám masopustu patří především maso ze zabijačky, sladké pečivo i víno a pálenka.
Tradiční masopustní jídelníček
„Masopustní jídelníček musel být velice bohatý. Před nastávajícím velikonočním půstem se lidé snažili spotřebovat všechno, co se během půstu jíst nesmělo a mohlo by se zkazit. Nešetřili a často si ani nedělali těžkou hlavu s tím, zda jim zásoby vydrží do sklizně. Typickým masopustním jídlem, běžným od středověku, byly jitrnice a jelita, “ uvádí PhDr. Alena Vondrušková v knize České lidové a církevní tradice. „Charakteristické byly taky smažené šišky a koblihy z kynutého těsta, často plněné povidly, mákem nebo ovocnými zavařeninami. Už ve středověku je nabízeli specializovaní pekaři, tzv. kobližníci, na venkově se pekly ve velkém doma, aby hospodyně měly čím pohostit masopustní maškary. Pro děti se z těsta modelovaly figurky zvířátek a ptáčků."
„Z nekynutého těsta se smažily známé boží milosti (také listy, hobliny či třísky) buď ve tvaru malých čtverců, obdélníků, koleček, nebo květů. Z proužků nudlového těsta, navinutého na špejli a na jedné straně roztřepeného, se zhotovovaly ratolístky a stříhánky. Vedle smaženého pečiva se pekly rovněž koláče, buchty a vdolky," shrnuje Alena Vondrušková. K dispozici musel být vždy čerstvě upečený chléb.
Tradiční smažené masopustní koblihy
Ingredience
- 500 g hladké mouky
- 30 g droždí
- 50 g cukru krupice
- 250 ml vlažného mléka
- 50 g změklého másla
- 4 žloutky
- 1 vanilkový cukr
- 6 lžic rumu
- špetka soli
- sádlo, přepuštěné máslo nebo olej na smažení (600 – 900 g)
- džem na plnění (asi 300 g)
- moučkový cukr na posypání
Příprava
- Do misky rozdrolíme droždí a přidáme 1 lžíci cukru. Pomocí vnější strany lžičky droždí s cukrem utřeme.
- Do mísy nasypeme mouku, uděláme do ní důlek a do něj přidáme droždí a vlažné mléko. Vzniklou směs zakryjeme utěrkou a necháme asi 10 minut odstát. Máslo vyšleháme se žloutky, rumem, solí, zbylým cukrem a vanilkovým cukrem do pěny. Přidáme k odstáté směsi a vypracujeme hladké těsto. Zakryjeme utěrkou a necháme asi 60 minut kynout na teplém místě.
- Vykynuté těsto vyválíme na pomoučeném vále na silnější, asi 2cm plát a pomocí skleničky vykrajujeme kolečka. Necháme je ještě zhruba 15 minut kynout.
- V hlubší pánvi nebo kastrolu rozehřejeme vyšší vrstvu tuku. Koblihy smažíme pomalu z obou stran dozlatova.
- Usmažené koblížky pokládáme na ubrousky, aby se zbavily přebytečného tuku.
- Necháme je částečně zchladnout, potom je naplníme džemem. Můžeme ho do koblih vstříknout cukrářskou plničkou nebo udělat do boku koblihy malý otvor třeba vařečkou a poté koblihy plnit zdobicím sáčkem naplněným džemem.
- Před podáváním posypeme koblihy moučkovým cukrem.
Jak správně smažit koblihy
- Tradičně se koblihy smažily na sádle nebo směsi sádla a přepuštěného másla.
- Koblihy smažíme zvolna při mírnější teplotě, kdyby se smažily rychle, těsto uvnitř by zůstalo syrové.
- Tukem nešetříme, koblihy musí v sádle plavat a nedotýkat se dna.
- Koblihy při smažení několikrát obrátíme.
Boží milosti z trouby
Ingredience
- 250 g hladké mouky
- 1 lžička kypřicího prášku s vinným kamenem
- 250 g změklého másla
- 250 g polotučného tvarohu
- asi 100 g moučkového cukru
- 2 až 3 sáčky vanilkového cukru
Příprava
- Na těsto v míse smícháme mouku s kypřicím práškem s vinným kamenem. Přidáme máslo a tvaroh a ručně vypracujeme dohladka. Zabalíme do fólie a uložíme asi na 30 minut do ledničky.
- Na pomoučené pracovní ploše vyválíme z těsta plát, který rádýlkem nakrájíme na asi 50 čtverců či obdélníků. Přeneseme je na plechy a rádýlkem je několikrát prořízneme.
- Vložíme do trouby předehřáté na 180 °C trouby a pečeme asi 20 minut.
- Ještě horké milosti obalujeme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým cukrem, můžeme přidat i trochu mleté skořice.
- Boží milosti můžeme taky smažit ve větším množství rozehřátého sádla dozlatova. Usmažené milosti skládáme na savý papír, aby se do něj vsákl přebytečný tuk. Pak je obalíme v cukru.
Zdroje: Poklady klasické české kuchyně aneb jak to ta babička tenkrát vařila (Roman Vaněk). Akademie kvality.cz, České lidové a církevní tradice (Alena Vondrušková)