Pěstujte pryskyřník asijský a užívejte si jeho krásné květy celé léto

Pryskyřník asijský, letní cibulovina roku 2025, vyniká plnými květy v široké škále barev kromě modré. Hodí se do každé zahrady, dobře roste v květináči na balkoně i na okně. Navíc je to ideální květina do vázy. Krásné, pivoňky připomínající květy, dělají radost celé léto. Jak atraktivní hlíznatou rostlinu pěstovat?

Pryskyřník asijský (Ranunculus asiaticus), setkat se můžeme i s označením perský či japonský pryskyřník, je atraktivní rostlina, oblíbená díky svým plným barevným květům. Květy v nádherných odstínech růžové, oranžové, žluté, fialové, červené až po bílou mívají od 4 až do 7,5 cm v průměru. Každý stonek pryskyřníku nese několik květů. Při správné péči mohou kvést až šest týdnů. Od června do srpna se tak  můžeme těšit z okouzlujících květů v zahradě, na balkoně, terase nebo i na venkovním okenním parapetu. Rostlina dorůstá do výšky 15–40 cm.

Přečtěte si: Obklopte se smyslnou vůní květů letních cibulovin. Pěstujte lilie, frézie a mečík habešský

Letní cibulovina roku 2025

Pryskyřník asijský je letošní letní cibulovinou. Každoroční ocenění „Letní cibulovina roku“ pořádá Royal Anthos, iniciativa, jejímž cílem je inspirovat a informovat zahrádkáře o všestrannosti letních cibulovin. Pryskyřník asijský kráčí ve šlépějích předchozích vítězů. Loni to byly asijské lilie a kana (Canna) neboli dosna  v roce 2023.

Kde pěstovat pryskyřník asijský

Plnokvěté pryskyřníky jsou poměrně nenáročné hlíznaté rostliny. Můžeme je zasadit jak do truhlíku, tak do záhonu, jsou skvělou rostlinou i do květináče za okno.

  • Pryskyřníku asijskému se daří v dobře propustné půdě s neutrálním pH, kterou můžeme obohatit kompostem.
  • Nejlépe prospívá na slunném nebo polostinném stanovišti, které je chráněné před větrem.

Kdy a jak zasadit pryskyřník?

  • Drobné hlízy pryskyřníku, připomínající malé chobotnice, vysazujeme na jaře nebo na podzim. Kvetou během letních měsíců.
  • Před výsadbou na záhon či do nádob hlízy namočíme na zhruba 4 hodiny do vody, aby nabobtnaly a rychleji zakořenily.
  • Hlízy sázíme rozvětvenou „drápkovitou“ částí dolů s přibližně 10 cm rozestupy do hloubky okolo 5 cm.
  • Po výsadbě jednou důkladně zalijeme.

Jak se starat o pryskyřník?

Důležitá je zálivka, která by měla být pravidelná. Pryskyřníkům nedělá dobře vyschlá půda, ale nemají rádi ani přemokření, které by mohlo vést k hnilobě hlíz. Zeminu kolem vzrostlého pryskyřníku můžeme zahrnout slabou vrstvou mulče. Během vegetačního období přihnojujte každé dva týdny hnojivem pro kvetoucí rostliny.

  • Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme se stvolem, čímž podpoříme tvorbu nových poupat a ještě prodloužíme i tak dlouhou dobu kvetení.

Lilie můžete mít na zahradě i v květináči na balkoně. Kochejte se krásou květů celé léto

Jak zazimovat pryskyřník?

Jakmile pryskyřníky odkvetou, necháme odumřít listy a hlízy před příchodem prvních mrazů vyjmeme z půdy. Očistíme, necháme oschnout a uložíme do chladné (teplota 6 až 15 stupňů Celsia), avšak bezmrazé místnosti, například do sklepa. Tam hlízy v bezpečí přezimují a na jaře je můžeme vysadit znovu.

  • V teplejších oblastech je můžeme nechat přes zimu na záhoně. Musíme je zakrýt vysokou vrstvou zeminy či mulčovací kůry.

Domácí množení

Na matečních hlízách se někdy vytvářejí dceřiné hlízky, které se dají opatrně oddělit a vysadit zvlášť. Přirozeně tak rozmnožíme své oblíbené odrůdy.

Pryskyřník ve váze

Velkým plusem pryskyřníku je jeho schopnost vydržet dlouho krásný i po řezu. Do vázy vybíráme jen nové květy. Uřízneme je ve chvíli, kdy jsou poupata již zabarvená a měkká, ale ještě ne otevřená. Pak vydrží ve váze svěží až dva týdny. Nesmíme ale zapomenout jim průběžně měnit vodu.

Jedovaté rostliny: Krásky z našich zahrad umějí být i pěkně nebezpečné

Biodiverzita

Kromě toho, že jsou krásné a nenáročné na péči, přispívají pryskyřníky také k biologické rozmanitosti. Květy přitahují různé druhy hmyzu, například včely a motýly, kteří zajišťují opylení a zdravou zahradu. Proto je pryskyřník asijský nejen krásný na pohled, ale také skvělý pro životní prostředí.

Pozor, pryskyřník je jedovatý

Je důležité vědět, že všechny části pryskyřníku asijského jsou mírně jedovaté. Rostlina obsahuje látky, které by mohly způsobit podráždění kůže a sliznic. Při manipulaci s rostlinou proto raději používáme rukavice a udržujeme je mimo dosah dětí a domácích zvířat.

  • Na světě existuje okolo 550 druhů pryskyřníků a jedovaté jsou více či méně všechny. U nás se ve volné přírodě vyskytuje velmi jedovatý pryskyřník prudký (Ranunculus acris). Už malé množství čerstvé nati může otrávit drobná zvířata, proto by se jej měli chovatelé vyvarovat.

Zdroje: kvetinovecibulky.info, cs.wikipedia.org, thespruce.com, A-Z encyklopedie zahradních rostlin (Euromedia Group, 2008)


Přečtěte si také