Zahrada

18. května 2024 08:30

Lenka Valjentová

20. května slavíme Světový den včel. Každý z nás může pro užitečný hmyz něco udělat

Včely jsou jedny z nejpracovitějších a nejužitečnějších stvoření na zemi, po tisíciletí prospívají lidem, rostlinám a životnímu prostředí obecně. Jestli si někdo zaslouží mít svůj světový den, tak včely to rozhodně jsou. Připomeňme si důležitou roli včel v přírodě i jak jim každý z nás může aspoň trochu přilepšit.

Včely medonosné (Apis mellifera) jsou obdivuhodné, jsou jediným hmyzem, který produkuje potravu vhodnou pro člověka, vzácný med. A jsou samozřejmě významnými opylovači, bez nichž by příroda nemohla existovat,“ říká bývalý včelař a medový someliér Milan Špaček. Česká zemědělská univerzita v Praze uvádí, že včely opylují přibližně 80 % rostlin závislých na opylování, což vede k větší kvalitě i kvantitě plodů. Dá se říct, že včely jsou život! Bez každodenní píle milionů včel bychom pravděpodobně brzy umírali hlady.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tohle možná o včelách nevíte. Vůbec je nepotřebujeme kvůli medu

Světový den včel

Návrh tohoto svátku schválil Kongres Apimondia v roce 2015. Po dvou letech na konci roku 2017 Valné shromáždění OSN drtivou většinou určilo 20. květen jako den věnovaný včelařství – Světový den včel. Poprvé jsme tak slavili tento den v roce 2018. Proč zrovna 20. květen? Květen je nejdůležitější včelařský měsíc. Vše kvete a včely mají nejvíc práce. A 20. květen je také dnem narození Antona Janši (1734–1773), významného slovinského včelaře, kterého do Vídně pozvala Marie Terezie, aby ve včelařské škole vyučoval včelařství.

Co můžeme udělat pro včely

Bez včel by náš život byl chudý, jestli by vůbec nějaký byl. A každý z nás může přispět aspoň trochu k tomu, aby bylo včelám lépe. Především jim dávat ven misky s vodou, pěstovat co nejvíce medonosných rostlin, nesekat na zahradě trávník (zejména na jaře), dokud v něm něco kvete. Každý kvítek se totiž počítá.

NENECHTE SI UJÍT: Drvodělka, obří včela samotářka, je neškodná a užitečná. Vaší zahradě prospěje

Zajímavostí o včelách

Včely jsou nesmírně zajímavý hmyz. Jejich tělíčka jsou už od vylíhnutí připravena na velkou zátěž, kterou sběr pylu obnáší. Nasbírali jsme 10 zajímavostí, které s včelami a jejich produkty souvisejí, ale určitě by se jich našlo ještě víc:

  • Včela létá rychlostí 29 kilometrů za hodinu.
  • Včelka mávne křídly 200krát za vteřinu, tato nebývalá rychlost vytváří bručení, které slyšíme.
  • Za jedinou minutu navštíví přibližně 10 květů.
  • Dělnice při sběru nalétají více než 57 000 kilometrů.
  • Jedna včela vyprodukuje za svůj život přibližně 9 gramů medu.
  • K nasbírání 500 gramů medu pracuje zhruba 556 včel celý svůj život.
  • Včela dělnice žije přibližně 42 dnů (polovinu tráví prací v úlu, druhou sbíráním pylu), trubec asi měsíc, matka zhruba 5 let, přičemž vylétá z úlu jednou až dvakrát za život.
  • Včely se dorozumívají pomocí feromonů a „tance“, tedy dotyků a pohybů.
  • Nejstarší fosilii včely našli archeologové ve 100 milionů let staré pryskyřici.
  • Med je zdravý a podporuje imunitu. Obsahuje mnohé vitaminy, minerální látky, stopové prvky,  enzymy, koenzymy, flavonidy, antioxidanty a další bioaktivní látky.

Včelí je med je zázrak

Med, nejznámější a nejdůležitější včelí produkt, se díky svým vlastnostem a blahodárným účinkům na zdraví řadí mezi tzv. superpotraviny. Včelí med je nejpřirozenější sladidlo, které lidstvo využívá tisíce let. V našem jídelníčku jsme se ho ale stále nenaučili používat dostatečně.

INSPIRUJTE SE: Všestranný včelí med. Udělejte si lék proti kašli nebo upečte domácí krémeše

V Česku sníme zhruba kilogram medu na osobu ročně, což vychází na jednu lžičku za týden. A to není mnoho,“ říká medový someliér Milan Špaček a dodává: „Med bychom měli konzumovat klidně každý den. Je nejen chutný, ale i velmi prospěšný pro naše tělo a mysl. Stačí  jedna lžička denně a budeme se cítit lépe a zdravěji."

Zdroje: medový someliér Milan Špaček, cs.wikipedia.org, vcelarstvi.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také