26. března 2017 10:08
Markéta ZídkováLahodné novinky mezi kedlubnami. Chcete pěstovat bílou, nebo modrou? Vyberte si
Kedlubna je lahodná košťálová zelenina. Můžete si vybrat rané a pozdní odrůdy tak, abyste ji na záhoně měli po celou sezonu.
Brukev zelná – kedlubna ( Brassica oleracea) patří do široké rodiny brukvovitých rostlin společně se zelím, kapustou, kadeřávkem, květákem a brokolicí. Všechny tyto košťáloviny byly vyšlechtěny z původní rostliny brukve zelné. Společným znakem je jejich ztlustlá lodyha – košťál.
Jedná se o brukvovitou zeleninu původem ze Středomoří, pěstovanou pro stonkovou hlízu. Má mělký kořenový systém a maximálně 20 cm dlouhý košťál, z něhož vyrůstají nad hlízou dlouze řapíkaté listy. Listy pod hlízou odumírají. Kedlubna je dvouletá, v prvním roce vytváří košťál, ve druhém semena. Jako zelenina se pěstuje pouze rok.
Kedlubna na celou sezonu
Pokud kedlubnu předpěstováváte, udělejte to tak 6 až 12 týdnů před plánovanou výsadbou. Rané odrůdy (délka vegetace je 80 až 100 dní) vysévejte v únoru, letní odrůdy (délka vegetace je 100 až 140 dní) vysévejte v březnu nebo v dubnu, pozdní odrůdy (délka vegetace je 130 až 170 dní) vysévejte na přelomu dubna a května.
Pro zahrádkáře jsou k dostání na trhu sazenice, které jsou již správně otužené, takže nehrozí, že budou vybíhat do květu. Vysazujte rostliny se třemi nebo čtyřmi pravými lístky, dbejte, abyste je nesadili příliš hluboko, v takovém případě se netvoří hlízy. Rané odrůdy vysazujte na záhon v dubnu, letní odrůdy v květnu nebo červnu, pozdní odrůdy nejpozději do poloviny července. Spon pěstování se pohybuje od 25 až 40 x 30 až 40 cm, ten zvolte velký přímo úměrně s hustotou listů a velikosti hlíz.
Jarní odrůdy při výsadbě zakrývejte netkanou textilií. Půdu na záhonu udržujte bez plevelů a pravidelně okopávejte. Bílé odrůdy kedluben na rozdíl od modrých jsou náročnější a na nevyrovnanou zálivku reagují praskáním hlíz.
Pěstujete zeleninu? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Výživa hnojením
Kedlubna je rostlina druhé trati, proto použijete-li pro rané odrůdy hnůj, musíte ho dokonale zapracovat do půdy, při nadbytku dusíku se hlízy netvoří. Před výsadbou je žádoucí aplikovat do půdy průmyslová hnojiva v dávce 30 až 60 g/m2 s poměrem živin NPK 1,5:1:2, první polovinu dávky u pozdních odrůd nebo u přímých výsevů dodejte při výsadbě a druhou během vegetace. Platí, že pozdní odrůdy jsou náročnější na množství dodaných živin.
Nejčastější škůdci
Na rostlinách kedluben nejčastěji škodí bělásci řepkoví a zelní, háďátko zhoubné, můra zelná, krytonosec čtyřzubý. Z chorob se na kedlubnách vyskytuje padlí brukvovitých a boulovitost kořenů brukvovitých.
Kterou barvu si vybrat?
Kedlubny mají buď bílou (zelenou), či modrou (fialovou) bulvu. Zelené formy mají latinské označení var. alboviridis a modré (fialové) odrůdy var. purpurenscens. Jestli se vám pěstování kedluben příliš nedaří, vyzkoušejte ty modré – jsou obecně méně citlivé k nedostatkům při pěstování a odolnější k dřevnatění a praskání bulev.
Proč ji pěstovat
Kedlubna podporuje krvetvorbu, obsahuje mimo jiné látku biotin, která přispívá ke zdravé pokožce a prospívá vlasům. Hlízy jsou určeny především pro konzumaci za syrova, můžete je však také kulinářsky zpracovávat (např. vařit, zapékat, smažit v trojobalu). Kedlubny můžete konzumovat při hubnutí a redukčních dietách. Látky v nich obsažené zmírňují silné menstruační krvácení žen, podporují správnou funkci jater a ledvin a v neposlední řadě pomáhají lepšímu trávení.
Spolehlivé odrůdy
LUNA – velmi raná odrůda, odolná proti vybíhání, dřevnatění i praskání. Hodí se k rychlení a pro celoroční polní pěstování.
Lahodné kudlubny - Obrázek 6 - Luna Zdroj: Moravoseed
KORFU F1 – raný, světle zelený hybrid s ploše kulovitou bulvou a lahodnou dužinou. Odolný proti praskání, dřevnatění i přerůstání bulev. Vhodný k rychlení i celoročnímu polnímu pěstování.
Lahodné kudlubny - Obrázek 4 - Korfu F1 Zdroj: Moravoseed
TROJA F1 – polopozdní až pozdní hybrid s velkou, ploše kulovitou bulvou o průměru 15 až 18 cm. Vhodný k jarnímu a letnímu polnímu pěstování. Odolný vůči dřevnatění a přerůstání bulev.
Lahodné kudlubny - Obrázek 7 - Troja F1 Zdroj: Moravoseed
GIGANT – velice oblíbená pozdní odrůda, dosahuje mimořádně velké bulvy o hmotnosti 3 až 5 kg, které nedřevnatí. Vhodná i ke krmným účelům.
Lahodné kudlubny - Obrázek 3 - Gigant Zdroj: Moravoseed
BALLOT F1 – raný hybrid modré kedlubny s ploše kulovitou bulvou a kvalitní jemnou dužinou. Vhodný pro celoroční pěstování, odolný proti dřevnatění, vybíhání do květů i praskání.
Lahodné kudlubny - Obrázek 1 - Ballot F1 Zdroj: Moravoseed
BLANKYT – raná odrůda modré kedlubny pro celoroční pěstování. Značně odolná proti dřevnatění. Vyznačuje se slabým olistěním.
Lahodné kudlubny - Obrázek 2 - Blankyt Zdroj: Moravoseed
VIOLETA – pozdní odrůda modré kedlubny pro podzimní sklizeň. Vyznačuje se jemnou chutí. Bulvy dorůstají do hmotnosti až 0,7 kg. Velmi odolná proti dřevnatění i praskání bulev.
Lahodné kudlubny - Obrázek 8 - Violeta Zdroj: Moravoseed
Marta Pawlicová
Mohlo by vás zajímat: