Jak na to

9. dubna 2016 06:00

Markéta Zídková

Jarní úklid zahrady. Péči potřebují trvalky, trávník i stromy

Na jaře je na zahradě nejvíc práce.

Ačkoli jsme svou zahradu pečlivě zazimovali, zanechaly na ní mráz, led a sychravé zimní období své nesmazatelné stopy. A protože jaro je konečně tady, a protože se už všichni těšíme na příjemné prosluněné chvilky strávené ve své vzkvétající zahradě, je přesně ten správný čas sklidit pozůstatky, které po sobě zima na naší zahradě zanechala, a vůbec se pustit do pořádného jarního úklidu. A že to není zrovna málo práce…

„Začneme s okrasnými trávami, které tvoří přes zimu krásnou dominantu zahrady, ale na jaře je potřeba odumřelou část rostliny odstranit,“ doporučuje odbornice na zahrady Hana Valentová a zároveň upozorňuje, že pokud bychom traviny ostříhali příliš brzy, mohla by do nich natéct voda a rostlinu poškodit, ať už mrazem, nebo hnilobou. Samotná technika stříhání je velice jednoduchá. „Pět až deset centimetrů nad zemí odstřihneme odumřelou část. Menší rostliny nůžkami, u větších je výhodnější použít křovinořez. Odstraněné části postupně odebíráme, aby se do sebe nezamotávaly a neztěžovaly nám práci,“ instruuje zahrádkáře odbornice.

Podobně vyčistíme všechny okrasné záhony od zbytků odumřelých částí i listí, které přes zimu chránily kořenový systém před mrazem a promrznutím. Někdy to jde zlehka, jen rukou, pokud jsou rostliny propletené, nemusíme se bát zakročit nůžkami. A když už máme toto zahradnické náčiní v ruce, můžeme zastřihnout i ty rostlinky, které nově raší ze země.

Trvalky, které si prorazily cestu i tam, kde je mít nechceme, začerstva odstraníme rýčem. „U stálezelených trvalek, jako je například bergenie či čemeřice,“ říká paní Valentová, „zkontrolujeme, co nám zima spálila a mráz poničil. Tyto zpustošené, zmrzlé výhony, listy nebo zbytky květů taktéž odstraníme, stejně tak ty části, klidně i větší, které prorůstají tam, kam nechceme, čímž usměrníme růst rostliny a zajistíme její kompaktnost. Nemusíme se toho vůbec bát, neboť rostlina znovu doroste.“

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Další skupinou, která bude potřebovat naši péči, jsou kyselomilné rostliny, mezi něž se řadí na zahradách oblíbené rododendrony, azalky, hortenzie nebo borůvky. „Je potřeba doplnit je rašelinou, abychom udrželi kyselý substrát, ve kterém jsou vysazeny,“ radí expertka a doporučuje obsypat rašelinou celou rostlinu kolem dokola. Kyselost můžeme rostlinám ale dodat i jinou formou. „Můžeme použít také ve vodě rozpustný okyselovač půdy, který přidáme do zálivky,“ doplňuje paní Valentová a na závěr přidává doporučení obrýt trávník a doplnit mulčovací kůru do záhonů. Pěkně tak vynikne keřová skupina a okrasné záhony v kontrastu k travnaté ploše.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky zahrada

Přečtěte si také