návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jahodový stromek je exotická balkonovka s chutnými plody a voňavými bílými květy

Simona Sedláčková , Vydáno: 10.05.2021
Baví vás objevovat netradiční chutě a zároveň patříte mezi nadšené pěstitele exotických rostlin? Pak si pořiďte psidium neboli jahodový stromek. Krásně kvete a je velmi zdobný, a zároveň vás potěší sice skromnou, ale zato chutnou úrodou.

reklama

Jahodový stromek (Psidium)

Stálezelený keř nebo strom, který v našich podmínkách můžete pěstovat jako přenosnou rostlinu, pochází z Číny a také ze Střední a Jižní Ameriky. Ve své domovině je velmi oblíbený, protože plodí chutné ovoce. Ale i u nás se můžete sklizně plodů dočkat, jen to nebude žádné velké množství, ale spíš na ochutnání.

Jahodový stromek (Psidium)
Autor: iStock Jahodový stromek (Psidium)

Jahodový stromek patří do čeledi myrtovitých a stejně jako myrta, podle které byla čeleď pojmenována, vykvétá nádhernými bílými a voňavými květy. Nejčastěji se můžete setkat se dvěma druhy jahodového stromku. Psidium cattleianum má plody kulaté a červené, Psidium guajava zase hruškovité a žluté. Nejen květy, i plody krásně voní a obsahují šťavnatou dužinu, plnou vitaminu C, která chutí připomíná jahody.

Psidium guajava
Autor: iStock Psidium guajava

Jak pěstovat jahodový stromek

Psidium není nijak náročné a můžete ho pěstovat celoročně v bytě nebo i letnit na balkoně.

Psidium guajava
Autor: iStock Psidium guajava

Psidium vyžaduje dobře propustný, lehký substrát s mírně kyselou půdní reakcí a poměrně časté přihnojování i vydatnou zálivku. Svědčí mu také vyšší vzdušná vlhkost, rostlinu můžete rosit odstátou vodou z postřikovače. V létě jahodovému stromku vyhovuje vyšší teplota vzduchu, klidně okolo 30 °C, zimu potřebuje přečkat ve světlé místnosti s teplotou okolo 12 °C. Při letním pobytu na balkoně hlídejte především jeho napadení molicemi, proti kterým je potřeba včas zasáhnout.

Psidium kvete a plodí na jednoletém dřevě, proto ho můžete zastřihovat a tvarovat podle libosti. Odstřihnuté větvičky se bohužel jen málokdy podaří využít na množení řízkováním, mnohem úspěšnější je množení výsevem semen.

Psidium cattleianum
Autor: iStock Psidium cattleianum

Psidium je rostlina samosprašná, proto vám postačí jen jedna rostlina, abyste se dočkali plodů. Psidium vykvétá na jaře, ale plody pak dozrávají několik měsíců a po dozrání samy opadnou ze stromku. Plody se nedají vůbec skladovat, rychle podléhají zkáze, což bude důvod, proč se k nám vůbec nedovážejí a musíme se tedy spokojit s vlastním výpěstkem, nebo s ochutnávkou počkat, až se sami vydáme na dalekou dovolenou.

Psidium cattleianum
Autor: iStock Psidium cattleianum

Na balkoně můžete vypěstovat tradiční rajčata, ale i spoustu plodů naprosto netradičních. Dáte se do toho?

Okurky pěstujte v truhlíku na balkoně.

Okurky pěstujte v truhlíku. Překvapí vás bohatá úroda i v období sucha

Tumbling Tom RED je keříčková odrůda červených převislých třešňových rajčátek

Nemáte zahradu? Nezoufejte. Existují květiny i zelenina kompaktního růstu do nádob

Jak si vypěstovat vlastní zeleninu?

Vypěstuje si vlastní zeleninu na balkoně v květináči! Návod, jak na to

Divoká rajčata: v polovině července

Pěstujeme rajčata na balkoně: Divoká rajčata dokážou překvapit množstvím plodů

reklama

Článek je zařazen v: jahodový , stromek , Psidium cattleianum , Psidium guajava , exotický , balkón , letnění , chutné , plody

reklama

Přečtěte si také