návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pěstování na balkoně pro začátečníky. Co pěstovat a nezklamat se?

matoušhartman , Vydáno: 17.05.2021
Balkon pro začátečníky
Autor: iStock Balkon pro začátečníky
Balkony přímo vybízejí k tomu, aby se na nich pěstovaly květiny, zelenina i ovoce. Jenže když nemáme zkušenosti, jen těžko dosáhneme tak krásných balkonů, které vidíme na fotkách na internetu. Takže jak začít pěstovat na balkoně, aniž bychom skončili s pár oschlými větvičkami?

reklama

Orientace balkonu

První věc, nad kterou musíme přemýšlet, je orientace balkonu. Jiné rostliny budeme pěstovat na severním či východním balkoně, jiné na jižním nebo západním. Rajčata nám na severní straně domu dozrají jen těžko a naopak rostliny, které mají rády stín, budou na jižní straně zbytečně trpět. Takže si nejprve uvědomte, na jakou stranu směřuje balkon a podle toho vybírejte vhodné rostliny. Zajímavý výběr rostlin je pro jih i sever.

Balkon orientovaný na jih

Balkon orientovaný na jih: Oáza klidu i zahrádka ve středomořském stylu

Balkon orientovaný na sever

Balkon orientovaný na sever: Chladivý stín oceníte nejen v létě a dařit se tu bude i těmto květinám

Které rostliny vybrat

Na balkonech lze pěstovat mnoho rostlin a plodin včetně brambor v pytlích. Začátečníci si ale musí vybrat rostliny, které je nezklamou. Musí být odolné a musí zvládnout i nějaký čas bez zalití.

Rajčata

Rajčata jsou nejvděčnější zeleninou, kterou můžete na balkoně pěstovat. Můžete je pěstovat v samozavlažovacích kontejnerech nebo třeba jen v obyčejném kyblíku s proděravělým dnem. Na rajčata většinou nejdou mšice, problémem jsou plísně, které se objeví během chladnějších a vlhčích let. Rajčata pěstujeme na jižním balkonu.

Bohužel bez chemie to nejde

Napadla vaše rajčata plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit

Divoká rajčata: v polovině července

Pěstujeme rajčata na balkoně: Divoká rajčata dokážou překvapit množstvím plodů

Afrikány

Odolné květiny, které odpuzují mšice, vypěstujete snadno ze semínek, můžete si ale koupit i sazenice a práce bude jednodušší. Afrikány můžeme pěstovat na všech balkonech.

Muškáty

Muškáty přežijí snad všechno a vydrží mnoho let. Na jaře je zastřihujte, aby se zbytečně nevysilovaly. Muškáty můžeme pěstovat na všech balkonech.

Muškáty jsou vděčné balkonovky
Autor: Unsplash Muškáty jsou vděčné balkonovky

Lichořeřišnice

Oblíbená rostlina s jedlými květy je sice náchylná na mšice, ale dokáže se bohatě rozrůst a balkon ozdobí. Vyhovuje jí spíše jižní a západní balkon.

Lichořeřišnice tinktura

Vyrobte si bylinnou tinkturu z lichořeřišnice. Návod, jak na léčivé kapky

LICHOŘEŘIŠNICE Jak vypěstovat krásnou léčivou letničku a ochutnat jedlé květy

Jak pěstovat krásnou lichořeřišnici, přírodní antibiotikum s jedlými květy?

Svlačec

Pokud hledáte popínavou rostlinu, která bude nenáročná, sáhněte po svlačci. V zahradách se považuje za plevel, ale na balkoně vytvoří během krátké doby, pokud má dobrou oporu, doslova zelené stěny. Jediný problém je, že na podzim budete odstraňovat hromadu listů a stonků. Svlačec můžeme pěstovat na všech balkonech.

Máta peprná

Má ráda slunce a neskutečně rychle se množí. Můžete ji pěstovat ze semínek. Brzy začne okupovat celou nádobu. Nevysévejte ji do nádob s jinými rostlinami, zahubí je svou rozpínavostí. Mátě vyhovuje jižní nebo západní balkon.

MÁTA: Jak vypěstovat peprnou bylinku a udělat domácí léčivý olej či mátovou zmrzlinu

Jak pěstovat mátu a udělat z ní domácí sirup nebo zmrzlinu

Chilli papričky můžete pěstovat v květináči i na záhoně

Jak pěstovat chilli papričky v květináči i na zahradě? A který druh si vybrat?

Chilli papričky

Malým stromkům s chilli papričkami se bude dařit na jižních balkonech. Pěstovat chilli papričky není náročné. Kontrolujte ale, zda na nich nejsou mšice.

Bylinky na jižní balkon

Sáhněte po bylinkách, které pocházejí ze Středomoří. Vysoké teploty a ostré slunce na jižním balkoně snesou…

Bylinky na severní balkon

Na severní straně pěstujte bylinky pocházející z naší přírody. Můžete pěstovat…

Tipy

Přidáváme pár zkušeností, aby bylo pěstování na balkoně jendodušší.

Samozavlažovací nádoby

Pokud zapomínáte rostliny zalévat, pěstujte je v samozavlažovacích nádobách, které jsou sice výrazně dražší než obyčejné truhlíky, ušetří ale vodu a váš čas. Jediný problém se samozavlažovacími nádobami je ten, že když se do nich opře slunce, ohřeje vodu v zásobníku. Samozavlažovací nádoby tak nejsou úplně vhodné pro jižní balkony, na kterých je zábradlí. Vhodné je nádobu schovat za zídku.

7 tipů, jak chránit rostliny před horkem a suchem aneb pravidla správného zalévání

6 pravidel správného zalévání: Jak chránit rostliny před horkem a suchem

Samozavlažovací truhlíky

Samozavlažovací truhlíky: Jak pěstovat květiny a zeleninu na balkoně i bez každodenního zalévání

Kupujte sazenice

Pokud nechcete čekat a čelit možnému zklamání z toho, že z hlíny žádné rostlinky nevykouknou, kupte si raději na trzích nebo v zahradnictvích sazenice.

Přemýšlejte, kam nádoby s rostlinami umístíte

Prohlédněte si balkon v různých denních dobách a zjistěte, kam dopadá slunce a kde je stín. I na jižním balkoně na stinném místě můžete pěstovat třeba libeček nebo další rostliny, které by slunce spálilo.

Rozmyslete, kam umístíte jednotlivé rostliny
Autor: iStock Rozmyslete, kam umístíte jednotlivé rostliny

Rozmístěte afrikány

Udělejte mšicím takové minové pole z afrikánů. Malé oranžové květiny vysaďte do nádob, kde pěstujete jiné rostliny. Afrikány nezaručí stoprocentní ochranu před mšicemi, ale pomohou riziko rozmnožení mšic snížit.

Pravidelně rostliny kontrolujte

Mšice se drží na spodní straně listů a housenky taky. Pravidelně kontrolujte, jestli vám na rostlinách nehoduje hmyz. Mšice zlikvidujte postřiky (jde to i přírodní cestou) a housenky sbírejte ručně.

Nepěstujte nic, na co nemáte zkušenosti

Prozatím zapomeňte na exotické plodiny nebo náročné květiny. Pěstujte jen to, kde můžete očekávat úspěch, abyste nebyli pro příští rok demotivovaní…

Čas na balkoně si užívejte

Tohle je asi ten nejdůležitější tip. Užívejte si, že máte balkon a že na něm můžete pěstovat. Kupte si zahradní skládací židle a stolek, udělejte si na balkoně příjemný kout na jídlo nebo čtení. Balkon by neměl být jen o nikdy nekončící práci, ale hlavně o pohodě.

Spostu dalších tipů najdete v našem speciálu o balkonech:

reklama

Článek je zařazen v: balkón , pěstování na balkoně

reklama

Přečtěte si také