Balkón a terasa

6. června 2023 06:00

redakce Prima Living

Pěstování na balkoně pro začátečníky. Co pěstovat a nezklamat se?

Balkony přímo vybízejí k tomu, aby se na nich pěstovaly květiny, zelenina i ovoce. Jenže když nemáme zkušenosti, jen těžko dosáhneme tak krásných balkonů, které vidíme na fotkách na internetu. Takže jak začít pěstovat na balkoně, aniž bychom skončili s pár oschlými větvičkami?

Orientace balkonu

První věc, nad kterou musíme přemýšlet, je orientace balkonu. Jiné rostliny budeme pěstovat na severním či východním balkoně, jiné na jižním nebo západním. Rajčata nám na severní straně domu dozrají jen těžko a naopak rostliny, které mají rády stín, budou na jižní straně zbytečně trpět. Takže si nejprve uvědomte, na jakou stranu směřuje balkon a podle toho vybírejte vhodné rostliny. Zajímavý výběr rostlin je pro jih i sever.

Které rostliny vybrat

Na balkonech lze pěstovat mnoho rostlin a plodin včetně brambor v pytlích. Začátečníci si ale musí vybrat rostliny, které je nezklamou. Musí být odolné a musí zvládnout i nějaký čas bez zalití.

Rajčata

Rajčata jsou nejvděčnější zeleninou, kterou můžete na balkoně pěstovat. Můžete je pěstovat v samozavlažovacích kontejnerech nebo třeba jen v obyčejném kyblíku s proděravělým dnem. Na rajčata většinou nejdou mšice, problémem jsou plísně, které se objeví během chladnějších a vlhčích let. Rajčata pěstujeme na jižním a východním balkonu.

Afrikány

Odolné květiny, které odpuzují mšice, vypěstujete snadno ze semínek, můžete si ale koupit i sazenice a práce bude jednodušší. Afrikány můžeme pěstovat na všech balkonech. Zvládnou umístění na plném slunci i ve stínu, ale nejlépe porostou na balkonech, orientovaných východním směrem.

Muškáty

Muškáty přežijí snad všechno a vydrží mnoho let. Na jaře je zastřihujte, aby se zbytečně nevysilovaly. Muškáty můžeme pěstovat na všech balkonech.

Lichořeřišnice

Oblíbená rostlina s jedlými květy je sice náchylná na mšice, ale dokáže se bohatě rozrůst a balkon krásně ozdobí. Vyhovuje jí spíše jižní a západní balkon.

Svlačec

Pokud hledáte popínavou rostlinu, která bude nenáročná, sáhněte po svlačci. V zahradách se považuje za plevel, ale na balkoně vytvoří během krátké doby, pokud má dobrou oporu, doslova zelené stěny. Jediný problém je, že na podzim budete odstraňovat hromadu listů a stonků. Svlačec můžeme pěstovat na všech balkonech.

Máta peprná

Má ráda slunce a neskutečně rychle se množí. Můžete ji pěstovat ze semínek. Brzy začne okupovat celou nádobu. Nevysévejte ji do nádob s jinými rostlinami, zahubí je svou rozpínavostí. Mátě vyhovuje jižní nebo západní balkon.

Chilli papričky

Malým stromkům s chilli papričkami se bude dařit na jižních balkonech. Pěstovat chilli papričky není náročné. Kontrolujte ale, zda na nich nejsou mšice.

Bylinky na jižní balkon

Sáhněte po bylinkách, které pocházejí ze Středomoří. Vysoké teploty a ostré slunce na jižním balkoně snesou…

Bylinky na severní balkon

Na severní straně pěstujte bylinky pocházející z naší přírody. Můžete pěstovat…

Tipy

Přidáváme pár zkušeností, aby bylo pěstování na balkoně jendodušší.

Samozavlažovací nádoby

Pokud zapomínáte rostliny zalévat, pěstujte je v samozavlažovacích nádobách, které jsou sice výrazně dražší než obyčejné truhlíky, ušetří ale vodu a váš čas. Jediný problém se samozavlažovacími nádobami je ten, že když se do nich opře slunce, ohřeje vodu v zásobníku. Samozavlažovací nádoby tak nejsou úplně vhodné pro jižní balkony, na kterých je zábradlí. Vhodné je nádobu schovat za zídku.

Kupujte sazenice

Pokud nechcete čekat a čelit možnému zklamání z toho, že z hlíny žádné rostlinky nevykouknou, kupte si raději na trzích nebo v zahradnictvích již připravené sazenice.

Přemýšlejte, kam nádoby s rostlinami umístíte

Prohlédněte si balkon v různých denních dobách a zjistěte, kam dopadá slunce a kde je stín. I na jižním balkoně na stinném místě můžete pěstovat třeba libeček nebo další rostliny, které by slunce spálilo.

Pravidelně rostliny kontrolujte

Mšice se drží na spodní straně listů a housenky taky. Pravidelně kontrolujte, jestli vám na rostlinách nehoduje hmyz. Mšice zlikvidujte postřiky (jde to i přírodní cestou) a housenky sbírejte ručně.

Nepěstujte nic, na co nemáte zkušenosti

Prozatím zapomeňte na exotické plodiny nebo náročné květiny. Pěstujte jen to, kde můžete očekávat úspěch, abyste nebyli pro příští rok demotivovaní…

Čas na balkoně si užívejte

Tohle je asi ten nejdůležitější tip. Užívejte si, že máte balkon a že na něm můžete něco pěstovat. Kupte si zahradní skládací židle a stolek, udělejte si na balkoně příjemný kout na jídlo nebo čtení. Balkon by neměl být jen o nikdy nekončící práci, ale hlavně o pohodě.

Zdroj: Matouš Hartman, autorský článek


Přečtěte si také