Bylinky vysejte v březnu a nechte je vykvést. Pochutnáte si a pomůžete včelám

Vysejte voňavé bylinky. Jsou krásné a budou chutnat vám i včelám a čmelákům 1 Zdroj: iStock
Jak vysévat bylinky
Abychom uspíšili období sklizně, ale i květu bylinek, pokud je budeme pěstovat pro užitečný hmyz, musíme je včas doma předpěstovat. Nejlepší období pro výsev nastává vbřeznu, protože únorové bylinky se nestihnou, ještě než venku nastane příhodná doba k jejich pěstování, příliš vytáhnout.
Bylinky mívají maličká semena, proto je vysévejte do výsevního substrátu, smíchaného spískem pouze mělce nebo je jenom nasypte na substrát a rukou přimáčkněte. Misky postavte na parapet jižně nebo východně orientovaného okna a dopřejte jim teplotu nad 20 °C. Drobná semínka nezalévejte proudem vody zkonvičky, ale jenom na ně stříkejte vodu rozprašovačem.

Vysejte voňavé bylinky. Jsou krásné a budou chutnat vám i včelám a čmelákům 2 Zdroj: iStock
Jak pěstovat bylinky vtruhlíku
Většina bylinek má ráda slunné stanoviště, tedy balkon orientovaný na jih nebo na východ, hlinitopísčitou půdu a střední až slabou zálivku. Oblíbené samozavlažovací truhlíky se pro jejich pěstování příliš nehodí, půda vnich bývá příliš vlhká a bylinky by mohly začít brzy zahnívat.
Bylinky krásně voní i kvetou a můžete je průběžně stříhat pro svou potřebu. Vždy ale ponechte část keříku vykvést a rozdělte se tak o radost zbylinek i sužitečným hmyzem, který pronikavá vůně přiláká.
Pažitka (Allium schoenoprasum)
Vytrvalá rostlinka příbuzná česneku, kterou jen málokdo nechá vykvést, protože většinou skončí jako chutný doplněk polévek nebo součást tvarohové pomazánky. Pokud jí však dopřejete volný růst, překvapí vás nádherným fialovým květenstvím, které včely přímo milují. Pažitka vykvétá od května do srpna.

Vysejte voňavé bylinky. Jsou krásné a budou chutnat vám i včelám a čmelákům 3 Zdroj: iStock
Duté listy jsou pro nás významným zdrojem vitaminu C a mají i protizánětlivé účinky. Používá se výhradně včerstvém stavu.
Mateřídouška (Thymus)
Vytrvalá bylinka, kterou všichni známe zlesních mýtin a palouků, tvoří nízký polokeřík splazivou lodyhou. Kvete po celé léto, od června až do září, drobnými květy nachové barvy. Mateřídouška nádherně voní po citronech a můžete ji využít jako léčivku při zažívacích potížích i proti kašli.

Vysejte voňavé bylinky. Jsou krásné a budou chutnat vám i včelám a čmelákům 4 Zdroj: iStock
Vnaší přírodě najdete 7 původních druhů, nejběžnější je mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides) nebo mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum).
Tymián (Thymus vulgaris)
Mateřídoušce příbuzný a velmi podobný tymián kvete od května do září. Na rozdíl od naší klasické mateřídoušky vytváří silné, dřevnatějící lodyhy. Tymián můžete využít nejen při bolestech vkrku, kašli, nadýmání nebo při infekcích močových cest, ale je také vynikajícím kořením. Celé větvičky nebo jen odrhnuté lístky přidávejte do omáček i polévek a kpečenému masu.

Vysejte voňavé bylinky. Jsou krásné a budou chutnat vám i včelám a čmelákům 5 Zdroj: iStock
Dobromysl (Origanum vulgare)
Původně středomořská bylinka zplaněla i u nás, a tak ji můžete potkat na okrajích lesů a slunných stráních i pasekách. Vykvétá od července do září jemně fialovými kvítky. Celá rostlina nádherně voní. Dobromysl je výbornou rostlinou pro včely, její nektar má vysokou cukernou hodnotu.

Vysejte voňavé bylinky. Jsou krásné a budou chutnat vám i včelám a čmelákům 6 Zdroj: iStock
Vkuchyni se využívá a najdete ji vsáčcích skořením jako oregano. Je součástí provensálského koření, vhodná na pizzu, kmasu i do omáček. Můžete ji použít i jako léčivku, která usnadňuje odkašlávání a uvolňuje křeče.
Majoránka zahradní (Origanum majorana)
Opět původně středomořská bylinka, bez které si jen málokdo dokáže představit chuť například oblíbených bramboráků. Řadí se ke všem suchomilným bylinkám, kterým je dobře na plném slunci.

Vysejte voňavé bylinky. Jsou krásné a budou chutnat vám i včelám a čmelákům 7 Zdroj: iStock
Podporuje chuť kjídlu i tvorbu žaludečních šťáv, je tedy dobrá pro správné zažívání. Pomáhá při bolestech hlavy a uvolňuje křeče.
Bazalka (Ocimum)
Jednoletá bylinka sbílými květy, které budou včelky navštěvovat od června do září. Je to teplomilná rostlinka, kterou můžete využívat jako univerzální koření, je vynikající do čerstvých salátů.

Vysejte voňavé bylinky. Jsou krásné a budou chutnat vám i včelám a čmelákům 8 Zdroj: iStock
Bazalka se využívá i vléčitelství, snižuje krevní tlak a působí dobře i při nachlazení a únavě. Pěstuje se i jako okrasná rostlina srůzně barevnými a tvarovanými listy. Má skvělou vlastnost, odpuzuje mouchy.