reklama

Březnový výsev léčivých bylin: Jak vypěstovat levanduli, echinaceu nebo stévii

Lenka Valjentová
2. března 2021
V březnu pokračujeme s výsevy květin a zeleniny ze semínek na předpěstování zdravé sadby, ale také léčivých bylin a koření, jako jsou například oblíbená aromatická levandule, která se dokáže příjemně postarat o naše tělo i duši, echinacea, krásná květina a uznávaná léčivka na posílení imunity, nebo zajímavá stévie, známé přírodní sladidlo.
reklama

Pouze silné a zdravé sazenice jsou základem úspěšného pěstování léčivých bylin a koření, ať venku na zahradě, nebo doma na venkovním okenním parapetu či balkoně a terase.

 • Při předpěstování klíčící semenáčky pravidelně zaléváme, ale rozhodně nepřemokřujeme. Vyplatí se spíše zavlažovat rosením.
 • Snažíme se zajistit dostatek světla. V tomto případě platí přímá úměra, že čím vyšší teplota, tím je třeba více světla, aby se mladé rostlinky nevytahovaly.
 • Optimální teplota pro všechny druhy léčivých bylin a koření se obecně pohybuje v rozmezí od 20 až do 24 °C.

Levandule léčí tělo i duši

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je všestrannou rostlinou, která nám nabízí krásný vzhled a okouzlující vůni, ale také spoustu pozitivních léčivých účinků. Tahle dekorativní a výrazně aromatická bylina se využívá jak v lidové medicíně a kosmetice, tak i v kuchyni a domácnosti, třeba jako odpuzovač hmyzu. Levandule pomáhá léčit tělo i duši, má protizánětlivé, protivirové, antiseptické, antibakteriální a sedativní účinky, funguje jako uklidňující prostředek, pomáhá proti bolesti hlavy a problémům s trávením, příznivě působí při dně a revmatických onemocněních. Užívá se nejčasněji jako čaj, sirup nebo olej.

Jak se množí levandule

Levanduli si můžeme sami doma pěstovat bez větších potíží. Na zahrádce nám vytvoří krásný stálezelený keřík s fialově modrými květy, které rozkvétají v červnu a červenci. „Levanduli můžeme množit i řízkováním. Ale pokud si nejsme jisti, že naše ‚mateřská‘ rostlina je stoprocentně zdravá a prostá chorob, můžeme si bohužel namnožit již nemocné rostliny,“ vysvětluje český šlechtitel Jan Prášil a pokračuje: „Pěstování levandule z osiva je sice na začátku tak trochu piplačka, ale zase nehrozí žádné riziko přenosu nákazy.“

7 základních pravidel pěstování levandule

 1. Osivo levandule vyséváme počátkem března do kvalitního výsevního substrátu provzdušněného perlitem.
 2. Výsevní nádobu je dobré po výsevu zakrýt kouskem průhledné fólie či skla.
 3. Zeminu udržujeme stále vlhkou, opatrně zaléváme nebo ještě lépe rosíme.
 4. Při teplotě 20 až 24 °C levandule klíčí 3 až 4 týdny.
 5. Po vzejití semenáčky přepikýrujeme po jednom do sadbovačů nebo květináčků.
 6. Vzrostlé sazeničky vysazujeme ven v druhé polovině května do sponu 40–60 cm. Vyžadují slunné stanoviště a propustnou lehčí půdu.
 7. Po dosažení zhruba dvaceti centimetrů rostliny seřízneme o polovinu, aby dobře rozvětvily.

Echinacea posiluje imunitu

Echinacea (Echinacea purpurea), česky třapatovka nachová postaru třapatka, je nádhernou květinou, která v létě zdobí zahrádky a balkony, ale především je uznávanou léčivou bylinou. Mimo jiné povzbuzuje buňky imunitního systému, které jsou základní zbraní v boji proti infekcím, a pomáhá tak v prevenci i léčbě nejčastějších virových onemocnění. Lihový extrakt z kořenů, tinktura, sirup a čaj z květů jsou doporučované jako podpůrná léčba při chorobách z nachlazení, angínách, zánětech močových cest apod. Užívání zkracuje dobu onemocnění, zmírňuje jeho průběh a zabraňuje recidivám.

Jak se množí echinacea

Ideální čas pro výsev třapatovky nachové na předpěstování sazeniček je od konce února do začátku dubna. „Porost třapatovky nachové je možné založit i přímým výsevem, ale přímé výsevy do půdy bývají méně úspěšné, protože nejdříve se objeví rychle rostoucí plevele a drobné semenáčky se mezi nimi špatně hledají a jsou těmito pleveli potlačovány. Výsevy proto provádíme raději do květináčů či truhlíků v únoru a březnu a předpěstujeme si sazenice pro květnovou a červnovou venkovní výsadbu,“ doporučuje Jan Prášil.

5 základních pravidel pěstování echnacei

 1. Semena vyséváme rozhozem do výsevního substrátu smíchaného s perlitem.
 2. Výsev jemně zasypeme nebo přitlačíme do substrátu a udržujeme mírně vlhký rosením.
 3. Při teplotě okolo 20 °C echinacea vzejde za 15 až 20 dní.
 4. Pak semenáčky s několika děložními lístky přepikýrujeme po jedné do malých nádobek nebo sadbovačů.
 5. Vzrostlé sazeničky vysazujeme v druhé polovině května po ledových mužích na záhon, nebo do nádob do sponu 30 x 40 cm.

Stévie je sladší než cukr

Stévie sladká (Stevia Rebaudian) je zajímavá subtropická bylina a hlavně přírodní sladidlo až 250krát sladší než cukr. Protože je stévie téměř nekalorická, podporuje trávení a potlačuje pocit hladu, využívá se při redukčních dietách, hodí se také jako alternativa sladké chuti pro diabetiky. Protože údajně snižuje touhu po kouření tabáku a pití alkoholu, pomáhá při léčení těchto závislostí.

9 základních pravidel pěstování stévie

 1. Semena stévie vyséváme v únoru a březnu na povrch kvalitního výsevního substrátu a nezasypáváme, protože potřebuje ke klíčení světlo.
 2. Výsevní substrát udržujeme vlhký rosením, vzhledem k velikosti osiva je klíčící stévie citlivá na přesušení. Ale pozor, rozhodně nesmíme přemokřovat.
 3. Do vzejití osiva je vhodné zakrýt výsevní misku fólií nebo kouskem netkané bílé překrývací textilie.
 4. Jakmile osivo vzejde, překrytí odstraníme, aby se rostlinky nevytahovaly.
 5. Optimální teplota pro klíčení je 20 až 25 °C.
 6. Když jsou semenáčky dost velké k uchopení, přesadíme je do květináčků nebo sadbovačů.
 7. Na předpěstování sadby stévie musíme počítat s dobou nejméně 6 týdnů.
 8. Vzrostlé sazenice přesadíme po jedné do pěstebních nádob s dobrou drenáží. Potřebují zahradní substrát s vyšším obsahem humusu.
 9. Na přelomu května a června stévii v květináči můžeme přenést na balkon, venkovní parapet či do zahrady na světlé a teplé místo chráněné před větrem.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama