Bazalka indická Tulsi je známá jako elixír života. Jak pěstovat bylinu, která si poradí se stresem i viry
Bazalka indická Tulsi je druh bazalky s vůní skořice i hřebíčku a příjemně nasládlou chutí. Pochází z tropů jihovýchodní Asie, kde je uctívanou bylinou, v tradiční ájurvédě je známá coby elixír života. Působí proti stresu, podporuje imunitu, pomáhá při kašli a taky podporuje pozitivní myšlení a radost ze života.
Bazalka indická nebo taky bazalka svatá či posvátná Tulsi či Tulasi (Ocimum sanctum) je v Asii, především v Indii uctívanou léčivou a náboženskou rostlinou, v indických chrámech a zahradách se pěstuje většinou u vchodu do domu pro štěstí a jako ochrana, protože chrání proti zlým duchům, odtud název svatá a posvátná..
Tenhle druh bazalky pochází z tropů jihovýchodní Asie, kde tvoří rozvětvené polodřevité keře vysoké mnohdy až 150 cm. Zelené nebo načervenalé vejčité, mírně zubaté listy pronikavě voní po skořici i hřebíčku a chutnají příjemně nasládle. Kvete většinou nafialovělými či načervenalými kvítky.
Bazalka je elixír života
Bazalka posvátná Tulsi obsahuje stejně jako „naše“ bazalky vonné silice, polysacharidy, třísloviny, flavonoidy, éterické oleje, navíc je dobrým zdrojem vitaminů K, A a C, vápníku, zinku, mědi a železa.
„Bazalce Tulsi se připisují zejména antiseptické a protivirové účinky, působí antistresově a protizánětlivě. V tradiční ájurvédské medicíně se jí přisuzují výrazné antioxidační vlastnosti, proto je známá jako elixír života. Svatou bazalku můžeme také jen tak žvýkat, doporučuje se dopřát si sedm listů bazalky dvakrát denně,“ uvádí bylinkář Martin Kolár a dodádvá: „Spolu např. s ženšenem, šišákem bajkalským či rozchodnicí růžovou patří do rodiny adaptogenů, tedy léčivých rostlin, které přirozeně zvyšují celkovou fyzickou i psychickou kondici organismu, posilují imunitu a pomáhají při psychickém vyčerpání a stresu.“
Bazalka svatá Tulsi má zejména antiseptické a protivirové účinky, působí antistresově a protizánětlivě Zdroj: iStock
Účinky bazalky posvátné
Bazalka posvátní svatá Tulsi jako léčivá rostlina prospívá zdraví celkově, především ale:
- přirozeně podporuje imunitní systém
- zmírňuje stres
- chrání nervové buňky
- zvyšuje fyzickou i psychickou odolnost
- působí proti předčasnému stárnutí, posiluje paměť
- podporuje pozitivní myšlení a radost ze života
- pomáhá při chorobách z nachlazení, podporuje vykašlávání a pocení, snižuje horečku
- stimuluje srdce a čistí krev
- podporuje vylučování toxických látek z těla
- dobře pomáhá při žaludečních a žlučníkových potížích, při zvracení, plynatosti, střevních křečích a žaludečních vředech, zvyšuje chuť k jídlu
- pomáhá zbavit se závislosti na nikotinu
- zevně léčí opruzeniny, odřeniny a drobné ranky
- aromatické silice v bylině odpuzují bodavý hmyz, používá se jako repelent
- čistí vzduch v místnosti, zbavuje ho bakterií a virů
Jak se suší bazalka indická
Během léta několik keříků bazalky na záhoně nebo v truhlíku na balkoně poskytne dostatek čerstvých listů pro běžné použití. Pro uchování do zimních měsíců je nejlepší výhonky bazalky nebo čerstvé listy zamrazit. Můžeme ji samozřejmě usušit, ale typické aroma bazalky je tvořeno těkavými látkami, které se sušením ztrácejí. Na sušení sklízíme celou nať nejlépe v srpnu v teplém a slunečném dni kolem poledne. Sušíme na vzdušném místě ve stínu nebo polostínu v jedné vrstvě na sítu při teplotách do 30 °C nebo zavěšenou v malých kytičkách.
Čaj z bazalky posvátné
Ingredience
- 1 lžička sekaných čerstvých listů bazalky svaté Tulsi
- 220 ml horké vody
Příprava
Bazalku zalijeme horkou vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Scedíme.
Užívání a účinky
Nálev pijeme teplý, vlažný i studený, můžeme osladit medem. Pro maximální účinek vypijeme 3–4 šálky denně.
Pomáhá mj. proti rýmě a kašli, snižuje horečky, zlepšuje trávení, podporuje obranyschopnost a zvyšuje fyzickou i psychickou odolnost.
Bazalka svatá Tulsi: čaj pomáhá mj. proti rýmě a kašli, snižuje horečky a zlepšuje obranyschopnost Zdroj: iStock
Bazalková tinktura proti stresu
Ingredience
- 100 g čerstvých listů bazalky svaté Tulsi
- 500 ml vodky nebo ovocné pálenky
Příprava
Bylinu najemno nasekáme, vložíme do sklenice a zalijeme alkoholem. Necháme na teplém místě macerovat zhruba tři týdny i déle, dvakrát denně protřepeme. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr nebo husté sítko a přelijeme do tmavých lahviček. Skladujeme v chladu a temnu.
Užívání a účinky
Tinkturu užíváme třikrát denně patnáct kapek nakapaných do sklenky čisté vody.
Má protistresové účinky, pomáhá proti depresím a špatné náladě, posiluje imunitní systém a zlepšuje paměť, zvláště ve vyšším věku.
Bazalka Tulsi v kuchyni
Listy i květy bazalky posvátné jsou výborné do bylinkových másel, marinád, zálivek, bylinných octů a olejů. Její nasládlá chuť a skořicově-hřebíčková vůně vyniknou v ovocných i zeleninových salátech, sladkých jídlech, exotických omáčkách, polévkách a nápojích, zvláště smoothie nebo domácích limonádách.
Jak bazalku posvátnou pěstovat
- Bazalka indická je citlivá na mráz, proto se u nás pěstuje spíše jako letnička či hrnková bylina na okenním parapetu či balkoně.
- Potřebuje slunečné, teplé a vzdušné místo.
- Rostlina je náročná na zálivku, takže by substrát neměl nikdy vyschnout. Nadbytečná zálivka, ale rostlině také škodí.
- Bazalku musíme pravidelně zaštipovat, aby se rozvětvila. A také uštipovat květy, aby se zbytečně nevysilovala.
- Bazalku Tulsi pro letní pěstování na záhoně si musíme předpěstovat ze semínek nebo koupíme už vzrostlou sazenici.
Jak vypěstovat bazalku ze semínek
- Semínka vyséváme v polovině dubna do vlhkého výsevního substrátu, počítáme tři semínka na 1 cm2. Zasypeme je jen lehce zeminou.
- Po vzejití nejsilnější rostlinky přepikýrujeme do zahradnického substrátu do sadbovače nebo do truhlíku do sponu 4 x 4 cm. Semenáčky rostou zpočátku pomaleji než tradiční bazalky, ale vše doženou.
- Předpěstovanou sadbu vysazujeme ven až v druhé polovině května, když už nehrozí přízemní mrazíky.
- Semínka bazalky pro pěstování v nádobách vyséváme do vlhkého zahradnického substrátu, asi šest do květináče a do hloubky maximálně 5 mm.
- Po vzejití vybereme nejsilnější rostlinky, v květináči o průměru 10 cm necháme tři rostlinky, v květináči o průměru 15 cm pak maximálně pět rostlinek..
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.org, dobrasemena.cz, jimejinak.cz