Vyrobit domácí bylinkový ocet je jednoduché. Postupujte podle základního receptu

Svěží vůni, chuť a léčivé účinky bylin a koření můžeme uchovat na později různě. Například z nich udělat domácí bylinkový ocet. Máme pro vás základní recept i seznam vhodných bylin.

Vyrobit doma aromatický, chutný a k tomu navíc ještě zdravý bylinný ocet je velmi jednoduché, chce to pouze několik minut práce a obrnit se trpělivostí, když musíme čekat na výsledek našeho snažení. Také fantazii a kreativnímu experimentování se meze nekladou, byliny a koření můžeme kombinovat podle libosti. Ocet přijme jejich vůni, chuť, a dokonce i blahodárné léčivé účinky a dokáže je na dlouhou dobu zachovat.

Nejlepší je ocet vinný a ocet ovocný

Ale není ocet jako ocet, určitě se vyplatí předem vyzkoušet různé druhy, dokud nenajdeme ten, který nám nejvíc sedí. Vinný ocet, jak bílý, tak červený, má příjemnou chuť a vůni. Oblíbený je jablečný ocet, protože podporuje zdraví, hlavně pomáhá s odbouráváním tuků v těle, detoxem, hubnutím a snižuje hladinu zlého cholesterolu.

Seznam bylin a koření do bylinkového octa

Na domácí výrobu bylinkového octa se dají použít snad všechny bylinky a koření, ale nejznámější, nejoblíbenější a nejdostupnější (podle abecedy) jsou:

Základní recept na domácí bylinkový ocet

Ingredience

  • 500 ml kvalitního vinného nebo jablečného octa
  • asi hrst čerstvých bylin

Příprava

  1. Čerstvé bylinky (listy, nať, květy či plody a semena) důkladně omyjeme, dobře osušíme a nakrájíme je keramickým nožem nebo natrháme, aby se z nich během macerování lépe uvolnily aromatické látky. Použít můžeme i exotické koření, například 1 lžičku kuliček pepře nebo nového koření, stejně tak lisovaný česnek, nastrouhanou cibuli či křen nebo 2 pokrájené chilli papričky.
  2. Perfektně čistou láhev s uzávěrem naplníme bylinami zhruba do jedné třetiny a po okraj zalijeme octem. Potom lahev a necháme stát po dobu 3 až 4 týdnů při pokojové teplotě, vyvarujeme se přímého slunečního záření. Občas láhev protřepeme.
  3. Pak přefiltrujeme přes husté sítko nebo pláténko či kávový filtr. Bylinkový ocet přelijeme do čisté lahve a skladujeme v chladu a temnu, za těchto podmínek má takřka neomezenou trvanlivost.
  4. Do lahve na ozdobení můžeme přidat snítku příslušné usušené macerované byliny – u čerstvé by pokračovalo bobtnání a to by nebylo pěkné na pohled.

Jak domácí bylinkový ocet používat

Bylinkový ocet je vhodný především k dochucení čerstvých zeleninových salátů, smetanových omáček a polévek, dále majonéz, marinád a zálivek. Pokud by se nám výsledná chuť zdála až příliš intenzivní, můžeme svůj domácí bylinkový ocet naředit buď neochuceným octem, nebo vodou.

  • Jako bylinný lék používáme 1 lžíci octa ve sklence vody.

Zdroje: thespruceeats.com, Bylinková zahrádka (Burkhard Bohne)


Přečtěte si také