Červen na zahradě: Vysejte dvouletky, odstraňte přebytečné plody a hlídejte škůdce
Pro zahrádkáře začíná snad nejkrásnější měsíc v roce. Jaro se pomalu přehoupne do léta, zahrada je plná zářivě barevných květin a dočkáme se i první úrody rané zeleniny a ovoce.
Celá zahrada prožívá své nejkrásnější roční období, rostliny jen bují, ale to přináší i velké množství nechtěných plevelů. Zbavujte se ho pravidelně, než vám přeroste přes hlavu. Pokud máte to štěstí, že máte zahradu přímo u svého domu, je dobré, každý večer vyplít malý kousek záhonu. Vpřípadě, že hospodaříte na své zahradě u chalupy nebo vzahrádkářské kolonii jenom o víkendu, pak vám nezbývá nic jiného, než vsobotu ráno zakleknout mezi záhony a večer vstát. Ale všichni zahrádkáři i zahradníci to děláme rádi! Nebo ne?
Nezbytná zálivka
Máme tu i období každodenní zálivky. Zalévejte pravidelně ráno nebo večer. Pokud žijete voblasti, kde je vody nedostatek, už jste si jistě dávno zajistili velké nádoby na dešťovou vodu, ale pořídit by si je měli všichni. Dešťová voda je pro rostliny mnohem vhodnější, než ledová voda ze studny, či dokonce chlorovaná zvodovodu. Nehledě na to, že vodou musíme šetřit úplně všichni.
Pozor na záškodníky
Sobdobím hojnosti přichází na zahrady i období škůdců. Už jste si všimli, jak se po obloze převalují velká černá hejna ptáků. Zaručeně jsou to špačci. Přehoďte raději sítě přes rybízy, angrešty a pokud možno i přes koruny třešní. Kontrolujte však pravidelně, jestli se do nich nějaký nenechavý špaček nezamotal.
Pravidelně kontrolujte i napadení rostlin škůdci, zejména mšicemi. Případně včas použijte nějaký postřik. Existuje celá řada návodů na přírodní výluhy, ale vpřípadě velkého napadení budete muset použít chemii.
Nastal čas i největšího nepřítele našich zahrad posledních let, plzáka. I proti němu se dá bojovat přírodními prostředky, obyčejným ručním sběrem nebo i spomocí indických běžců. Tedy kachen, které si splzáky umí poradit snad nejlépe.
Nezapomínejte ani na ovocné stromy. Na jabloně a hrušně připevněte lapače na obaleče jablečného.
Semena vysévejte i sklízejte
Začněte svýsevem dvouletek pro příští jaro. Například sedmikrásek, pomněnek, macešek či hvozdíků bradatých.
Na druhou stranu, pokud nechcete sbírat semena zprávě odkvétajících letniček, raději odstraňujte jejich květy. Podpoříte tak násadu dalších poupat.
I u některých trvalek podpoříte seříznutím po odkvětu druhé, tedy podzimní kvetení. Například u ostrožek, lupin a později i floxů.
Vyštipujte zbytečná poupata i plody
U velkokvětých růží odstraňte přebytečná poupata, ponechte pouze jedno vrcholové, aby byl květ co největší a nejkrásnější. Stejně můžete postupovat i u chryzantém.
Protrhejte i přebytečné plody švestek, broskví a meruněk. Zvláště mladé stromky nejsou schopné vyživit všechny plody, a ty pak stejně opadávají.
Pravidelně přihnojujte
Především květiny vtruhlících a dalších přenosných nádobách se neobejdou bez pravidelného přihnojování. Ale přidanou výživu budou potřebovat i květiny a zelenina na záhonech.
Vysaďte další zeleninu
Na záhony můžete vysadit zelí, kapustu nebo květák pro podzimní sklizeň. Můžete i vysít další ředkvičky.