Zahrada

1. února 2017 08:13

Markéta Zídková

Co je třeba udělat na zahradě v únoru?

Ke startu připravit, pozor... I když zatím leží většina České republiky pod sněhem, zahradníkům a zahrádkářům může během dvou týdnů začít zase sezona.

Stále protaženější obličeje sněhuláků svolávají zahradníky na jejich působiště k neodkladné práci. Je načase vysít okrasné i užitkové rostliny, připravit na sezonu obsah květináčů doma i na balkoně a preventivně udeřit proti spícímu nepříteli. Pojďme na to.

Čistky v okrasné zahradě

Kdo ještě neprořezal okrasné dřeviny, má k tomu v únoru jedinečnou příležitost. Drtička zahradního odpadu ovšem zůstává mimo hru, neboť odstřihnuté a ořezané větve pohltí plameny. Žeh učiní přítrž zárodkům chorob a nadobro překazí plány i případným škůdcům, kteří na větévkách mohou přezimovat. Štěstí zhýralců, kteří nalezli spočinutí na ponechaných částech dřevin, prověří v březnu aplikované fungicidy a insekticidy. Mnohé přeživší svilušky, mšice, mery, píďalky podzimní, štítenky či puklice se tak s odstřihnutými delegáty Zkázy setkají v jiné dimenzi už za měsíc. Puklicím i korovnicím na smrcích šanci na probuzení ze zimního odpočinku sníží vhodný postřik už nyní. Slitování s titěrností není na místě. I malí, jen při důkladném prozkoumání viditelní škůdci by mohli rostliny zásadně poškodit.

Okrasné dřeviny vysazené na podzim je třeba sestříhat nejpozději do konce března

Stálezelené dřeviny

Baví vás zahradničení? Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii.

Aby rostliny tvořící živý plot vyhnaly na jaře pěkné letorosty, potřebují koncem února prořezat. Jakmile rozmrzne půda, je na místě prověřit, zda led vznikající ve vrchní vrstvě půdy některé z nich nevytlačil. V takovém případě je záhodno rostliny přimáčknout zpět anebo přesadit. Kdo se dosud nepostaral o růže, má poslední šanci je přikrýt. Ty nechráněné pořád ještě mohou vymrznout. Koncem února lze také poprvé pohnojit trávník. Případný sníh z terasy naházejte na skalku a záhony. Rostliny skryté před sluncem se díky tomu nebudou předčasně probouzet.

Setba zeleniny

Je čas vysévat papriky. Osivo klíčí nejlépe při teplotě dvacet osm až třicet stupňů Celsia. Jakmile se rozvinou děložní lístky rostlin, měly by zamířit po jedné do menších květináčků s odtokovým otvorem. V únoru už lze vysévat rovněž salát, rajčata, celer i rané košťáloviny. Do pařeniště, fóliovníku či skleníku je možné ke konci měsíce vysít ředkvičku.

Nakupte přes internet

Je dobré předem promyslet, co všechno na zahradě má vyrůst. Zvolené odrůdy totiž nemusejí být k dostání a jejich časově náročnější pořizování přes specializované internetové obchody může ohrozit časný výsev.

Další činnosti na zahradě

Nemrzne-li, nastává vhodná doba pro řez ovocných stromů; jejich koruna je bez listů mnohem přehlednější a stromy nejsou ještě v plné míze. Otálet nelze s révou, v níž míza proudí zvláště brzy. Poničení stromů (když po mrazivé noci zasvítí slunce na tmavý kmen, vznikne ve dřevě napětí a kůra popraská) zabrání ochranný nátěr kmenů bílou vrstvou nebo tepelně izolační obal. Zkrátit potřebují výhony angreštu, a to o pět centimetrů, jinak plody s vysokou pravděpodobností později napadne hnědé (americké) padlí. Za teplých dnů na plochách určených k pěstování zeleniny udělá dobrou práci vyzrálý kompost. Aby půda před výsevem semen slehla, sluší se ji zkypřit a urovnat. Pro časné výsevy ji můžete přikrýt černou fólií – rychleji se tak prohřeje. Koncem února už má smysl nakličovat sadbové brambory.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také