Liči rajčátko neboli lilek hulevníkolistý má plody, které chutnají po třešních
Liči rajčátko vytváří sladké a aromatické plody, které jsou, co se chuti týče, běžnému rajčeti na hony vzdálené, i když příbuznost tu je. Malé červené kuličky vlastně připomínají spíš ovoce než zeleninu. Trochu třešně a trochu i rybíz.
Lilek hulevníkolistý, liči rajčátko (Solanum sisymbriifolium)
Plod lilku hulevníkolistého, kterému se běžně říká liči rajčátko nebo pichlavé rajče, se na první pohled od mini rajčat moc neliší, ale když ho uvidíte přímo na rostlině, budete asi hodně překvapeni. Stonek i listy rostliny, jinak našemu rajčeti skutečně, i když vzdáleně příbuzné, je totiž pokrytý mnoha nepříjemnými ostny a hustě ostnitý je i kalich, ve kterém plod zraje. Samotný plod je velký asi 5 cm, má červenou barvu, žlutou dužinu a chuť hodně aromatickou a sladkou, podobnou třešním, ale trochu i rybízu. Liči rajčátka většinou hlavně dětem chutnají mnohem víc než skutečná rajčata.
Jak pěstovat liči rajčátka
Lilek hulevníkolistý pochází ze Střední Ameriky a je velmi odolný vůči chorobám rostlin, škůdcům i počasí. Dokonce je mírně mrazuvzdorný. Pěstuje se podobně jako tyčková rajčata. Vyžaduje podobné podmínky, slunečné umístění a kvalitní, výhřevnou půdu sdostatkem živin. Na přihnojování můžete používat hnojivo na rajčata a okurky. (Jak i z rajčat a okurek vykouzlit sladké dobroty si přečtěte ZDE).
Nejlépe se lilku hulevníkolistému daří při pěstování ve skleníku, ale klidně zvládne i umístění na volných záhonech. Výhodou pěstování ve skleníku nebo fóliovníku je to, že vnich může rostlina růst ještě dlouho do podzimu. Někdy totiž naše léto nestačí pro dozrání plodů. Doba potřebná kplnému dozrání plodu je asi 60 dní.
Při výsevu buďte trpěliví
Při výsevu musíte projevit dostatečnou trpělivost. Semena jsou totiž hodně nevyzpytatelná a čas, který budou potřebovat na vyklíčení je velmi proměnlivý. Možná vyroste za týden a možná také za měsíc. Ale za pokus to rozhodně stojí!