Zahrada

27. června 2023 09:00

Simona Sedláčková

Zlatohlávek zlatý rostlinám neuškodí. Nespleťte si ho ale s nebezpečným listokazem!

Možná už jste zlatohlávka zlatého potkali na vlastní zahradě. Rádi chodí mlsat pyl i šťávu z květů růží a občas si i ukousnou z okvětního plátku. Najedení pak často v květech i přespávají. Rostlinám většinou moc neuškodí, pokud se jich na jenom místě nesejde celá parta.

Pamatujete na broučka zlatohlávka, který se občas mihl v kouzelné knize našeho dětství? Ano, v knížce Broučci od Jana Karafiáta hrál zlatohlávek jen menší roličku, ale ve skutečnosti se jedná o nepřehlédnutelného broučího krasavce.

Zlatohlávek zlatý (Cetonia aurata)

Zlatohlávek zlatý je nápadně krásný brouk z čeledi vrubounovitých, je veliký 14–20 mm a má kovově zelené krovky s nádechem do bronzova. U nás se jedná o nejhojnější druh zlatohlávka. Na první pohled si ho lidé často pletou se škodlivým listokazem, který má krovky spíš hnědé.

Zlatohlávek zlatý létá se zavřenými krovkami z květu na květ pomocí spodních blanitých křídel, která vysouvá štěrbinou podél krovek. Najdete ho na okrajích lesů, na křovinatých stráních nebo v zahradách, kde vyhledává především rostliny z čeledi mrkvovitých, růže a černý bez.

Mladí zlatohlávci se líhnou většinou v druhé polovině května a po několika dnech se začínají pářit. Oplodněné samičky pak kladou vajíčka do rozkládajícího se organického materiálu a následně hynou. Larvy zlatohlávků tak často najdete v kompostu, kde se živí zbytky rostlin, trouchnivějícím dřevem nebo tlejícím listím. Kuklí se v červnu nebo v červenci. Celý vývoj zlatohlávků však někdy trvá dokonce až 3 roky.

Jak moc škodí zlatohlávek zlatý rostlinám v zahradě

Zlatohlávky zlaté zajímá především pyl a nektar květů, míza stromů a také přezrálé a zahnívající ovoce. Mají redukovaná kusadla, proto květy i plody poškozují jen velmi málo, ale nakousnuté plody může snáze napadnout hniloba.

Pokud se ve vaší zahradě objeví větší množství zlatohlávků zlatých, můžete je ze stromů a květin odstranit jednoduchým setřásáním na připravenou podložku, především v ranních hodinách, kdy mají ještě sníženou aktivitu.

Součástí zahradní říše je i hmyz. Většinou vítaný, ale někdy i škodlivý:

Zdroj: prirodovedci.cz;


Přečtěte si také