reklama

Zlatohlávek zlatý rostlinám neuškodí. Nespleťte si ho ale s nebezpečným listokazem!

Simona Sedláčková
29. května 2021
Možná už jste zlatohlávka zlatého potkali na vlastní zahradě. Rádi chodí mlsat pyl i šťávu z květů růží a občas si i ukousnou z okvětního plátku. Najedení pak často v květech i přespávají. Rostlinám většinou moc neuškodí, pokud se jich na jenom místě nesejde celá parta.
reklama

Pamatujete na broučka zlatohlávka, který se občas mihl vkouzelné knížce našeho dětství? Ano, vknížce Broučciod Jana Karafiáta hrál zlatohlávek jen menší roličku, ale ve skutečnosti se jedná o nepřehlédnutelného broučího krasavce.

Zlatohlávek zlatý (Cetonia aurata)

Zlatohlávek zlatý je nápadně krásný brouk zčeledi vrubounovitých, je veliký 14–20 mm a má kovově zelené krovky snádechem do bronzova. U nás se jedná o nejhojnější druh zlatohlávka. Na první pohled si ho lidé často pletou se škodlivým listokazem, který má krovky spíš hnědé.

Zlatohlávek zlatý létá se zavřenými krovkami zkvětu na květ, pomocí spodních blanitých křídel, které vysouvá štěrbinou podél krovek. Najdete ho na okrajích lesů, na křovitých stráních nebo vzahradách, kde vyhledává především rostliny zčeledi mrkvovitých, růže a černý bez.

Mladí zlatohlávci se líhnou většinou v druhé polovině května a po několika dnech se začínají pářit. Oplodněné samičky pak kladou vajíčka do rozkládajícího se organického materiálu a následně hynou. Larvy zlatohlávků tak často najdete vkompostu, kde se živí zbytky rostlin, trouchnivějícím dřevem nebo tlejícím listím. Kuklí se včervnu nebo včervenci. Celý vývoj zlatohlávků však někdy trvá dokonce až 3 roky.

Jak moc škodí zlatohlávek zlatý rostlinám vzahradě

Zlatohlávky zlaté zajímá především pyl a nektar květů, míza stromů a také přezrálé a zahnívající ovoce. Mají redukovaná kusadla, proto květy i plody poškozují jen velmi málo, ale nakousnuté plody může snáze napadnout hniloba.

Pokud se ve vaší zahradě objeví větší množství zlatohlávků zlatých, můžete je ze stromů a květin odstranit jednoduchým setřásáním na připravenou podložku, především vranních hodinách, kdy mají ještě sníženou aktivitu.

Součástí zahradní říše je i hmyz. Většinou vítaný, ale někdy i škodlivý:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: květrůžerostlinybroukhmyzbarvazelenýzlatohlávek zlatýCetonia aurataměděnýJan Karafiát
reklama