Zahrada

9. května 2020 08:00

Simona Sedláčková

Vysázejte do záhonů se zeleninou květiny a bylinky, které fungují jako rostlinolékaři

Chorobám je vždycky lepší předcházet, než je pak složitě léčit. I na naše záhony můžeme vysadit rostliny, které se o podobnou prevenci umí postarat. Aksamitníky a měsíčky, ale i kopr, máta nebo šalvěj by v žádné zahradě neměly chybět.

Prospěšnost smíšených kultur vzeleninové zahradě je už dávno známá věc. Pojďme si připomenout, jak si mohou rostliny vzájemně pomoci. Správnou kombinací květin, bylin a zeleniny předejdeme nutnosti použít chemické přípravky na ochranu rostlin a zvýšíme pravděpodobnost, že zdravou zeleninu vypěstujeme i bez podobných zásahů.

Je také důležité, dobře si naplánovat rozložení druhů zeleniny na záhonech. Nejlépe nám poslouží pěstební nákresy, které bychom si měli dobře uložit a každým rokem na jaře se do nich znovu podívat. Na záhonech či políčku totiž musíme příbuzné plodiny střídat, aby se předešlo zbytečnému šíření chorob. Nikdy nesázejte stejné nebo příbuzné plodiny na záhony hned za sebou.

Prevence je lepší než léčba. Věta, která platí i na naší zahradě. Které květiny a bylinky bychom tedy měli vysadit do záhonů se zeleninou?

Aksamitník (Tagetes)

Aksamitníky, lidově a mnohem častěji zvané jako afrikány, sami netrpí téměř žádnými chorobami. Naopak se ještě dokážou postarat o své méně šťastné kolegy zrostlinné říše. Blokují totiž vývoj půdních háďátek, která jinak tak ráda napadají brambory, jahody nebo cibuloviny. Pro boj sháďátky byl dokonce vyšlechtěn kultivar aksamitníku rozkladitého snázvem Ground control, který má ještě větší účinnost než běžné afrikány a je vhodný na zelené hnojení.

Dokonce i výskyt plísní je mnohem menší, pokud na záhony mezi rajčata, dýně, okurky nebo brambory vysázíte aksamitníky.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček má podobné účinky, jako aksamitník. Dokáže si poradit sháďátky, mšicemi i slimáky, ale největší účinek má vboji proti plísním. Vysaďte ho proto vblízkosti rajčat, okurek, dýní nebo melounů a brambor.

Heřmánek pravý (Matricaria recutita)

Oblíbený heřmánek je skvělým ochráncem zeleniny před houbovým a plísňovým onemocněním a podporuje její zdravý růst. Heřmánek vysaďte mezi hrách i fazole, salát, špenát nebo celer. Pórku a cibuli pomáhá proti červivosti.

Máta peprná (Mentha piperita)

Máta peprná má jednu nepříjemnou vlastnost, a tou je velká rozpínavost. Jakmile ji do zahrady jednou vysadíte, už se jí nezbavíte a bude se vám rychle rozrůstat. Přesto má i tak velký význam mátu na záhony vysadit. Dokáže odpuzovat od veškeré zeleniny žravé dřepčíky a košťáloviny chrání před běláskem zelným, který by do nich rád nakladl svá vajíčka, ale i molicí. Máta dokáže i ochránit bramborové políčko před nepříjemnou plísní bramborovou.

Máta má svůj význam i vovocném sadu. Vysaďte ji pod třešně, kde odpuzuje vrtuli třešňovou a pod jabloněmi zase pomáhá bojovat sobaleči.

Kopr vonný (Anethum graveolens)

Kopr většině lidí voní, ale to neznamená, že bude vonět i hmyzu. Kopr odpuzuje ze záhonů zeleniny dřepčíky i bělásky, proto ho vysévejte mezi saláty, zelí, květáky, okurky, mrkev, brokolici, ale také mezi jahody a brambory.

Levandule (Lavandula officinalis)

Voňavou levanduli vysaďte na okraj zeleninových záhonů, protože dokáže odpudit celou řadu škůdců, například slimáky, mravence, ploštice i mšice. Levandule nejvíce prospívá jahodám, česneku, květáku, hrášku i fazolím.

Šanta kočičí (Nepeta cataria)

Šanta dokáže odpuzovat od brokolice i od květáku žravé dřepčíky, ale umí ze zeleninových záhonů vyhnat i mravence.

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Řebříček patří stejně jako většina předchozích bylin ksilně aromatickým rostlinám, které dokážou vzahradě odpuzovat běláska zelného, mšice nebo svilušky. Na druhou stranu zase velmi voní užitečnému slunéčku sedmitečnému, které hubí mšice.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Šalvěj dokáže od košťálovin odehnat běláska zelného a od veškeré zeleniny dokonce i slimáky, ale na druhou stranu se špatně snáší sokurkami, cuketami a dýněmi.

Bylinky a některé květiny umí pomáhat s nepříjemným hmyzem i nám, lidem. Nevěříte? Podívejte se na další články:


Přečtěte si také