Durman obecný je plný jedu od listů až po kořeny. Má ale nádherné květy
Většina lidí zná durman, kterému se často říká i andělská trumpeta, jako přenosnou rostlinu vykvétající velkými zvonkovitými květy. Existuje ale také durman obecný, který běžně roste v naší přírodě. Oba druhy jsou silně jedovaté, a tedy velmi nebezpečné.
Durmany (Datura) jsou jednoleté nebo i vytrvalé rostliny z čeledi lilkovitých, které jsou známé nejen krásnými květy, ale i nebezpečnými halucinogenními účinky. Většina ze 14 druhů rodu pochází z Ameriky, ale některé druhy se rozšířily do mnoha koutů světa. U nás můžete celkem běžně v teplejších oblastech potkat durman obecný.
Durman obecný (Datura stramonium)
Odkud k nám durman obecný přicestoval, není úplně jasné, ale daří se mu skvěle téměř všude od tropů po mírné pásmo. Tuto jednoletou rostlinu můžete potkat v nížinách i v podhůří, ale pěstovat ji můžete i na své zahradě.
Durman obecný (Datura stramonium) Zdroj: iStock
Jak poznáte durman obecný
Dorůstá do výšky 50–100 cm, má větvený stonek a zubaté listy. Rostlina samotná je docela nenápadná, dokud se na ní nevytvoří velké, bílé, vonné, oboupohlavné květy s nálevkovitou korunou, které se otevírají vždy až pozdě odpoledne a druhý den ráno uvadají. Durman obecný vykvétá po celé léto od června do začátku října.
Jak vypadá plod durmanu?
Po odkvětu se na durmanu začnou tvořit nápadné ostnaté plody, díky kterým získal některá lidová jména, jako ježkova palice nebo panenská okurka. Někdy se mu říká i andělská trumpeta, máslové semeno, vlčí jablko, mašlák nebo čertova buřina. Uvnitř velkého plodu bývají dvě černá, ledvinovitá semena, jedovatá stejně jako celá rostlina.
Durman obecný (Datura stramonium) Zdroj: iStock
Kde koupit semena a jak ho vypěstovat
Pokud chcete durman obecný pěstovat na své zahradě, na internetu snadno semena nakoupíte. Jejich výsev však vyžaduje trochu zkušeností. Semena durmanu obecného se vysévají koncem ledna. Nejprve však musí projít stratifikací, to znamená, že je musíte asi na 4 týdny uložit do lednice. Semena se vysévají pouze na povrch substrátu a klíčí nezvykle dlouho, obvykle 1–2 měsíce. Mladé semenáčky vysazujte do volné půdy až v druhé polovině května.
Jak durman obecný pěstovat
Durmany všeobecně dávají přednost slunnému umístění, protože v polostínu méně kvetou. Vyžadují středně vlhkou, dobře propustnou půdu bohatou na živiny, především na dusík.
Durman obecný (Datura stramonium) Zdroj: iStock
Durman obecný jako droga
Celá rostlina je vysoce jedovatá, protože obsahuje tropanové alkaloidy, jako hyoscyaminaatropin, L-skopolamin, apoatropin, belladonin, nikotin, flavonolové glykosidy (rutin) a kumarin skopoletin.
Účinky durmanu obecného
Po požití kterékoliv části rostliny nebo jejího semene, dochází k intoxikaci organismu, při větší dávce i k smrti na selhání srdce či přehřátí. Přesto se durman využíval jako tzv. démonická droga. Způsobuje halucinace a vidiny, později delirium.
Ale listy rostliny se využívají i jako droga léčivá. Uvolňují křeče a snižují napětí hladkého svalstva. Využívání této drogy se však v žádném případě nedoporučuje, protože obsah drogy v rostlině je nestabilní a snadno dochází k předávkování. Při častějším užívání také může dojít k trvalému poškození kognitivních funkcí.
Likvidace plevelného durmanu
Někdy se durman dostane nechtěně do zahrady a vzhledem k jeho jedovatosti je to rostlina nežádoucí, především pokud se na zahradě pohybují děti a zvířata. Durman je jednoletá bylina, proto postačí jeho likvidace ještě před dozráním semen.
Durman obecný (Datura stramonium) Zdroj: iStock
Durman metelový (Datura metel)
Vytrvalá rostlina, která se v našich podmínkách pěstuje jako rostlina přenosná. Dorůstá do výšky asi 1,8 m a vykvétá velkými trubkovitými květy v barvách od bílé přes žlutou, oranžovou, meruňkovou po růžovou až fialovou. Celá rostlina je opět prudce jedovatá.
Durman neškodný (Datura innoxia)
Durman neškodný se u nás občas pěstuje jako letnička. Nenechte se však ukolébat jeho jménem, neškodný rozhodně není. Je stejně jedovatý jako všechny ostatní durmany. Slovo neškodný se váže k jeho plodům, které nemají ostny, ale jen krátké bradavičnaté výrůstky.
Durman neškodný (Datura innoxia) Zdroj: iStock
Mini durman (Acnistus australis), zajímavost ze světa rostlin
Jako přenosnou rostlinu můžete u nás pěstovat i kouzelný mini durman (Acnistus australis). Je to okrasný keřík, který bohatě kvete od jara do podzimu modrými květy, které na první pohled připomínají zmenšeninu durmanu, i když rostlina ve skutečnosti mezi durmany (Datura) nepatří.
Mini durmanu vyhovuje písčitohlinitá, dobře propustná půda, pravidelná zálivka a stejně tak pravidelné přihnojování asi jednou za dva týdny. Přezimuje v chladné, ale bezmrazé místnosti. Na jaře potřebuje seříznutí a přesazení do mírně většího květináče. V polovině května můžete mini durman opět přemístit na balkon nebo do zahrady.
Mini durman (Acnistus australis) Zdroj: iStock
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Durman_obecn%C3%BD; https://www.ceskestavby.cz/clanky/durman-jako-zakazany-demon-afrodisiakum-i-andelske-troubeni-27388.html