Nestařec neúnavně kvete od června do října. Dekorativní letnička vynikne v zahradě i na balkoně
Že modrá je dobrá, to stoprocentně platí pro nestařec. Tahle půvabná letnička má sice v repertoáru i barvu růžovou a bílou, modré nestařce jsou ale nejoblíbenější, nejhezčí, nejčastěji pěstované a taky nejtrvanlivější – při déletrvajících deštích květy světle růžových a bílých nestařců rychle hnědnou, modré jsou k nepřízni počasí podstatně odolnější. Dekorativní letnička neúnavně a bohatě kvete od června až do října. Jak nestařec pěstovat?
Nestařec americký (Ageratum houstonianum) nebo taky nestařec mexický (Ageratum mexicanum) je ve své americké domovině trvalka. U nás se pěstuje pouze jako letnička, protože miluje teplo a je citlivá na mráz.
Jak nestařec vypadá
Nestařec je rychle rostoucí trsnatá letnička. Má typicky zaoblené jemně chlupaté listy, které svým tvarem připomínají srdce, a nahloučená květenství drobných modrých nebo růžových či bílých květů. Kvete od června až do prvních mrazů, nové květní stvoly přerůstají ty odkvetlé. Nestařce známe ve dvou základních formách – vysoké a nízké.
Nestařec vysoký se hodí k řezu
Vysoké kultivary (pěstují je spíše profesionální zahradníci) se stonky až 50 cm dlouhými se skvěle uplatní k řezu, ve váze dlouho vydrží. Mladá květenství se dají sušit a pak použít do suchých květinových vazeb a dekorací.
Nestařec nízký je ideální na záhon i do nádob
Na zahrádkách a balkonech vyniknou nízké, zhruba 20 cm vysoké kompaktní kultivary. Jsou vhodné do letničkových záhonů a skalek, na obruby a do truhlíků.
„Modré nestařce se dobře kombinují především se žlutými letničkami, zejména s vitálkou poléhavou (Sanvitalia procumbens) nebo nízkými aksamitníky neboli afrikány (Tagetes). Skvěle ladí také s bílou lobelkou drobnou (Lobelia erinus) nebo štěničníkem neboli iberkou (Bifora) nebo růžovou begonií stálekvetoucí (Begonia semperflorens) čili voskovkou," doporučuje pěstitel Jan Prášil
Pěstování nestařce ze semen
- Semínka nestařce vysévámedo výsevní nádoby na povrch kvalitního výsevního substrátu v druhé polovně února a začátkem března.
- Vysévat pak můžeme do řádku nebo tzv. naširoko, tzn. že semínka rozhodíme po celém povrchu, přitlačíme jemně do substrátu a lehce zalijeme.
- Měli bychom stále sledovat, zda mají rostlinky pro klíčení dostatek tepla, světla a vlhka. Optimální teplota pro klíčení je kolem 20 °C.
- Vzešlé semenáčky s 2 až 3 děložními lístky přepikýrujeme do samostatných květináčků nebo sadbovačů. Pro předpěstování sadby je optimální teplota 15–18 °C.
- Doba předpěstování je 12 až 13 týdnů.
- „Vzrostlé a zdravé sazeničky můžeme vysazovat do nádob nebo na záhony až v druhé polovině května po ledových mužích, když pomine nebezpečí ranních mrazíků," radí J. Prášil.
PŘEČTĚTE SI TAKY: Zářivé gazánie rozsvítí i vaši zahradu. Právě teď je správný čas na výsev této letničky
Nestařec v zahradě
- Sazenice vysazujeme na zájon do sponu 15 až 25 x 25 cm
- Stanoviště by také mělo být světlé a chráněné před silným větrem. Nestařec miluje plné slunce, ale dařit se mu bude také v mírném polostínu.
- Zeminu potřebuje výživnou, dobře propustnou. Zaléváme přiměřeně brzy ráno nebo vpodvečer, kdy slunce ještě nebo už nepálí.
- Zaštipováním a odstraňováním odkvetlých květů podpoříme kvetení.
Pěstování v nádobách
- Nestařec pěstovaný v truhlících potřebuje dobře propustnou zeminu bohatou na živiny, nejlepší je speciální substrát pro pěstování balkonových rostlin.
- Nejvíce bude nestařec prospívat v keramických nádobách, nesmíme zapomenout na drenážní vrstvu.
- Ideální umístění je na jižním nebo jihovýchodní balkonu či terase.
- Dobré je nechat vždy substrát mírně vyschnout a pak teprve zalévat. Přemokření by přineslo uhnívání rostlin.
- Hnojíme jednou až dvakrát za týden speciálním hnojivem pro okrasné balkonové květiny.
- Nestařec vynikne hlavně v sesazovaných nádobách, například s vitálkou poléhavou.(Sanvitalia procumbens) nebo africkou kopřivou (Coleus x blumei).
Zdroj: pěstitel Jan Prášil, cs.wikipedia.org, A-Z encyklopedie zahradních rostlin (Euromedia Group-Knižní klub)