reklama

Jak pěstovat nestařec? Dekorativní modrá letnička vynikne na zahradě i na balkoně

Lenka Valjentová
28. února 2021
Že modrá je dobrá, to stoprocentně platí pro nestařec. Tahle půvabná letnička má sice v repertoáru i barvu růžovou a bílou, modré nestařce jsou ale nejoblíbenější, nejhezčí, nejčastěji pěstované a taky nejtrvanlivější – při déletrvajících deštích květy světle růžových a bílých nestařců rychle hnědnou, modré jsou k nepřízni počasí podstatně odolnější. Dekorativní letnička neúnavně a bohatě kvete od června až do podzimu.
reklama

Nestařecamerický(Ageratumhoustonianum) nebo taky nestařec mexický (Ageratum mexicanum)je ve své domovině ve střední Americe trvalka. Unás se pěstuje pouze jako letnička, protože miluje teplo a je citlivá na mráz.

Jak nestařec vypadá

Nestařec je rychle rostoucí trsnatá letnička. Má typicky zaoblené jemně chlupaté listy, které svým tvarem připomínají srdce, a nahloučená květenství drobných modrých nebo růžových či bílých květů. Kvete od června až do prvních mrazů, nové květní stvoly přerůstají ty odkvetlé.

Nestařec vysoký je fajn do vázy

Nestařce známeve dvou základních formách – vysoké a nízké. Vysoké kultivary (pěstují je spíše profesionální zahradníci) se stonky až 50 cm dlouhými se skvěle uplatní křezu, ve váze dlouho vydrží.Mladá květenství se dají snadno sušit a pak použít do suchých květinových vazeb a dekorací.

Nestařec nízký se hodí na záhon a do nádob

Na zahrádkách a balkonech vyniknou nízké, zhruba 20 cm vysoké kompaktní kultivary. Jsou vhodné do letničkových záhonů a skalek, na obruby a do truhlíků.

Modré nestařce se dobře kombinují především se žlutými letničkami, zejména svitálkoupoléhavou (Sanvitalia procumbens) nebo nízkými aksamitníkyneboli afrikány (Tagetes). Skvěle ladí také s bílou lobelkoudrobnou (Lobelia erinus) nebo štěničníkem neboli iberkou (Bifora) nebo růžovou begoniístálekvetoucí (Begonia semperflorens) čili voskovkou.

5 pravidel předpěstování nestařce

 1. Semínka nestařce vyséváme na povrch kvalitního výsevního substrátu začátkem března.
 2. Vysévat pak můžeme do řádku nebo tzv. naširoko, tzn. že semínka rozhodíme po celém povrchu, přitlačíme jemně do substrátu a lehce zalijeme.
 3. Měli bychom stále sledovat, zda mají rostlinky pro klíčení dostatek tepla, světla a vlhka. Optimální teplota pro klíčení je kolem 20 °C.
 4. Vzešlé semenáčky s 2 až 3 děložními lístky přepikýrujeme do samostatných květináčků nebo sadbovačů. Pro předpěstování sadby je optimální teplota 15–18 °C.
 5. Doba předpěstování je 12 až 13 týdnů.

5 tipů, jakpěstovat nestařec na zahradě

 1. Vzrostlé a zdravé sazeničky můžeme vysazovat do nádob nebo na záhony až vdruhé polovině května po ledových mužích, když pomine nebezpečí ranních mrazíků.
 2. Vysazujeme do sponu 15 až 25 x 25 cm
 3. Stanoviště by také mělo být světlé a chráněné před silným větrem. Nestařec miluje plné slunce, ale dařit se mu bude také v mírném polostínu.
 4. Zeminu potřebuje výživnou, dobře propustnou. Zaléváme přiměřeně brzy ráno nebo vpodvečer, kdy slunce ještě nebo už nepálí.
 5. Odstraněním odkvetlých květů podpoříme další kvetení.

Pěstování v nádobách

 • Nestařec pěstovaný v truhlících potřebuje dobře propustnou zeminu bohatou na živiny, nejlepší je speciální substrát pro pěstování balkonových rostlin.
 • Nejvíce bude nestařec prospívat vkeramických nádobách, nesmíme zapomenout na drenážní vrstvu.
 • Ideální umístění je na jižním nebo jihovýchodní balkonu či terase.
 • Dobré je nechat vždy substrát mírně vyschnout a pak teprve zalévat. Přemokření by přineslo uhnívání rostlin.
 • Hnojíme jednou až dvakrát za týden speciálním hnojivem pro okrasné balkonové květiny.
 • Nestařec vyniknezvláště v sesazovaných nádobách, například s vitálkou poléhavou.(Sanvitalia procumbens)nebo africkou kopřivou(Coleus x blumei).

O pěstování květinby vás mohlo taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama