reklama

Prérijní záhon pro sušší místa na výsluní. Pěstuje šalvěje, mavuně i okrasné česneky

Simona Sedláčková
25. června 2021
Hledáte inspiraci na osazení záhonu na výsluní, který si bude po většinu roku žít vlastním životem a během letní sezony bude zářit pestrými barvami květů? Vytvořte si v posledních letech tolik oblíbený prérijní záhon, plný šalvějí, mavuní, chrastavců, okrasných česneků a ozdobných travin.
reklama

První zahradu vprérijním stylu prý vybudoval známý malíř, impresionista, Claude Monet (1840–1926), který vysazoval květinové záhony přesně tak, jak se mu hodily do jeho obrazůplných barev. Monetova nádherná zahrada se nachází vměstečku Giverny, ve francouzské Normandii. Zahrada však byla příliš náročná na údržbu, proto moderní prérijní záhony už vypadají trochu jinak, ale plošná výsadba rostlin, prolínání a opakování jednotlivých druhů stále zůstává jako základ.

Moderní prérijní záhon má ve výsledku vypadat trochu jako louka, jen složená zkulturních rostlin. Jeden až dva druhy rostlin by měly vždy převažovat a ostatní by je měly vhodně doplnit a podtrhnout jejich krásu. Vzahradě, kterou vám dnes představujeme, hrají prim hlavně nádherné šalvěje a okrasné česnekyve všech odstínech fialové barvy a mavuněvkontrastním červeném odstínu. Drobnější květy chrastavců pak tvoří jemný doplněk, který výrazné mavuně, šalvěje a česneky nijak nezastiňuje. Vzáhonu však najdete i spoustu dalších nádherných květin, kterými se můžete při tvorbě vlastní zahrady inspirovat.

Šalvěj hajní (Salvia nemorosa)

Šalvěj hajní roste i vnaší přírodě, především vteplejších oblastech, vsušších, travnatých porostech. Dorůstá do výšky 40–80 cm, vykvétá od června do července a pro zahradní účely byla vyšlechtěna do mnoha kultivarů kvetoucích nejen fialovou, ale i červenou nebo bílou barvou. Výborně snáší sucho i sluneční úpal.

Mavuň (Centranthus ruber)

Bohatě kvetoucínenáročná trvalka, která pochází zjižní Evropy, Turecka a západního pobřeží Afriky. Díky tomu, že se velmi snadno množí semeny a zplaňuje, ji teď můžete potkat nejen vzahradách, ale i vnaší přírodě. Rostlina dorůstá do výšky asi 50–100 cm, zpodzemního oddenku. Mavuň má nahloučené lodyhy a mírně dužnaté listy, díky kterým výborně zvládá vposledních letechpanující suchá léta.

Okrasný česnek (Allium)

Okrasný česnek vyrůstá do výšky do 20–120 cm z cibule pod zemí, a vytváří dlouhý, pevný a bezlistý stonek s nejčasněji kulovitým květenstvím složeným z desítek jednotlivých květů. Vykvétá během léta vmnoha odstínech fialové, růžové nebo modré barvy. Mnohé druhy příjemně voní, jiné mají typické česnekové aroma. Nejlépe se česneku daří na slunném místě.

Chrastavec (Knautia macedonica)

Chrastavec makedonský je původem zBalkánského poloostrova, ale i vnašich podmínkách se mu daří velmi dobře. Dorůstá do výšky 60–130 cm a vykvétá vplochých až polokulovitých strboulechod července do srpna. Má rád sušší půdu a umístění na plném slunci.

Rozrazil klasnatý (Veronica spicata)

Rozrazil klasnatý pochází zteplejších oblastí Evropy a zAsie. Je nenáročný a vykvétá po celé léto nádherným fialovým, ale i bílým květenstvím. Dorůstá do výšky asi 70 cm a vyžaduje plné slunce a sušší půdu.

Liliochvostec (Eremurus stenophyllusi)

Trvalkavysoká až 200 cmpochází ze stepí střední a jihozápadní Asie. Daří se jí u nás velmi dobře a je naprosto nenáročná. Má ráda slunečná místa a sušší písčité až kamenité půdy. Na zálivku není náročná vůbec.

Jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella)

Jestřábník je nenáročná trvalka, která běžně roste i vnaší přírodě. Můžete ji znát i pod úsměvným názvem myší ouško. Vykvétá od května do července a uplatní se ve skalce, vprérijních záhonech i na suchých zídkách. Jestřábníku vyhovuje hodně slunce a sušší půda.

Agastache

Na slunná stanoviště se hodí i agastache, medonosná trvalka, která pokvete až 5 let a v oblibě ji mají zejména čmeláci.

Prérijní záhony můžete poskládat i z dalších květin:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama