4. září 2023 07:30
redakce Prima LivingZáří na zahradě: Skliďte ovoce i zeleninu, vysejte trávník a ukliďte letněné pokojovky
Září na zahradě: Skliďte ovoce i zeleninu, vysejte trávník a ukliďte letněné pokojovky Zdroj: iStock
V září bývá zahrada nádherně barevná, pozdní trvalky i spousta letniček jsou stále v plném květu. Je tedy na co se dívat, ale stejně tak na vás čeká i velké množství práce. Je čas sklidit a uskladnit úrodu a postarat se o záhony, aby i příští úroda stála za to.
Postarejte se o cibuloviny a hlíznaté rostliny
Jarní cibuloviny potřebují vysadit a ty letní naopak uklidit. Už na konci srpna se mohly vysadit cibule sněženek a bledulí, narcisů, ladoněk, řebčíků, kandíků a sternbergií, ale klidně je můžete vysazovat i na začátku září. Nyní přichází čas na tulipány, okrasné česneky, lilie, ladoníky i ladoničky, křivatce, modřence a snědky.
Září je čas na vysazování cibulovin Zdroj: iStock
Na druhou stranu jsou tu cibuloviny letní, které vyžadují vyndat ze země ven, očistit a uskladnit. Jsou to mečíky, pryskyřníky a begonie. Postarejte se také o cibuloviny, které vám budou zdobit slavnostní stůl o Vánocích. Do květináčů vysaďte preparované cibule pro rychlení.
PŘEČTĚTE SI: Tulipány, narcisy či hyacinty musí na podzim do země. Jak je správně vysazovat
Dvouletky vysaďte na záhony
Pokud jste si v červnu vyseli semena dvouletek, jako jsou hvozdíky, macešky nebo pomněnky, během září je vysaďte na záhony, kde přečkají zimu, aby mohly na jaře vykvést.
Macešky pokvetou krásně na záhonech i v květináčích Zdroj: iStock
V září také můžete vysévat letničky a dvouletky, které mají přezimovat na záhonech (ostrožky, máky) a ve studeném skleníku můžete vysévat další letničky (měsíčky, hledíky), které pak brzy na jaře vysadíte na záhony, kde krásně vykvetou.
Chraňte chryzantémy a jiřinky
Chryzantémy jsou choulostivé na první mrazíky, i když nyní stále krásně kvetou. Můžete je přesadit do květináčů a přenést do skleníků či domů. Nebo je alespoň přes noc chraňte přikrytím lehkou fólií. Stejně tak chraňte v případě prvních mrazíků i jiřinky.
Září na zahradě, plné rozkvětlých květin Zdroj: iStock
Množte trvalky
Trsy trvalek, které už jsou po odkvětu, rozdělte rýčem na menší kusy a přesaďte. V každém odkopku by měly být nejméně tři růstové puky.
Rychle vysejte nový trávník
Do poloviny září ještě můžete založit nový trávník. Počasí by mělo být ještě dostatečně teplé na to, aby semena trav vzešla a mladé rostlinky dostatečně zakořenily, než přijdou mrazy. Na mladou trávu pokud možno celou zimu nevstupujte. Staré trávníky provzdušněte prořezáním.
Přestěhujte letněné pokojovky zpět domů
Většina pokojových rostlin už by se měla vrátit zpět do místností. Dejte pozor, ať si domů nezavlečete nějaké škůdce a choroby. Například třásněnky se na letněných pokojovkách usazují velmi rády.
Skliďte a uskladněte ovoce
Jablka a hrušky skliďte ze stromů a důkladně je, kus po kusu, prohlédněte. Pěkné a nepoškozené plody odrůd vhodných k uskladnění můžete vyrovnat na lísky, nejlépe pouze v jedné vrstvě, a uklidit do sklepa. Ovoce padané a lehce poškozené, tedy vžádném případě nahnilé, ihned zpracujte. Spadané ovoce nikdy nesmí zůstat na zemi pod stromem! Představuje semeniště chorob a škůdců.
Září na zahradě je časem sklizně Zdroj: iStock
Posbírejte ořechy a chraňte stromy
Ořechy se skutečně sbírají ze země! Nikdy je netrhejte přímo ze stromů, zralé jsou až tehdy, když samy padají nebo jdou lehce setřást. Vlašské ořechy očistěte od zbytků zelené kůry a nechte je na slunci důkladně vyschnout.
Na ovocné stromy připevněte lepové pásy, které mají za úkol pochytat hmyz, jehož housenky by se na jaře živily na květech.
Postarejte se o příští úrodu
Po sklizni zeleniny zasejte na záhony jetel, svazenku, řepku či hořčici pro zelené hnojení. Ještě později na podzim nebo brzy na jaře rostliny zaryjete do půdy.
Zdroj: 1000 dobrých rad zahrádkářům, R. Šrot