Pokojové květiny

23. května 2022 06:15

redakce Prima Living

5 nejčastějších chyb při pěstování pokojovek. Co byste nikdy neměli dělat?

Snad každému se někdy podařilo zahubit pokojovku kvůli nesprávné péči. Tyto chyby v péči o rostliny jsou vůbec nejrozšířenější a my se jich nevědomky každý den dopouštíme.

Rádi byste svůj domov obklopili zelenými rostlinami, ale většinou vaše pěstitelské pokusy končí pro zeleň tragicky? Nezoufejte, rozhodně v tom nejste sami.

Rostliny nejsou věci, jsou to živé organismy, které potřebují specifickou péči, proto je dobré s nimi tak i nakládat. Dříve než si domů pořídíte novou rostlinu, zamyslete se nad podmínkami, které u vás panují. Máte spíš vlhčí, nebo sušší vzduch? Co teplota a světlo? Podle těchto faktorů pokojovku do místnosti vybírejte.

1. Přelévání rostlin

Jde asi o nejčastější chybu, kterou děláme často v dobré víře. Bojíme se, aby nám rostlina neuschla, proto se ji snažíme pravidelně dostatečně zalévat, ale to může být právě ta největší chyba.

Pokud se vám zdá, že květina začíná vadnout i přes dostatečné zalévání, rozhodně vodu už nepřidávejte. Rostlina může být promáčená a kořeny začínají hnít. Tyto kořeny odstraňte a pokojovku přesaďte do nové půdy. Zkuste změnit prostředí a dopřát jí trošku tepla a sucha. Především v zimě rostliny nepotřebují velké množství vody. Stačí jednou až dvakrát do týdne zeleň mírně zalít nebo pokropit listy. S hnojivem vždy počkejte až na jaro.

2. Když ztrácí barvu

Příčinou ztráty přirozené barvy může být nadměrné hnojení nebo moc přímého slunečního světla. Pokud se vám tedy zdá, že listy blednou a nejsou správně tmavě zelené, přemístěte rostlinu na jiné místo a s hnojivem šetřete.

Listy žloutnou a odpadávají, i když vám zrovna nejde vodní hospodářství – rostlina má vody buď málo nebo naopak moc.

3. Prach na listech

I listy by se měli čas od času zbavit naneseného prachu. Když zeleň roste venku, vítr a déšť je dokonale očistí a rostliny tak nejsou náchylné na napadení škůdci. Uvnitř místnosti by se však ty vaše deště nedočkaly. Je tedy dobré jim občas déšť a očistnou koupel nahradit.

Rostliny se nebojte osprchovat ve vaně nebo ve sprchovém koutě, vodu použijte vlažnou. Je dobré rostliny také rosit, ale to má spíše než očistný efekt dodat vláhu těm durhům, které pocházejí například z deštného pralesa.

4. Suchý vzduch

Ve chvíli, kdy je v místnosti až moc suchý vzduch, rostlinám se přestane dařit. Listy začnou žloutnout a schnout. Oblíbeným místem, kam lidé rostliny umisťují, je  parapet. A to by mohl být ten největší problém. Proudění teplého vzduchu z topení mnoha rostlinám nesvědčí.

Sucho může způsobit i různé nemoci a rozmnožování škůdců. Pokojová teplota je tedy ideální kolem 20 stupňů. Květiny čas od času celé pokropte rozprašovačem.

5. Přímé sluníčko

Skoro žádná pokojovka nesnese v létě přímé sluníčko. Zkuste jim vybrat takové stanoviště, kde se budou mít šanci před slunečním žárem schovat. Uvidíte, že se jim bude dařit. V zimě tomu je však naopak. Světla je pomálu, a proto můžete rostliny umístit blíže k oknu, aby načerpaly alespoň z toho mála, co nám sluníčko nabízí.

Zdroj: https://sheridannurseries.com/blog/5-common-houseplant-mistakes


Přečtěte si také