Abutilon neboli mračňák je zase v módě. Pokojový javor kvete celý rok a snadno se pěstuje

Abutilon, mračňák, podslunečník či pokojový javor je pokojová rostlina, která kvete spoustou barevných květů skoro po celý rok. Tahle exotická kráska původem z jihoamerických tropických pralesů u nás zdomácněla před více než sto lety. Naše prababičky mračňák milovaly pro nevšední půvab jeho květů, nenáročnost pěstování a rychlý růst. Dnes se pokojový javor opět vrací do módy.

Abutilonu (Abutilon) se říká mračňák, podslunečník či pokojový javor, protože nemá rád přímé slunce a listy má ve tvaru listů javoru. Divoce roste v okrajových houštinách jihoamerických tropických pralesů, kde v přírodních podmínkách kvete celý rok bledě červenými květy.

U nás se abutilony pěstují hlavně jako pokojovky a přenosné rostliny v nádobách v létě venku, v zimě doma.

Mračňáky mají nálevkovité květy podobající se květům ibišku čínského, jsou červené, vínové, růžové, losové, oranžové, žluté, čistě bílé či barevně žíhané. Listy některých kultivarů jsou žlutě panašované.

Jak abutilon doma pěstovat

  1. Mračňák je na pěstování nenáročná rostlina, která nejlépe prospívá při teplotách od 16 do 22 °C, přes zimu postačí 12 až 16 °C.
  2. Mračňák má rád rozptýlené světlo, přímé slunce mu nesvědčí. Nejlepší je umístění blízkosti jižního okna.
  3. Při rychlejších změnách teploty a světla mu začínají opadávat listy i květy.
  4. V bytě abutilonu svědčí vyšší vzdušná vlhkost, takže ho nezapomínáme pravidelně rosit.
  5. Během vegetace pokojový javor pravidelně a vydatně zaléváme, zálivku omezíme, dopřejeme-li rostlině vegetační klid při současné nižší teplotě.
  6. Za plného růstu hnojíme jednou za tři až čtyři týdny tekutým hnojivem, v zimě jen kvetoucí rostliny za vyšší teploty.
  7. Při každoročním jarním přesazování do asi o 1 cm v průměru většího květináče vytvoříme na dně nádoby drenážní vrstvu z keramzitu či kamínků. Zemina je nejlepší směs prosátého vyzrálého kompostu, drnovky, listovky a písku v poměru 2 : 1 : 1 : 1.
  8. V létě prospívá mračňáku letnění na balkoně nebo v zahradě, vyžaduje světlou polohu chráněnou před přímými paprsky slunce, větrem a deštěm.
  9. Rostlina je náchylná na mšice. Jak na mšice vyzrát se dozvíte zde.

Mračňák tvarování a množení

Rostliny vyrostou až do dvoumetrové výšky, ale pokud je budeme pravidelně stříhat, udržíme dlouhověký mračňák menší, silnější, zdravější a košatější. A taky bude bohatěji kvést. Tvarování řezem je nejlepší v předjaří, během února a počátkem března. Mračnák snáší řez podobně jako pokojový ibišek velmi dobře. Příliš tenké a husté výhony odstraníme celé, ostatní zkrátíme zhruba na polovinu až třetinu.

Abutilon množíme na jaře řízkováním vrcholovými řízky, které zakoření při stálé teplotě 20–25 °C ve výsevním substrátu nebo vodě za zhruba tři týdny. Řízky mračňáku si připravíme z odříznutých výhonů při tvarování.

Abutilon x hybridus

Jako pokojové rostliny se u nás pěstují především hybridy Abutilon x hybridus, vyšlechtěné z původních druhů, které nejčastěji rostou při okrajích jihoamerických tropických pralesů. Hybridy mají až 6 cm velké nálevkovité květy bílé, žluté, oranžové, losové, vínové, červené nebo barevně žíhané. Listy jsou velké až 10 cm a svým tvarem připomínají listy javoru. Stejně jako jejich předkové i současné hybridy jsou dlouhověké rostliny, ale jsou košatější a nevytahují se tolik do výšky,

Abutilon pictum

Na žlutooranžových květech je nápadná tmavší žilnatina. Statný keř se dobře pěstuje jako přenosná květina v prostorné nádobě v létě venku, v zimě v bezmrazém, světlém, suchém prostoru s teplotou 5–12 °C. Na pěstování v běžném interiéru je příliš veliký.

Oblíbený je zejména kultivar Abutilon pictum ‚Thompsonii‘ s pestrou žlutozelenou mozaikou na listech.

Abutilon megapotamicum

Mezi sametovou zelení drobných zelených listů visí kouzelné květy v kontrastní červeno-žluté kombinaci, které připomínají lampiony. Rostlina pěstovaná v záhonu snese i vícestupňové mrazy, ale pokud ji pěstujeme jako přenosnou rostlinu v květináči, tak musí na zimu domů, kde přezimuje při omezené zálivce. Abutilon megapotamicum vytváří slabší větve, lze ho vyvazovat a vytvořit stromek, vyvázat k opoře nebo nechat růst přirozeně.

Zdroj:  Encyklopedie pokojových rostlin (Nino Vermuelen), Květiny moje záliba (M. Martišová a kol.), cs.wikipedia.org, magazinzahrada.cz


Přečtěte si také