návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

8 nejkrásnějších kokedam: Jak pečovat o květiny v mechové kouli?

Simona Sedláčková , Vydáno: 10.02.2021
Dnes už zná kokedamy, tedy rostliny pěstované v kulatém balu ze zeminy a mechu, u nás téměř každý, ale jejich historie na našem trhu zase tak dlouhá není. Objevily se tu před pár lety a své obdivovatele si našly velmi rychle. Tak která by se nejlépe vyjímala právě u vás doma?

reklama

Kokedamy pocházejí z Japonska, které je pravlastí i mnohem staršího umění, tedy vytváření bonsají. Výroba bonsají však vyžaduje hodně času a trpělivosti, a proto se jim v dnešní době věnuje už jen málokdo. Na druhou stranu kokedamy, které z bonsají původně vycházejí, splňují všechny požadavky pro uspěchanou dobu, ve které žijeme. Péče o ně totiž není vůbec složitá.

Původně se v kokedamách pěstovaly právě bonsaje, ale dnes se v mechových koulích, jak zní doslovný překlad z Japonštiny, pěstují běžné pokojové rostliny. Koule se buď zavěšují na niti do prostoru, nebo se staví na ozdobné talířky. V obou případech je péče o kokedamy stejná a liší se spíše podle druhu použité rostliny.

Pořiďte si kokedamu nebo aerárium

Pěstovat pokojovky můžete i bez květináče. Pořiďte si kokedamu nebo aerárium

Kokedamy jsou připravené ze směsi českých a japonských substrátů.

Zařiďte si zahradu ve vašem interiéru

Jak zalévat kokedamu

Celý mechový bal ponořte na malou chvilku do misky s odstátou vodou, pak nechte kokedamu okapat a vraťte ji zpět na původní místo, tedy na talířek nebo zavěste do prostoru. Četnost namáčení se liší podle druhu rostliny a některé mají navíc rády i rosení listů.

1. Nenáročná guzmanie

Guzmanie jazýčkovitá má ráda dostatek světla, ale ne přímé sluneční záření. Zalévat ji můžete přímo do listové růžice jako téměř všechny bromélie, mezi které patří. Má ráda také občasné rosení listů.

Nenáročná guzmanie
Autor: fler.cz/green-planets Nenáročná guzmanie

2. Oblíbená tlustice

Tuhle sukulentní rostlinu najdete snad v každé domácnosti. Má ráda světlé až slunečné stanoviště, mírnou zálivku, kterou v zimě ještě více omezte. Během léta ji můžete i letnit na balkoně.

Oblíbená tlustice
Autor: dekor-kytka.cz Oblíbená tlustice

3. Kvetoucí toulitka

Tahle květina vám při správné péči vydrží kvést hodně dlouho. Vyžaduje zálivku jednou týdně, odstátou vodou pokojové teploty. Má ráda vyšší vzdušnou vlhkost a rosení listů. Kapky vody však nesmí dopadnout na květy.

Kvetoucí toulitka
Autor: kokedamy.cz Kvetoucí toulitka

4. Zajímavý fíkus

Méně tradiční druh fíkusu, Ficus microcarpa, má rád vyšší vzdušnou vlhkost, rosení listů a zálivku asi jednou týdně, vždy až po mírném vyschnutí balu. Po celý rok vyžaduje umístění na světlém místě bez dopadu slunečních paprsků. Nesnáší průvan!

Zajímavý fíkus
Autor: zahradananiti.cz Zajímavý fíkus

5. Dlouhověká sloní noha

Nolina, kterou většinou všichni znají spíše pod názvem sloní noha, je nenáročná pokojová rostlina, která má ráda světlé stanoviště, střední zálivku a rosení listů. V létě ji můžete umístit na balkon nebo terasu.

Dlouhověká sloní noha
Autor: dekor-kytka.cz Dlouhověká sloní noha

6. Sukulentní haworthia

Ideální rostlina i do sušších panelákových bytů. Vyžaduje hodně světla, ale ne přímé sluneční paprsky, které by mohly rostlinu popálit. Během letních měsíců ji můžete umístit i ven na chráněné stanoviště. Na jaře a na podzim snese běžnou zálivku, asi jednou týdně, v zimě a v létě zálivku omezte.

Sukulentní haworthia
Autor: Fler.cz/Kokedamy Sukulentní haworthia

7. Nádherná africká fialka

Nenáročná pokojovka, která nemá ráda jen dvě věci. Vodu, která by jí zmáčela chlupaté lístky a sluneční paprsky, které by zase mohly listy popálit. Jinak je velmi nenáročná a nevadí jí ani velmi suchý vzduch bytů v panelových domech.

Nádherná africká fialka
Autor: zahradananiti.cz Nádherná africká fialka

8. Stálezelený asparágus

Asparágus má rád vyšší vzdušnou vlhkost a substrát v mechovém balu by neměl nikdy vyschnout. Jinak upřednostňuje stanoviště na světlém místě bez přímého slunečního záření a běžnou pokojovou teplotu.

Stálezelený asparágus
Autor: kokedamy.cz Stálezelený asparágus

Prima tip

Kokedamu si můžete vytvořit i sami s pomocí soupravy na výrobu kokedamy, která obsahuje vše potřebné. Jenom rostlinku si k ní musíte vybrat a pořídit!

Souprava na výrobu kokedamy
Autor: fler.cz/green-planets Souprava na výrobu kokedamy

sim

reklama

Článek je zařazen v: kokedama , pokojovky , pokojové , rostliny , květiny , pěstování , péče , zálivka

reklama

Přečtěte si také