návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 rostlin, které mají superschopnosti. Zvládneme je vypěstovat i doma

Aktualizováno: 08.10.2020
Rostliny se superschopnostmi 9
Autor: istock.com Rostliny se superschopnostmi 9
Pokojové rostliny často nejsou pouhou dekorací. Zvládnou toho mnohem více než jen ozdobit byt. Podívejte se na pokojovky a byliny, které bychom měli mít doma. Pročistí nám vzduch, stanou se pomocníky v kuchyni a zpříjemní prostředí.

reklama

Pusťte se do pěstování. Někdy to bude opravdu jednoduché. Takovou řeřichu zvládne vypěstovat každý. O něco složitější bude péče o tropické rostliny, ale jejich schopnosti vám vše vynahradí. 

Aloe vera

Začneme klasikou, kterou by doma měl mít každý. Tahle rostlina pověstná svými léčivými účinky se stane ideálním obyvatelem prosluněné terasy nebo balkonu. V zimě ji ale musíme schovat dovnitř. Její nedocenitelnou superschopností je zklidnění popálenin od slunce. To se bude hodit i v českém létě. Stačí uříznout jeden z jejích listů a jeho obsahem potřít postižené místo.

Aloe vera nám pomůže zklidnit popálenou pokožku
Autor: istock.com Aloe vera nám pomůže zklidnit popálenou pokožku

Orchidej

Jedny z nejkrásnějších pokojových rostlin jsou sice nevyzpytatelné (někdy kvetou prakticky bez péče, jindy uhynou velice rychle), ale jejich vzhled zlepšuje náladu. Vnášejí do našich bytů exotiku a uklidňují nás. Vždy je potřeba mít doma něco krásného, orchidej to zajistí.

Jak mít krásné orchideje?

Utrápíte každou orchidej? Přinášíme manuál, aby vaši péči přežila v plném květu

Orchideje jsou úžasnou ozdobou domova

5 nejkrásnějších orchidejí: Vypěstujte si je doma. Jak na to?

Zelenec

Klasická pokojovka, která má schopnost vyfiltrovat až 90 procent oxidu uhličitého ze vzduchu. Stane se tak skvělým čističem ovzduší v domácnosti. Není nijak náročná, může se poměrně rychle rozrůst a nepotřebeí moc světla.

Pohlcuje oxid uhličitý a čistí vzduch
Autor: istock.com Pohlcuje oxid uhličitý a čistí vzduch

Aglaonema

Pokojová rostlina se žíhanými listy dokáže pohlcovat pachy, proto se hodí zejména do bytů, kde žijí kuřáci. Jen na ni ale dejte pozor v kombinaci s domácími zvířaty, je totiž mírně jedovatá. Zvláště kočky by ji mohly okusovat. Vážné riziko nehrozí, ale zvířata by se mohla přiotrávit.

Pohltí pachy v domech kuřáků
Autor: istock.com Pohltí pachy v domech kuřáků

Chrysalidokarpus nažloutlý

Strašné jméno, které si ale rádi zapamatujete. Na rozdíl od tilandsie se tahle rostlina báječně hodí do suchých interiérů, kterým dodá vlhkost. NASA ji dokonce společně se zelencem a aglaonemou zařadila na seznam rostlin, které skvěle čistí vzduch. Jediný její problém je, že se dokáže pořádně rozrůst a spotřebuje poměrně dost vody.

Tahle palma úžasně čistí vzduch
Autor: istock.com Tahle palma úžasně čistí vzduch

Tilandsie

Tahle divoká kráska pochází z teplých oblastí Ameriky, kde jí roste přes pět set druhů. Zvládne i naše domácí prostředí. Je exotická, mnohdy připomíná mix mezi kaktusem a aloe vera. V čem tkví její superschopnost? Žije bez zeminy a vyhovují jí vlhčí prostory, protože si bere vláhu ze vzduchu. Můžete ji přidělat téměř k jakémukoli povrchu, ideální je kus kůry. Nezalévá se, jen se rosí rozprašovačem. Inspiraci, jak si pohrát s tilandsií a pěstovat ji třeba ve vodovodním kohoutku, najdete ZDE.

Nepotřebuje květináč a poslouží i jako skvělá dekorace do moderních interiérů
Autor: istock.com Nepotřebuje květináč a poslouží i jako skvělá dekorace do moderních interiérů

Zázvor

Jeho obliba stoupá. Kořen si můžeme pořídit v supermarketu a využít ho prakticky kdykoli. V zimě se z něj dají připravovat účinné čaje proti nachlazení, nápoj můžeme pít i jako prevenci. V létě ho přidáváme do pokrmů nebo děláme zázvorovou limonádu. Zázvor navíc můžete snadno pěstovat doma.

Zázvor

ZÁZVOR: Návod, jak si doma vypěstovat nekonečnou zásobu

Co je vlastně zázvor?

Je zázvor ovoce, zelenina, bylina, nebo koření? Odpověď vás překvapí

Bazalka

Všestranný pomocník v kuchyni, kterého opravdu využijete. Pokud nejste zkušenými pěstiteli, můžete si vždycky pořídit bazalku v supermarketu a sníst ji, než uschne. Dá se ale vypěstovat a mít jeden její květináč na kuchyňské lince se vyplatí. Podorbný článek o bazalce najdete na Prima Fresh.

Všestranný pomocník v kuchyni
Autor: istock.com Všestranný pomocník v kuchyni

Kaktusy

Jedny z nejoblíbenějších pokojovek jsou ideální pro nezkušené pěstitele, kteří si nevzpomenou, že by měli rostliny zalít. Kaktusy původem z pouštních oblastí tak krásně doplní interiér bez toho, abychom se museli strachovat, že je za chvíli vyhodíme. V tom je jejich neocenitelná superschopnost. Jsou tak nenáročné.

Kaktusy jsou velice odolné
Autor: istock.com Kaktusy jsou velice odolné

Řeřicha

Je to snad nejméně náročná rostlina vůbec. Postačí nám miska, vlhká vata a pár dní, než semínka vyklíčí. Řeřicha zajistí přísun důležitých vitamínů a látek během zimního období. Obecně klíčky jsou velice zdravou potravinou. Podrobný návod, jak nakličovat a jak klíčky využít, jsme přinesli níže:

Nakličování je jednoduchý způsob, jak doma pěstovat

Klíčky a výhonky: Jak správně nakličovat a sklízet tenhle zdravý zázrak

Řeřicha

ŘEŘICHA: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

reklama

Článek je zařazen v: pokojovky , pokojové rostliny , zázvor , tilandsie , orchidej , řeřicha

reklama

Přečtěte si také