reklama

Zimní pěstování aromatických bylin a koření doma za oknem: Zkuste bazalku, mátu či tymián

Lenka Valjentová
11. prosince 2019
Bylinky a koření jsou v zimě krásnou, svěže vonící pokojovou květinou a jedinečnou ingrediencí do jídla. S jejich zimním pěstováním doma to ale není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Připravili jsme pro vás základní pravidla, jak v zimě pečovat o aromatické bylinky na okenním parapetu.
reklama

Většina aromatických bylin a koření, které si u nás v zimě pěstujeme jsou letničky či trvalky, pochází ze Středomoří, kde mají pro svůj růst optimální podmínky.

„Přes léto jsou zvyklé na vysokou intenzitu světla a teplo. Zimu letničky přečkají coby semena, trvalky ve vegetačním klidu. Venku v přírodě je vždycky nižší intenzita světla doprovázena poklesem teploty. A v tom je onen zakopaný pes – doma totiž méně světla neznamená také nižší teplotu, ba právě naopak, a proto jsou rostlinky neduživé a typicky nevoní," vysvětluje šlechtitel a pěstitel Jan Prášil. Když se vám podaří tento zásadní problém odstranit nebo alespoň minimalizovat, máte skoro vyhráno.

Jaké byliny a koření v zimě doma pěstovat

Bylinám se na okenním parapetu většinou dobře daří. Pro zimní pěstování v bytě volte zásadně kompaktní odrůdy například těchto bylin a koření:

Ne všem bylinkám a koření se ale za oknem v zimě líbí. Například koriandr nebo kopr po seříznutí v zimě špatně obrážejí a většinou uhynou.

Čerstvou petrželku si nejlépe zajistíte z vyrytých kořenů v dostatečně hlubokém květináči. Výsev naťové petržele naťové kadeřavé i hladkolisté v bytových podmínkách nikdy nepřinese dobrou úrodu.

Stejné je to s pažitkou – vyryjte část trsu ze záhonu, sestřihněte listy a zasaďte do květináče. Jestli chcete přenést domů rostliny, které jste pěstovali na balkoně či zahradě, připravujte je na bytové podmínky postupně. Umístěte je na dva týdny do polostínu, pak na další dva týdny do hlubšího stínu. Když se i v těchto podmínkách začne objevovat růst nových listů, jsou připraveny. Tento postup je skvělý např. u rozmarýnu, tak zajistíte aby vám přes zimu neuschl.

Pravidla zimního pěstování bylin a koření v bytě

  1. Byliny vyžadují 4 až 5 hodin přímého slunečního svitu denně. Postavte je proto na nejsvětlejší okno v bytě, nejlépe s jižní nebo východní či západní orientací. Severní okno vynechte, je pro pěstování nevhodné.
  2. Bylinám a zelenému koření pěstovaným vzimě za oknem svědčí teplota od 16 do 18 °C.
  3. Byliny zalévejte až tehdy, když je povrch substrátu suchý. Nebojte se zkusit vlhkost zeminy prsty – vaše prsty jsou nejlepším vlhkoměrem. Zalévejte raději méně často a více, nikdy nenechávejte přebytečnou vodu stát vmisce. Přemokření vede khnilobě kořenů a může způsobit uhynutí rostlinky.
  4. Při pěstování v květináčích jsou nároky na výživu vyšší než na záhonu. Poloviční dávka, kterou běžně hnojíte pokojové květiny, je pro byliny dostatečná. Přihnojujte pouze v době vegetativního růstu.
  5. V květináči je kořenový systém bylin a koření choulostivější než venku na zahradě a vyžaduje substrát skutečně kvalitní. Základní podmínkou je dobrá propustnost, vyplatí se přidat i do kupovaného substrátu část agroperlitu, hrubého písku či jemného štěrku.
  6. Květináče z pálené hlíny jsou pro pěstování bylin vhodnější než plastové, protože umožňují prostup vzduchu do kořenového systému rostliny a kořeny v nich jsou méně náchylné k zahnívání. Při pěstování v plastu pečlivěji vyberte propustný substrát. Zajistěte dostatečný počet a propustnost drenážních otvorů, aby mohla přebytečná voda při zálivce rychle odtéct.
  7. Přes zimu až do jara sbírejte u bylin a koření pěstovaných doma pouze vrcholky výhonů – opatrně je zaštipujte. Přílišné seříznutí rostliny může vést k uhynutí. Výjimkou jsou petrželka, kde sbírejte celé stonky, a pažitka, u které se listy rovněž nebojte hlouběji seříznout.

Bylinky v květináči z obchodu

Bylinky v květináčích nabízené v potravinových marketech jsou určené k přímé spotřebě, nikoli k dalšímu pěstování.Jsou pěstovány ve sklenících tak, že v nádobě roste často několik desítek rostlinek a na trhu jsou pak expedovány v optimálním termínu, kdy mají dostatek listové hmoty. Uchovat je doma bývá problém. Semenáčky nejsou dostatečně pevné a otužené, aby vydržely podmínky bytu. Třeba koupená bazalka by se musela rozsadit do jednotlivých květináčků, aby se mohla dlouhodobě pěstovat," objasňje Jan Prášil.

Mšice a svilušky jsou problém

Mšice a svilušky bývají u bylin pěstovaných v bytě dost velký problém. Můžete sice použít přípravky na ochranu rostlin, ovšem pak je sklizeň natě dost problematická. Proti škůdcům na zelené koření můžete zkusit domácí bylinné přípravky. Možná nezaberou okamžitě, ale neuškodí rostlinám a působí jako prevence.

Proti mšicím funguje kopřiva, protože obsahuje kyselinu křemičitou, které pomáhá vítězit nad tímto hmyzem. Zhruba 25 g sušené kopřivy zalijte 1 litrem studené vody, zakryjte a nechte 2–3 dny macerovat. Napadenou rostlinu roztokem postříkejte.

Svilušky odpuzuje heřmánkové aroma. Zhruba 12lžic heřmánku zalijte 1 litrem vroucí vody. Zakryjte a nechte nejméně 12 hodin vyluhovat. Sceďte, zřeďte vodou (v poměru 1 : 5) a roztokem omývejte listy po 3 dnech po dobu 3 týdnů. Když se škůdci vymknou kontrole, raději začněte snovými, zdravými rostlinami.

Zdroje: šlechtitel a pěstitel Jan Prášil, Bylinková zahrádka (Burkhara Bohne)

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama