Zahrada

1. června 2020 11:11

Markéta Zídková

Růže voní, ale hlavně léčí! Využijte jejich sílu, připravte si čaj i marmeládu

Kvůli svému vzhledu jsou královnami zahrad, ale jejich skvělé vlastnosti oceníte i v péči o svou krásu a zdraví.

Růže nechybí téměř v žádné zahrádce, najdete je i v parcích, zplaněné pak na loukách i v lese. Kdo nemá zahrádku, může růži pěstovat v květináčích. Rozšířily se k nám zřejmě z jihovýchodní Asie, v evropské přírodě pak z nich začaly vznikat různé planné odrůdy, ze kterých si lidé vybrali ty vhodné a zajímavé a začali je vědomě pěstovat a křížit. První kultivary tak vznikly asi před dvěma sty lety, nyní se jejich množství počítá na desítky tisíc.

Proč má růže každý rád

Důvodů, proč je má téměř každý rád a téměř každý je pěstuje, je mnoho, ale nejdůležitější jsou jistě jejich veliké květy, nádherná vůně, malá náročnost a velká přizpůsobivost rozmanitým přírodním podmínkám. Růže zvládne pěstovat i zahradník amatetér a výsledek bude krásný.

Růže jako lék

Kromě váz a kytic mají růže další využití, na které se často zapomíná. Růže, nejčastěji se pak uvádí rosa centifolia - růže stolistá, jsou silné antivirotikum, mají antibakteriální, antimikrobiální a antimykotické účinky. Čaj z rostliny napomáhá funkci močového měchyře a a má skvělé antioxidační účinky, protože eliminuje tvorbu volných radikálů. Tyto účinky ocení zvláště diabetici, výsledkem popíjení nápoje může být až dokonce snížení hladiny cukru v krvi.Léčivé jsou okvětní plátky – nejvíce ty s tmavočerveným zabarvením, které obsahují množství cenných flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin. Používají se i květy bílé, které obsahují zase větší množství hojivých slizových látek.

Připravte si čaj

Nejjednodušším způsobem, jak využít sílu růží, je čaj. Jednu vrchovatou lžičku podrcených růžových okvětních plátků louhujte čtvrt hodiny v horké vodě, která už prošla varem. V létě připravujte čaj z lístků právě utržených, na zimu si nasušte do zásoby.

Uvařte si sirup

Dvě hrsti sušených růžových okvětních lístků vložíme do nádoby a zalijeme půl litrem vroucí vody. Přikryjeme a necháme 24 hodinstát. Poté tekutinu scedíme, krátce pod pokličkou povaříme a smícháme se stejným množstvím medu. Uchováváme v chladu a temnu. Denně užíváme 2 až 4 lžíce sirupu, nejlépe zředěného vodou.

Marmeláda pro fajnšmekry

Nasbírejte si okvětní lístky z deseti růží, mohou být i plané. Omyjte je, nechte oschnout a nasypte do sklenice. Přidejte půl lžičky kyseliny citronové a zalijte deci vroucí vody a nechte stát v chladu a temnu 24 hodin. Další den přeceďte přes jemné sítko a smíchejte s cukrem v poměru 1 díl růžové šťávy na 1,5 dílu cukru. Okvětní plátky rozložte na talířek a posypte 200 gramy cukru. Nakonec květy i šťávu s cukrem smíchejte a jemně utřete, pro jemnější výsledek můžete použít tyčový mixer. Přelijte do malých sklenic, uchovávejte v chladu. Marmeláda je konzervovaná cukrem. Po otevření spotřebujte do sedmi dnů.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také