Zahrada

11. září 2023 07:07

Lenka Valjentová

Jeřáb oskeruše je prastarý ovocný strom s léčivými účinky. A na Slovácku má i své muzeum

Možná jste o jeřábu oskeruši ještě nikdy neslyšeli, a přesto je tenhle velkolepý ovocný strom s léčivými účinky jedním z nejstarších, nejkrásnějších a největších v Evropě. V Tvarožné Lhotě má i své vlastní muzeum. Plody, kterým se říká oskeruše nebo oskoruše, se na podzim v době sklizně podobají malým jablkům nebo hruškám a mají žlutozelenou až oranžovočervenou barvu. Chutnají trpce, a proto se musí nechat zhniličkovatět, tedy uležet.

Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica), zkráceně oskeruše patří mezi staré evropské ovocné dřeviny. Jde o nejmohutnější druh jeřábu s největšími plody. Mohutný opadavý listnatý strom dorůstá do výšky až patnácti metrů, v lese pak až třiceti metrů. Je odolný a dožívá se několika set let. Jeden vzrostlý strom může dát úrodu až několika set kilogramů chutných plodů. Stromy ale neplodí každý rok. Větší úroda bývá tak jedenkrát za dva až tři roky.

U nás se jeřáb oskeruše vyskytuje hlavně na Slovácku od Vizovické vrchoviny až po Pálavské vrchy, najdeme ho i v Českém středohoří. Na Strážnicku údajně rostou největší oskeruše na světě. V Tvarožné Lhotě nedaleko Strážnice má jeřáb oskeruše i své vlastní muzeum a dvakrát ročně se zde pořádá Slavnost oskeruší (duben) a Oskorušobraní (září).

PŘEČTĚTE SI TAKY: Vysaďte si na zahradu jeřáb moravský sladkoplodý a sklízejte zdravé plody plné vitaminu C

Jak vypadají oskeruše

Jeřáb oskeruše kvete na jaře bílými květy a na podzim v době sklizně je obsypaný různě velkými, zbarvenými a tvarovanými plody – malvicemi. Oskeruše se podobají buď malým jablíčkům, nebo hruštičkám a mají žlutozelenou až oranžovočervenou barvu. V jednom plodu bývají nejčastěji dvě semínka, podobná jablečným. Oskeruše jsou velké okolo 3 cm a mohou vážit až kolem 18 g.

Jak chutná oskeruše

V září oskeruše postupně opadávají na zem. Chuť čerstvě opadlých oskeruší není obvykle vůbec příjemná, je hořká a trpká. Hodně záleží na tom, v jaké fázi zralosti plod ze stromu opadne. Tvrdé zelené plody jsou téměř nejedlé.

Chuť plodů je sladkokyselá, díky tříslovinám hořká, trpká až svíravá, a proto plody pro přímou konzumaci i konzervaci necháme zhniličkovatět, tedy uležet, dokud nezhnědnou. Pak jsou příjemně sladké, aromatické, šťavnaté.

Jak oskeruše zpracovat

Plně zralé plody je možné po uležení jíst bez jakékoliv další úpravy. Připravují se z nich kompoty, marmelády, sirupy, likéry nebo věhlasná pálenka oskerušovice. Jedná se o jeden z nejcennějších a nejdražších destilátů, neboť plodících ovocných stromů je poměrně málo a příprava  je velmi pracná.

Zralé oskeruše sušíme podobně jako švestky v sušičce nebo horkovzdušné troubě, mírně pootevřené. Plody oskeruší zůstávají i po usušení uvnitř mírně vláčné, při rozlomení už ale není patrná žádná volná tekutina. Sušené plody poslouží jako základ čaje. Můžeme je umlít či nadrtit a používat k ochucování jídel jako staročeskou pracharandu z hrušek.

Oskeruše účinky

Plody jeřábu oskeruše jsou bohaté na bílkoviny, vitaminy (hlavně A a C) a minerální látky, organické kyseliny, pektiny a třísloviny (tanin). „Jejich léčivých schopností se v lidové medicíně využívá hlavně při střevních potížích – oskeruše se během napoleonských válek používaly na žaludeční a střevní potíže, sušené plody především na léčbu průjmů, zatímco čerstvé právě naopak, protože mají projímavé účinky,“  uvádí bylinkář Martin Kolár.

Oskeruše se osvědčily také při revma a horečce, jsou dobrým lékem při nachlazení. „Macerované přes noc v medu (užíváme 1 lžičku třikrát denně) jsou skvělým pomocníkem při léčbě chorob z nachlazení, při potížích s trávením doporučuji užívat tinkturu, 1 lžičku (to je zhruba 20 kapek) třikrát denně před jídlem,“ radí bylinkář.

Tinktura z oskeruší

Ingredience

  • plně zralé oskeruše
  • vodka, slivovice či jiná ovocná pálenka

Postup

Zhniličkované oskeruše narovnáme do uzavíratelné sklenice, pomačkáme a zalijeme je alkoholem tak, aby byly všechny ponořené minimálně 0,5 cm pod hladinou. Uzavřeme a necháme asi měsíc macerovat, každý druý den protřepeme. Pak scedíme přes husté sítko, pláténko nebo kávový filtr.

Použití

Při trávicích potížích užíváme 20 kapek třikrát denně před jídlem.

MOHLO BY VÁS ZAJMAT: Jak sklízet a zpracovat céčkem nabitý rakytník. Z oranžových plodů udělejte olej, kapky nebo sirup

Marmeláda z oskeruší

Ingredience

  • asi 1 kg zralých oskeruší
  • kůra z 1 citronu
  • asi 700 g želírovacího cukru
  • 1 lžička mleté skořice
  • 2 lžíce rumu

Postup

Zralé zhniličkované oskeruše omyjeme, nakrájíme a rozvaříme v troše vody na kaši. Směs propasírujeme přes řídké sítko. Přidáme želírovací cukr (rozvařené oskeruše a želírovací cukr v poměru 1: 1), citronovou kůru a za stálého míchání povaříme 3 až 5 minut. Přidáme citronovou kůru, skořici a rum. Horkou zavařeninu naplníme do nahřátých sklenic, postavíme na víčko a necháme vychladnout. Hodí se na dezerty, palačinky, zmrzlinu nebo jako náplň do buchet.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.org,  lesycr.cz, tvarozna-lhota.cz


Přečtěte si také