návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Šípky pomáhají při nachlazení a přivolávají věčnou lásku. Využijte jejich sílu

Lenka Valjentová , Vydáno: 24.09.2021
Sbírejte šípky a využívejte jejich skvělé účinky! Pijte šípkový čaj nebo si udělejte sirup, džem a proslulou šípkovou omáčku
Autor: iStock Sbírejte šípky a využívejte jejich skvělé účinky! Pijte šípkový čaj nebo si udělejte sirup, džem a proslulou šípkovou omáčku
Není snad nic jednoduššího než vyrazit do podzimní přírody a nasbírat si červené šípky. Jsou krásné, takže je můžeme využít do podzimních dekorací, ale my vám povíme o jejich účincích na zdraví. Šípky jsou ceněným zdrojem přírodního vitaminu C, zvyšují odolnost proti chorobám z nachlazení, únavě a stresu, snižují hladinu cholesterolu či pomáhají při ledvinových a močových potížích. Poradíme, kdy je sbírat, jak je sušit, jak správně připravit čaj nebo si udělat sladký sirup, skvělý džem či proslulou šípkovou omáčku.

reklama

Šípky, červené plody plané růže šípkové (Rosa canina) jsou odnepaměti ceněným přírodním lékem a ani 21. století na tom nic nezměnilo.

„Šípky znali a jejich léčivé účinky využívali již lidé v mladší době kamenné," říká bylinkář Martin Kolár a pokračuje: Červené plody jsou plné zejména vitaminu C, organických kyselin a tříslovin. Dlouhodobé užívání snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zpevňuje cévy a zlepšuje látkovou výměnu, působí močopudně. Osvědčilo se také podávání šípkového čaje při ledvinovém a močovém písku a kaméncích.“  

Odvar ze šípků má osvěžující, posilující a povzbuzující účinek, zejména při únavě a stresu nebo pro zvýšení odolnosti proti chorobám z nachlazení. Účinně dezinfikuje a uklidňuje zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu.

Sbírejte šípky a využívejte jejich skvělé účinky! Šípky, červené plody plané růže šípkové (Rosa canina) jsou odnepaměti ceněným přírodním lékem a ani 21. století na tom nic nezměnilo
Autor: iStock Sbírejte šípky a využívejte jejich skvělé účinky! Šípky, červené plody plané růže šípkové (Rosa canina) jsou odnepaměti ceněným přírodním lékem a ani 21. století na tom nic nezměnilo

Co s šípky

Šípky jako přírodní lék doporučuji sbírat v době největší zralosti (přelom září a října), za sucha, tvrdé a ještě před mrazem. Po utržení je nejlepší každý šípek podélně rozříznout a rychle usušit při teplotách 60–80 °C. Správně usušené šípky mají oranžovou až tmavohnědou barvu, slabou ovocnou vůni a nakysle sladkou a svíravou chuť,"  vysvětluje bylikář. Zásoby šípků každý rok obnovujeme, protože loňské už nemají prakticky žádné léčivé účinky.“

Sbírejte šípky a využívejte jejich skvělé účinky! Šípky jako přírodní lék se mají sbírat v době největší zralosti (přelom září a října), za sucha, tvrdé a ještě před mrazem.
Autor: iStock Sbírejte šípky a využívejte jejich skvělé účinky! Šípky jako přírodní lék se mají sbírat v době největší zralosti (přelom září a října), za sucha, tvrdé a ještě před mrazem.

Léčivé recepty z šípků:

Šípkový čaj

Ingredience

 • 2 lžíce rozdrcených sušených šípků
 • 500 ml studené vody

Příprava

Drcené šípky zalijeme studenou vodou a necháme hodinu macerovat, pak směs přivedeme k varu a necháme 10–15 minut vyluhovat. Čaj můžeme připravit i tak, že šípky necháme macerovat přes celou noc a před pitím výluh zahřejeme tak, abychom ho mohli pít. 

Při použití drcených šípků na čaj je nutné směs přefiltrovat přes pláténko, abychom odstranili nežádoucí dráždivé chloupky. Čaj pijeme vlažný, můžeme osladit medem.

Sbírejte šípky a využívejte jejich skvělé účinky! Odvar ze šípků má osvěžující, posilující a povzbuzující účinek, zejména při únavě a stresu nebo pro zvýšení odolnosti proti chorobám z nachlazení.
Autor: iStock Sbírejte šípky a využívejte jejich skvělé účinky! Odvar ze šípků má osvěžující, posilující a povzbuzující účinek, zejména při únavě a stresu nebo pro zvýšení odolnosti proti chorobám z nachlazení.

Posilující šípkový sirup

Ingredience

 • 600 g zralých šípků
 • 1 l vody
 • asi 800 g cukru
 • 2 lžičky medu
 • šťáva z asi 1 citronu

Příprava

Šípky očistíme, opláchneme a nahrubo nadrtíme. Zalijeme studenou vodou a zakryté necháme přes noc macerovat. Druhý den šípky i s vodou zahřejeme, ale nesmí se vařit!!! Pak scedíme nejprve přes sítko a potom ještě jednou přes plátno, aby se do sirupu nedostal ani chloupek. Přisypeme cukr v poměru 1 díl tekutiny: 1 díl cukru. Opatrně zahříváme (opět nesmíme vařit), dokud se cukr nerozpustí. Sejmeme. Pak přidáme med a citronovou šťávu. Sirup necháme vychladnout a přelijeme do sklenic. Uchováváme v lednici. Užíváme jako prevenci chorob z nachlazení buď po lžičkách (třikrát až čtyřikrát denně jednu) nebo ve vodě či v čaji.

Odborníci je řadí k super potravinám. Přitom jsou všude a zadarmo

Kudy teče, tam léčí. Recept na jednoduchý šípkový likér

Sběr a konzumace šípků není úplně triviální záležitostí, musíte se poprat s trny a chloupky ukrytými pod dužinou

Jděte k šípku! Aneb jak si udělat pořádné zásoby vitamínu C na zimu

Domácí šípkový džem

Ingredience 

 • 1,2 kg čerstvě natrhaných šípků
 • asi 500 g cukru
 • špetka mleté skořice
 • špetka mletého hřebíčku

Příprava

Šípky očistíme, odstraníme stopky a bubáky, přepůlíme a pod vodou z nich vyndáme všechna semínka a chloupky. Šípky zalijeme vodou (asi půl centimetru nad šípky), přivedeme k varu a vaříme asi 30 minut doměkka. Pak šípky rozmixujeme. Propasírujeme přes jemné síto. Hmotu zvážíme, do 2 dílů hmoty přidáme 1 díl cukru (šípky je dobré nejdříve ochutnat a pak postupně přidávat cukr). Přidáme mleté koření a vaříme asi 15 minut do požadované konzistence. Pak plníme do sklenic, které zavíčkujeme a sterilujeme při 90–100 °C zhruba 10 minut.

Sbírejte šípky a využívejte jejich skvělé účinky! Z domácího džemu můžeme zkusit udělat proslulou šípkovou omáčku.
Autor: iStock Sbírejte šípky a využívejte jejich skvělé účinky! Z domácího džemu můžeme zkusit udělat proslulou šípkovou omáčku.

Šípková omáčka z šípkového džemu

Z domácího džemu můžeme zkusit udělat proslulou šípkovou omáčku: do masového výpeku vmícháme 200 ml červeného vína a 120 g šípkového džemu, bude-li potřeba, tak přilijeme trochu vody. Omáčku promícháme, provaříme a ochutíme citronovou šťávou a strouhanou kůrou, případně osolíme. 

Růže šipková byla v dávných dobách ženským symbolem. Pět korunních okvětních lístků představovalo posvátné číslo ženského božství a šípek pak ženské lůno.
Autor: iStock Růže šipková byla v dávných dobách ženským symbolem. Pět korunních okvětních lístků představovalo posvátné číslo ženského božství a šípek pak ženské lůno.

Šípkový keř magický

Růže šipková byla v dávných dobách ženským symbolem. Pět korunních okvětních lístků představovalo posvátné číslo ženského božství a šípek pak ženské lůno,“  říká Martin Kolár. Šípky planých růží se navlékaly a nosily jako náhrdelník nebo věneček přivolávající večnou lásku.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Vytvořte si jednoduchý věneček z šípků

Vytvořte si jednoduchý věneček z šípků. Na vchodových dveřích mu to bude moc slušet

Nejkrásnější podzimní dekorace vytvořte z šípků

Originální věnce, stromečky nebo závěsy vyrobíte z šípků planých i zahradních růží

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Šípky plodových růží jsou plné vitaminu C. Připravíte z nich čaj, šťávu, sirup i marmeládu

Šípky

Šípky jsou chutný přírodní zdroj vitamínu C

Šípky nejsou dobré jen na čaj nebo sirup

Blahodárné šípky: Využijte je pro své zdraví i krásu

Na přípravu marmelády si vyhraďte dostatek času. Užijte si to, nespěchejte a nebudete litovat

Vyrobte si lahodnou marmeládu z šípků

reklama

Článek je zařazen v: šípky , šípky lék , šípky jak sbírat , co s šípky , šípky recepty , růže šípková (Rosa canina) , šípkový čaj , šípkový džem , šípkový sirup , šípková omáčka

reklama

Přečtěte si také