návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak udělat smrkáč, léčivý sirup ze smrkových výhonků?

Lenka Valjentová , Vydáno: 17.04.2021
Mladé jarní světlezelené smrkové výhonky jsou vzácný poklad pro naše zdraví
Autor: iStock Mladé jarní světlezelené smrkové výhonky jsou vzácný poklad pro naše zdraví
Mladé jarní světlezelené smrkové výhonky jsou vzácný poklad pro naše zdraví. Na jaře jsou plné vitaminu C, který posiluje imunitu, čistí organismus a dodává nám sílu a energii fyzickou i psychickou, hlavně ve stresových obdobích. Smrk díky silicím blahodárně působí na dýchací cesty, pomáhá při kašli a rýmě, také tiší bolesti svalů a kloubů. Mladé výhonky jsou krásně měkoučké, takže se dají konzumovat jen tak nebo přidat do salátu, můžeme si z nich připravit přírodní medicínu. Máme pro vás recepty, jak si z jarních smrkových výhonků udělat sladký léčivý sirup zvaný smrkáč a domácí smrkový med. A taky poradíme, kdy, kde a jak smrkové výhonky sbírat.

reklama

Mladé výhonky ze smrku obsahují mj. velké množství vitaminu C a léčivé silice. Nejznámější je jejich využití při nachlazení, rýmě a kašli, protože podporují vykašlávání, ředí a uvolňují sekret usazený v dýchacích cestách, a to i v nosních dutinách, usnadňují smrkání. Také posilují imunitu, čistí organismus, tiší bolesti svalů, revmatické bolesti kloubů a mají protizánětlivé účinky.

Smrkové výhonky pozitivně působí na celkovou psychickou kondici, mírní celkovou únavu a vyčerpanost. Podporují prokrvení končetin a regeneraci po náročných stresových obdobích a usnadňují rekonvalescenci po prodělaných chorobách.

Mladé výhonky ze smrku obsahují mj. velké množství vitaminu C a léčivé silice. Nejznámější je jejich využití při nachlazení, rýmě a kašli.
Autor: iStock Mladé výhonky ze smrku obsahují mj. velké množství vitaminu C a léčivé silice. Nejznámější je jejich využití při nachlazení, rýmě a kašli.

Kdy, kde a jak smrkové výhonky sbírat

 • Na každém smrku na jaře najdeme svěží světlezelené konečky větví. Mladé výhonky se sbírají od dubna do června, v teplých oblastech se objevují dříve, ve vyšších polohách později.
 • Sbíráme co nejmenší výhonky do maximální délky 5 cm, ideální velikost je kolem 3 cm, jejichž jehličky ještě nejsou pichlavé.
 • Stříháme je nebo vylamuje velmi opatrně, z jednoho stromu vždy jen několik výhonků, neolamujeme celé větve.  
 • Na sběr smrkových výhonků si zajdeme do lesa za suchého počasí, ne v dešti nebo krátce po něm a co nejdál od rušné civilizace.
Vánoční stromek jako lék: Smrkové jehličí léčí kašel, klouby i stres

Vánoční stromek jako lék: Smrkové jehličí léčí kašel, klouby i stres

Geniální smrkové výhonky: Jsou dobré na kašel, revma, do lázně i na steak!

Geniální smrkové výhonky: Jsou dobré na kašel, revma, do lázně i na steak!

Co dělat se smrkovými výhonky

Mladé jarní výhonky smrku jsou měkoučké, takže se dají konzumovat jen tak nebo přidat do salátu nebo si z nich můžete připravit domácí přírodní medicínu – třeba sirup smrkáč nebo smrkový med, který stejně jako známější pampeliškový s včelím medem nic společného nemá, ale prostě se mu tak říká.

Z mladých smrkových výhonků si na jaře udělejte léčivý sirup smrkáč
Autor: iStock Z mladých smrkových výhonků si na jaře udělejte léčivý sirup smrkáč

Smrkový sirup zvaný smrkáč

Ingredience

 • mladé smrkové výhonky
 • cukr
 • bio citron na kolečka nakrájený

Příprava

Mladé smrkové výhonky opláchneme, necháme okapat. Do sirupu můžeme přidat ještě jednu vrstvu listů jitrocele kopinatého, květů pampelišky lékařské, violky vonné neboli fialky nebo sedmikrásky obecné či natě plicníku lékařského.

Do větší zavařovací sklenice vložíme zhruba 3cm vrstvu výhonků, zasypeme asi 1,5cm vrstvou cukru, na ni položíme dvě kolečka citronu a tento postup opakujeme, dokud není láhev plná (končíme cukrem). Jemně stlačíme. Láhev přetáhneme celofánem, upevníme gumičkou nebo provázkem a postavíme na slunné místo, nejlépe okenní parapet. Necháme stát nejméně tři týdny. Potom scedíme přes pláténko, slijeme do skleniček, pevně zavíčkujeme a dáme do ledničky.

Co s jitrocelem? Udělejte sirup proti kašli, čaj proti kouření a mast proti otokům

Co s jitrocelem? Z listů udělejte sirup proti kašli, mast na otoky nebo je nasušte na zimu

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je mocná léčivka

Sedmikráskový sirup pomáhá při kašli i ekzémech. Připravte si ho podle receptu

Užívání

 1. Sirup smrkáč má příjemnou chuť a mají ho rády i děti. Při kašli a rýmě užíváme jednu až tři  lžíce, můžeme ho přidat do čaje nebo jiného nápoje.
 2. Jedna lžička denně působí preventivně proti chrobám z nachlazení, posiluje imunitu a pomáhá při rekonvalescenci.
 3. Domácí smrkový sirup zmírňuje příznaky revmatu a ještě k tomu snižuje bolesti končetin a svalů, postará se o odvod toxických látek z těla.
 4. Používat se dá taky na pečivo s máslem, palačinky, lívanečky, do ovesné nebo krupicové kaše, na perník nebo zmrzlinu.
Z mladých smrkových výhonků si na jaře udělejte zdravý domácí med
Autor: Labeta Z mladých smrkových výhonků si na jaře udělejte zdravý domácí med

Med ze smrkových výhonků

Ingredience

 • 500 g smrkových výhonků
 • 500 ml vody
 • 500 g cukru
 • 1 velký bio citron
 • 1 lžička kyseliny citronové

Příprava

Smrkové výhonky propláchneme, zalijeme studenou vodou, pomalu přivedeme k varu a 20–30 minut necháme probublávat. Sejmeme, přidáme citron nakrájený na plátky a necháme nejméně 24 hodin. Občas promícháme a citron propíchneme vidličkou. Další den scedíme, smrkové výhonky důkladně vymačkáme, do tekutiny přidáme cukr a velmi pomalu vaříme, až vznikne hustá medová hmota, která se bude táhnout. Ke konci vaření přidáme kyselinu citronovou Labeta pro lepší konzervaci. Výsledná konzistence je něco mezi medem a džemem. Med po po vychladnutí ještě trochu ztuhne. Ještě horký med nalijeme do čistých a suchých skleniček a obrátíme na pár hodin dnem vzhůru. Skladujeme v lednici.

O jarních bylinách by se vám taky mohlo líbit:

Sedm léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

7 léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

Nejlepší byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu: medvědí česnek, pampeliška a fialka

Byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu. Využijte sílu medvědího česneku nebo fialek

Plicník pomáhá při chorobách plic. Natrhejte si a nasušte jednu z prvních jarních bylin

Plicník posiluje plíce, pomáhá při kašli a hojí rány. Jak užívat jarní bylinu?

Sedmikráska chudobka pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Sedmikráska pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Pampeliška jako bylina

PAMPELIŠKA: Zázrak, který máme přímo pod nosem. Co všechno dokáže a jak ji užívat?

Sirup uchovejte v hezké sklenici

NÁVOD: Smrkový sirup z mladých výhonků je skvělý domácí lék proti kašli

reklama

Článek je zařazen v: smrkové výhonky , jarní byliny , smrkové výhonky sběr , smrkové výhonky zdraví , smrkové výhonky sirup , sirup smrkáč , med ze smrkových výhonků , léčivé byliny

reklama

Přečtěte si také