reklama

7 přírodních léků proti bolesti hlavy. Připravíte je z bylin a koření

Lenka Valjentová
18. srpna 2020
Bolest hlavy patří snad k nejčastějším zdravotním potížím. Trápí více ženy, ale ani muži vůči ní nejsou imunní. A tak patrně není nikdo, kdo neví, co to bolest hlavy ve větší či menší míře je. Nejjednodušší je vzít si prášek, ale existují i šetrnější přírodní postupy a recepty z běžných bylin a koření, které s bolestí hlavy pomáhají zatočit. Většinu z nich najdeme na louce nebo je máme na zahrádce či v květináči na okně.
reklama

Tenzní bolest hlavy (neplést s migrénou) bývá záchvatovitá, oboustranná, tupá, tlaková, svíravá, často je spojená s únavou. Hlava může bolet ve spáncích, čele, za očima, na temeni, vtýlní části nebo i celá.

Častými spouštěči bolesti hlavy jsou zejména:

  • choroby z nachlazení
  • dehydratace
  • horko a dusno
  • špatné držení těla
  • alkoholové excesy
  • stres
  • přepracování
  • hormonální výkyvy

Pokud se bolest hlavy často opakuje nebo trvá dlouho, je nutné to konzultovats lékařem.Může signalizovat i závažnou nemoc, jakou jsou porucha funkce štítné žlázy, infekce v organismu, vysoký či nízký tlak, nádorové onemocnění a další.

1. Svěží mátový čaj

Máta peprná (Mentha piperita) pomáhá při úporných bolestech hlavy i při migréně, potlačuje stres a zbavuje napětí. Silná mentolová vůně příjemněuvolňuje a zklidňuje, a tak jako rychlou první pomoc můžeme zkusit promnutým mátovým lístkem potřít spánky a čelo.

Ingedience

Postup

Mátu zalijeme horkou vodou (nesmí se vařit!) a zakryté necháme 5–8 minut vyluhovat. Nemusíme scedit.

Použití

Při bolení hlavy se doporučujevypít 2 až 3 šálky čaje za den, může se pít teplý, vlažný i studený.

Related-content

Načítání assetu selhalo, chyba sítě.

2. Majoránkový olej

Majoránka zahradní (Majorana hortensis, syn. Origanum majorana)uklidňuje, zahání bolest hlavy, je účinná při rozčilení, stresu, nespavosti a úzkosti. Při bolestech hlavy se osvědčil nálev zmajoránky (2 lžičky majoránky zalijme 500 ml vroucí vody, přikryjeme a necháme 15 minut vyluhovat), ale především majoránkový olej.

Ingredience

Postup

Majoránku zalijeme 500 ml kvalitního oleje a necháme na tmavém místě zhruba tři týdny macerovat. Každý druhý den protřepeme. Pak olej přefiltrujeme.

Použití

Majoránkovým olejem potíráme při bolestech hlavy čelo a spánky.

3. Čaj z řimbaby

Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium) nebo taky kopretina řimbaba je známá bylina, která tlumí bolest. Používá se proti bolesti hlavy, migréně i menstruačních a revmatickým bolestem. Nejvíce účinných látek je obsaženo v listech (léčivá je úplně celá rostlina), které můžeme rozžvýkat, ale najednou maximálně jeden a zapít velkou sklenicí vody.

Ingredience

Postup

Listy řimbaby zalijeme vroucí vodou anecháme zhruba 7 minut vyluhovat. Scedíme. Osladíme medem.

Použití

Řimbabový nálev popíjíme po doušcích zásadně během jídla. Maximální dávka jsou dva šálky denně. Není vhodný pro těhotné ženy.

4. Meduňkový obklad

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je skvělá nauklidnění celého organismu. Prospívá při stresu, uvolňuje pocity úzkosti, zpříjemňuje spánek, používá se jako přírodní sedativum. Přibolestech hlavy a migréně se doporučuje jemně masírovat podrcenými listy čeloa spánky. Bolest zažene a náladu vylepší studený obklad z meduňky, který můžeme ještě vylepšit mátou peprnou.

Ingredience

  • 3 lžíce čerstvé nebo 2 lžíce sušené meduňky
  • 250 ml vroucí vody

Postup

Meduňku zalijeme vodou, zakryjeme a necháme nejméně 15 minut vyluhovat. Do vychladlého a scezeného výluhu namočíme měkkou látku.

Použití

Studený obklad přikládáme několikrát denně podle potřeby na čelo a/nebo do týlní oblasti.

Related-content

Načítání assetu selhalo, chyba sítě.

5. Třezalkový čaj

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) účinkuje skvěle proti tenzním bolestem hlavy i migrénám, proti bolestem při menstruaci i revmatickým bolestem. Působí antidepresivně. Můžeme si ji připravit a s úspěchem použítpřineurózách a nespavosti.

Ingredience

Postup

Třezalku zalijeme vodou, zakryjeme, necháme 10 minut vyluhovat a pak scedíme.

Použití

Vlažný čaj, připravený vždy čerstvý pijeme po doušcích, maximálně tři šálky denně.

Related-content

Načítání assetu selhalo, chyba sítě.

6. Fialkový ocet

Violka vonná (Viola odorata), česky fialka, pomáhá při bolestech hlavy, nespavosti a návalech vzteku, je vhodná také při bolestech kloubů, působí proti revmatismu, dně a zánětech svalů.

Ingredience

Postup

Květy zalijeme jablečným octem, zakryjeme a necháme macerovat dva až tři týdny. Každý den protřepeme. Pak scedíme přes husté sítko nebo pláténko do tmavé lahve, uchováváme v chladu.

Použití

Při bolestech hlavypomůže natírat fialkovým octem spánky, můžeme také dát 1 lžíci octa do sklenice vody a připravit studený obklad čelo a do týla. Pomáhá ipři štípnutí hmyzem.

Related-content

Načítání assetu selhalo, chyba sítě.

7. Čaj z heřmánku, levandule a zeměžluče

Proti tenzním bolestem hlavy rychle působí bylinkový čaj ze sušené směsi tří bylin. Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) ulevuje od bolesti, navozuje celkové uklidnění organismu, působí proti nervozitě, úzkosti a napětí. Levandule lékařská (Lavandula officinalis) pomáhá při bolestech hlavy, při nespavosti, nervozitě, stresu nebo depresivních stavech. Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea) působí analgeticky a mírně sedativně. Ze směsi vpoměru 1 : 1 : 1 nebo i jednotlivých bylin se připravuje nálev.

Ingredience

Postup

Všechny tři byliny promícháme, 1 lžičku směsi dáme do hrnečku a zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 5 minut vyluhovat. Pak scedíme.

Použití

Bylinkový čaj vypijeme co možná nejteplejší. Proti bolestem hlavy působí poměrně rychle.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Related-content

Načítání assetu selhalo, chyba sítě.
Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama